"לא נוגעת יותר בנרגילה"

צעירה מהצפון אושפזה בבית החולים רמב"ם בחיפה במצב קשה לאחר שעישנה נרגילה. מבית החולים רמב"ם נמסר, כי גם הנרגילה היא מכשיר עישון ותיק המזיק לבריאות

בצל הפרסומים בימים האחרונים, על הנזקים הרבים שגורמות הסיגריות האלקטרוניות, שחרר היום בית החולים רמב"ם, הודעה על צעירה תושבת הצפון, בשנות העשרים לחייה, שאושפזה לפני מספר ימים בבית החולים במצב קשה לאחר שעישנה נרגילה. הצעירה, שתיארה עצמה כבחורה בריאה בדרך כלל, סיפרה שעישנה במשך שעה ולפתע, קרסה והחלה לפרכס.

לקח ברור (צילום אילוסטרציה: פריפיק)

היא הובהלה לרמב"ם, טופלה שלוש פעמים בתא הלחץ בבסיס חיל הים הסמוך לבית החולים, על מנת לסלק עודפי חד תחמוצת הפחמן שהצטבר בדמה ויצאה מכלל סכנה.  מעט לפני שהשתחררה מהמחלקה בה טופלה במשך עשרה ימים, סיפרה הצעירה כי יש לה ניסיון בעישון נרגילה. אך הפעם, כך סיפרה, עישנה פרק זמן ארוך מהרגיל וכל מה שהיא יודעת הוא, שאיבדה את הכרתה והתעוררה בבית החולים.

"הלקח שלי ברור", אמרה הצעירה, "אני לא נוגעת יותר בנרגילה". ד"ר עמי נויברגר, מומחה פנימי מרמב"ם שטיפל בצעירה, מסביר שבזמן שאיפת נרגילה עולה מאוד ריכוז חד תחמוצת הפחמן בדם.  פגיעה מסוכנת כזו רואים בדרך כלל באנשים ששהו בבית בוער או בחדר סגור עם תנור, ללא אוורור תקין. במקרים כאלה התופעה מובילה פעמים רבות לצורך בטיפול בתא לחץ ולעתים מסתיימת במוות. "לגבי השימוש בנרגילה, נזק כה חמור הוא נדיר יותר, אך במקרה של הבחורה שאושפזה ברמב"ם, הסיפור היה יכול להיגמר ברע. יש דיווחים בעולם על הרבה מקרי הרעלת CO מעישון נרגילה, אם כי רק מיעוט קטן של המקרים מסתיימים בצורה כה דרמטית. מה שברור, עישון נרגילה הוא בוודאי לא יותר בריא מעישון סיגריות רגילות", אומר ד"ר נויברגר.

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *