"לא סביר שראש העירייה תתחמק ממאבק לפינוי חוות המכלים"

אתמול הוצגה תוכנית התחדשות קרית חיים המערבית במועצת העיר. חברי המועצה מקרית חיים, הציגו השגות, אך לא זכו למענה

אתמול (ג') הוצגה תוכנית ההתחדשות של עיריית חיפה לקרית חיים המערבית בפני מליאת העיר. את התוכנית הציגה ראש צוות התכנון פרופ' אדריכלית אירית צרף נתניהו. התוכנית מדברת על עיבוי שדרות דגניה ועל העתקת כביש טרומן לחלק האחורי של בנייני המגורים. השטח שיתפנה עם העתקת הכביש יהפוך לחזית ים פעילה, שתכלול טיילת חוף המשכית, שתיצור רצף שטחים פתוחים, בהם יוכשרו שבילי הליכה ושבילי אופניים, שטחים ירוקים וחופי רחצה פעילים.

יש לשפר את התוכנית. בליצבלאו
צילום: אלדד צלמים

"התוכנית היא ניסיון לתת פתרונות לבעיות היסוד של החלק המערבי של הקריה, אולם על פניו נראה שזו תוכנית בוסר וחלקית ויש לשפר אותה", אמר הבוקר חבר המועצה מוטי בליצבלאו. "מצד אחד נותנת פתרון לקטעים מסוימים, אולם מצד שני פוגעת בחלקים אחרים. יש ספק אם חלק מהתוכנית תיושם בגלל מגבלות".

בליצבלאו מתייחס להשגות שהציגו אתמול חברי מועצת העיר מקרית חיים, הילה לאופר, סופי נקש ובליצבלאו בפני מליאת מועצת העיר. לדבריהם, כדי לפצות את היזמים, התוכנית מצמצמת את השטח הירוק בשדרות דגניה ואף מקטינה את הפס הירוק שבין שדרות דגניה לחוות המכלים. "זו פגיעה בשדרה הרחבה ובפס הירק היכול לשמש פארק צירי רחב עם שימושים רבים בין שדרות דגניה לשטח המכלים שאמורה להיות שכונת מגורים", אמר בליצבלאו הבוקר.

עוד טענו חברי המועצה כי המלצה לבנות חניה תת קרקעית מתחת לבניינים בשדרות טרומן נראית על פניו כלא כלכלית, בשל גובה מי תהום הנובע מקרבה של עשרות מטרים לחוף הים.

חברי המועצה טענו כי החלפת כביש טרומן ברחוב המקביל שדה בוקר, תיצור עומס תחבורתי בלתי נסבל. "אין היום מספיק צירי תנועה ליציאת רכבים מקרית ים והחלק המערבי, כאשר פקקים קשים נוצרים בצומת וורבורג – דגניה – תחנת הדלק, לשם מתנקזת כל התנועה".

בעיה נוספת שהעלו חברי המועצה במליאת מועצת העיר, היא העובדה שהפיכת הבניינים בשדרות דגניה וטרומן למגדלים, תיצור בעיית תשלומי ארנונה ותחזוקה גבוהים לדיירים שאפילו לא משתייכים לעשירונים הבינוניים באוכלוסייה. "האמירה כי בחמש השנים הראשונות ישלמו ארנונה לפי התשלומים הנוכחים אינה תשובה, בשעה שאחזקת בניינים גבוהים אינה משגת ידם", אמר בליצבלאו.

חברי המועצה טענו עוד, כי לא ייתכן שהתוכנית תטפל רק במעטפת של קרית חיים המערבית ותתעלם מהחלק המרכזי והפנימי, בו רחובות צרים, משעולים בעלי בעיות תשתיות קשות, תאורה, הצפות, בניה פרועה והזנחה של שנים שיש לטפל במקביל.

הנהלת העיר והצוות התכנוני לא לקחו בחשבון בתוכנית את פינוי חוות המכלים, המהווה מכשול למכירת הדירות שייבנו. "כל עוד חוות המכלים לא תעוף מהשטח, אין סיכוי שיהיה יזם או אדם שירצה לבנות או לקנות דירה בקרבת המכלים, כשהחווה מהווה מקור זיהום בלתי נסבל. כבר בשנת 2015 קבע משרד הבריאות בחוות דעת, שמי שגר ברדיוס של 200 מטרים מהחווה, הסיכוי שלו לחלות בסרטן הוא פי 5 עד גיל 65, ופי 17 מעל גיל זה. לצערנו רמת תחלואת הסרטן ומחלות נשימה בקרב המתגוררים בחלק זה של שדרות דגניה הוא בלתי נסבל, כמעט בכל בניין נמצא חולים במחלות אלו. לא סביר שראש העירייה תתחמק ממאבק לפינוי חוות המכלים ושאין היא יכולה להפעיל מנופים שונים לפינוי החווה".

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *