להתגבר על הפחד משפות שונות

הפחד הוא תחושה שמסוגלת לשתק אותנו ולשלוט בפעולות שאנו מבצעים. הוא נועד במקורו להגן עלינו מפני סכנות. אנו חשים פחד מאש, ממקומות גבוהים ומסוכנים ואף מחיות טרף. תחושות אלה היו יעילות מאוד בימים עברו משחר האנושות, כאשר ליד המערה ארבו לאדם סכנות רבות. אך, כיום המנגנון של לברוח או להילחם נמצא בעוכרינו והפחד הופך למעשה לחרדה. תחושה שלעיתים אין לה כל בסיס ממשי במציאות. בין סוגי החרדות אנו יכולים למצוא חרדה ממקומות סגורים, מבעלי־חיים ואפילו מלימוד שפות זרות. במאמר זה נעסוק בסוג האחרון המכונה "ניאופוביה" או חרדה מ"לימוד מיומנויות חדשות".

מהי ניאופוביה?

ניאופוביה היא חשש מהתמודדות עם סיטואציות חדשות. בגיל צעיר התופעה הזו יכולה להתבטא מחשש לנסות מאכל חדש או חוסר רצון לנסות תחביבים חדשים. בגיל מבוגר יותר הדבר יכול להתבטא גם בחשש ללמוד שפה חדשה שאינה מוכרת.

חשוב לדעת כי לא כל חשש שנלווה ללימוד שפה הוא בהכרח פתולוגי. יש אנשים החוששים ללמוד שפה בגלל חשש של תגובת החברה או הסובבים הדוברים שפה זו ועשויים ללעוג על המבטא, על טעויות בהגיית המילים או טעויות דקדוק. אחרים חוששים שלא יצליחו לקלוט את השפה החדשה, ויהיו במבוכה מול אנשים אחרים בקבוצת הלימוד שקולטים את השפה במהירות. למרבה הצער, כאשר מופיעה חרדה היא פוגעת ביכולות הקוגניטיביות שלנו וכך החשש עצמו גורם לעיכוב ברכישת שפה נוספת.

מה ניתן לעשות?

חשוב קודם כול להבין מה הסיבה לחשש מהקניית השפה החדשה. האם מדובר בחשש חברתי מהתהליך הטבעי של הגייה לא נכונה או שהאדם חושש מכל סיטואציה חדשה ולימוד שפה הוא רק אחד הביטויים לבעיה. ברגע שמקור החרדה מתגלה, קל יותר לטפל בה.

חשוב לדעת כי החרדה הזו היא לגיטימית. אנשים רבים חוששים לנסות תחביב חדש בגלל התגובה של הסביבה על ציור לא מקצועי, נפילה בזמן לימוד החלקה על קרח או ריקוד מגושם. כל עוד זוכרים כי מדובר בתהליך לימוד הדרגתי שלוקח זמן והיכולות משתפרות יחד עם האמון ונמנעים מביקורת עצמית, יהיה יותר קל להתמודד גם עם חרדה בעת לימוד שפה חדשה.

בנוסף, כדאי למצוא קורס מקצועי שבו יש קבוצות קטנות עם מנחים דוברי אנגלית והלימוד מתבצע במגוון רחב של שיטות כמו – שימוש בסרטונים, שירים, משחקים ועוד. קורס אנגלית בדיאלוג למשל, מאפשר לרכוש את הביטחון העצמי ואת היכולת להתבטא בחופשיות בשפה האנגלית ובשפות נוספות, תוך מתן יחס אישי ופרטני לכול תלמיד. השיעורים מתבצעים על־ידי מורים הדוברים את השפה הנלמדת כשפת אם, וכך הם יכולים לסייע גם בהקניית המבטא הנכון. כעת, תוכלו להתקדם בלימוד השפה לאט־לאט ובקצב שלכם.

כאשר מקבלים תמיכה מקצועית קל יותר להתגבר על הפחד

חשוב לדעת כי כאשר מלווה את תהליך לימוד השפה מורה מקצועי, קל יותר להתגבר על הפחד. מורה מקצועי מסוגל לזהות היכן הקשיים של התלמיד בלימוד, האם מדובר בבעיה בהגייה, בקריאה או ברכישת אוצר המילים הדרוש להבנת השפה. הוא מסוגל ללוות את התלמיד בצעדים קטנים עד שירגיש בטוח לקרוא ספרים בשפה זו, לראות תוכניות טלוויזיה ואפילו לחזור בביטחון מלא על מילים המושמעות בשיר בשפה הזרה. הדבר קורה כמו קסם, ופתאום מתחילים להבין יותר ויותר מילים בשפה החדשה ואף ניתן להשתמש בה לשיחות קצרות.

לסיכום, חשש מלימוד שפה חדשה יכול להיות בסך הכול ביטוי של רתיעה נורמלית מהתנסויות חדשות ולאו דווקא בעיה פסיכולוגית. מומלץ למצוא מקום תומך, מכיל ובעל ניסיון ושם ללמוד את השפה החדשה ולצלוח את האתגר הזה בהצלחה רבה.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

מתנות יוקרתיות – מארזי השוקולד לאירועים מושלמים

שוקולד פרלינים מהווה חלק מהאמנות של עולם השוקולד. מארזי פרלינים הפכו לסמל של יוקרה בכל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *