לחיי האהבה

לפני קצת יותר משנה וחצי פתחה שבית ארז את קבוצת ההיכרויות he&she. אחרי יותר מ-1600 חברים ואינספור זוגות, אפילו חתונה וילד, היא מסבירה את סוד הקסם. הביקוש לאהבה לא מסתיים אף פעם

ערב ט"ו באב. על שפת הקישון התקבצו מעל מאה אנשים לחגוג את חג האהבה. ולא, כמעט ולא היו שם זוגות, כל מי שהיה שם שייך לקבוצת ההיכרויות he&she. ההתכנסות אולי הייתה נראית לצופה מהצד כמפגש של חבר'ה שהחליטו לחגוג, אף אחד לא ינחש שהאנשים האלה הכירו דרך מסגרת היכרויות ובזמן קצר הפכו לקהילה של ממש.

מאות טלפונים והודעות. שבית ארז
צילום: מיקי אופק

בצד על הדשא ישבה שבית ארז והשיער הבלונדיני שלה, בפוזה של מנוחת הלוחם. היא הפיה שאחראית על קיום הקבוצה הזו, היא זו שהגתה אותה, זו שנלחמה כדי לצרף אליה עוד ועוד חברים, זו שממציאה מדי כמה שבועות סיבה למסיבה, מארגנת טיולים, עם או בלי הילדים, יוזמת מפגשים ובעיקר מחברת בין לבבות.

בפברואר 2018 החליטה ארז מקרית מוצקין לפתוח קבוצה של היכרויות, רעיון שעלה בערב שגרתי עם חברות ילדות. ארז, שלא יודעת לדחות סיפוקים, חזרה הביתה ופתחה קבוצה בפייסבוק.

אני יושבת איתה השבוע, קצת יותר משנה וחצי אחרי, כדי לגלות את סוד הקסם. ערב קייצי חם ולח, אבל בחצר של ארז הכל מאורגן, אנחנו משתרעות על כריות המונחות על מחצלות, על העץ ממול נתלה מאוורר שיקל קצת על מזג האוויר של יולי אוגוסט ונותנות ליום לרדת עלינו בשלווה.

הקבוצה מונה היום כ-1600 חברים, רובם מאזור הצפון, אבל יש גם מירושלים ותל אביב, שלא מחמיצים מפגש, יש גם מהצפון הרחוק, בית שאן וצפת ואת כולם מחברת התקווה למצוא אהבה.

"כשפתחתי את הקבוצה לא ידעתי שהיא תגיע למימדים כאלה ואני מרגישה גאה בעצמי", פותחת ארז את דבריה, אחרי שפרקנו את הלרלרת הנשית הידועה. "אני עובדת מאוד קשה, זה לא בא בקלות, ובגלל שהקבוצה גדלה, זה דורש ממני יותר מאמץ וזמן. פעם הייתי מקדישה שעה ביום לטובת הקבוצה, והיום אין לזה שעות, מהרגע שאני פותחת את העיניים בבוקר ועד הרגע שאני הולכת לישון, אני עסוקה בהודעות, טלפונים, התייעצויות, בירורים אחד על השניה, או סתם כאלה שמחפשים אוזן קשבת. אנשים מרגישים נוח לשפוך ולספר דברים שהם עברו".

בגינה שלה בשכונה המנומנמת בקרית מוצקין ניצבת בריכה, מקרר שמוכן להכיל שתייה קרה או כל מה שיוכל להנעים על האירוח והתאורה מלטפת ועושה נעים. "הגינה הזו הפכה להיות הגינה של הקבוצה", היא אומרת, "סידרתי את החצר לכל המפגשים, כי בבית קשה לארח כל כך הרבה אנשים, אז בקיץ הפכתי את המקום הזה למפגשים".

הקסם של הקבוצה לא קרה מיד, אבל קרה בהדרגה. היא הפיקה מסיבה, ועוד אחת והחלה להשתכלל עם מציאת התירוצים למפגשים. "אנשים התמידו, הגיעו למפגשים, התחילו לזהות פרצופים. במקביל, פתחתי קבוצת וואטס אפ, שם מדברים על הכל, משתפים וקובעים מפגשים גם שלא קשורים אלי. יש אינספור אירועים ספונטניים שמתארגנים, חבורה שהולכת להופעות, חבר'ה שיוצאים לפאב, מפגשים עם הילדים. הנה, עכשיו אני הולכת לפרסם על עבודה בקבוצה. אנשים מסדרים לאנשים, יש פרגון בקטע עסקי, אם למישהו יש מוסך, הוא עושה הנחות לכל חברי הקבוצה. גם אני בתור מפעילה, אם מישהו פונה אלי, מקבל הנחה, יש רצון לעזור ולפרגן אחד לשני, נוצרה פה קהילה".

יש תקוה. שבית ארז
צילום: מיקי אופק

עם כל הכבוד לקהילה, ויש הרבה כבוד, התכנסנו כדי להתחבר בצורה יותר רומנטית, להגשים את הפנטזיה ולמצוא אהבה. הקבוצה של ארז הצליחה לייצר בשנה וחצי אינספור זוגות ואינטרקציות. כיום יש בקבוצה עשרות זוגות, חלקם חדשים, רובם ותיקים, וזה מבלי לקחת בחשבון את אלה שמתחילים ולא מצליחים, אבל גם לא מתייאשים.

"הזוג הראשון בקבוצה הם רונן וגלית חורש, שהכירו בקבוצה והתחתנו בתוך חצי שנה. הוזמנתי לכל האירועים, הפקתי לה מסיבת רווקות עם חברות הקבוצה, הוזמנתי לחינה והגעתי, עשיתי שם שמח כאילו זו אחותי, מה, זה שלי. עכשיו היא בהריון, בחודש שמיני והם עדיין מגיעים לקבוצה, לא רוצים להיפרד מאיתנו. הם אוהבים את החברים, התחברו אליהם לפני כמעט שנתיים ואוהבים אותם, אז מדי פעם הם מגיעים למפגשים ונהנים מזה. מלא זוגות נוצרו, ויש גם כאלה שאנחנו לא יודעים עליהם, יש כאלה שלא משתפים ושומרים על הפרטיות שלהם. לא אכפת לי, כי המטרה הושגה. אני כן אוהבת לדעת, כי אז אני מבקשת אישור להעלות תמונה, כדי להראות לאנשים שזה קורה, שלא יאבדו תקווה. אנשים יוצאים ממערכת נישואים פגועים, מתוסכלים וחסרי אמונה. היה זוג, שרק אחרי שמונה חודשים גיליתי שהם יוצאים. הוא ביקש להעלות פוסט וסיפר לי שהוא בזוגיות עם מישהי מהקבוצה. הוא ראה פוסט שהיא כתבה, התחבר אליו, פנה אליה בפרטי ומשם העניינים התפתחו. זו הסיבה שאני מעלה פוסטים, כדי שתהיה אינטרקציה".

הפכתי להיות חכם חנוכה

ארז ממשיכה ומספרת על טלי גור ואייל דדון שיוצאים מנובמבר, הוא בכלל היה חבר של ארז. "זה היה לקראת מסיבת אהבה, תכננו אצלי בבית ואמרתי להם לקום לרקוד כדי שאצלם ואעשה פרומו למסיבה. היה שם מתח ונוצרה זוגיות. אני עדיין אני משכנעת אנשים, אבל אני כבר לא צריכה לשכנע אנשים שיכנסו לקבוצה. פעם הייתי עובדת על איך להביא אנשים, אבל היום לקבוצה יש שם טוב מאוד וכשאנשים נכנסים, הם אומרים 'וואו', על הכבוד ועל איך מקבלים אצלנו אחד את השניה. היום יש יותר מודעות לקבוצה, יש כאלה שרוצים להיכנס לקבוצה וצופים מהצד עד שהם מקבלים אומץ. מה שיפה פה הוא, שגם הוותיקים מדרבנים אנשים להגיע וזה יפה בעיניי, כי זה כאילו שהם אומרי, למה שלא יהיה טוב גם לאחרים. יש לנו כמה כאלה שאני חייבת לציין, כמו רינה גולדשטיין, ליאורה לוי, טלי גור, שבאות וקולטות חדשים. הייתה מסיבה שהצמדתי ותיקים לחדשים, הם נסעו לאסוף אותם מהבית".

וזה קרה. באחת הפעמים העלתה ארז פוסט בקבוצה, עם רעיון למלווה לחדשים, סוג של נחיתה רכה למסיבה. היא לא הייתה מוכנה לאינספור התגובות מהוותיקים שמיד התנדבו לעזור.

כדי לחבר בין האנשים החלה ארז לארגן טיולים עם הילדים לשבת בבוקר. היא כמפעילה, מארגנת את הילדים ומחברת ביניהם והשאר מתחבר מעצמו. "זה משהו חדש יחסית, הרבה אנשים מחפשים פעילות עם הילדים ולא רוצים לעשות את זה לבד, רוצים חברה להם ולילדים. כבר עשיתי טיולים לפעילות עם ילדים ויש טיולים בלי ילדים. הילדים, מגיל שנתיים עד גיל 15 אוטומטית התחברו. ביום העצמאות קניתי מלא משחק חברה ופעילויות לילדים, הבאנו טבון, הילדים לשו בצק, הכינו פיתות, פתחתי להם אפילו אוהל. אחר כך שיחקתי איתם כדורגל, אני מפעילה לא רק את ההורים, גם את הילדים ואז ההורים מבסוטים וזה מפנה להם זמן לקשקש".

לא מתייאשים. שבית ארז
צילום: מיקי אופק

כל הזמן המוח שלה עסוק בלהמציא את הגלגל מחדש, היא כל הזמן רוצה לחדש, להכניס עניין ולהביא אנשים חדשים. "כל ההארות מגיעות לי בלילה, אחרי שאני מסיימת לדבר עם כולם, חושבת איך אפשר עוד לעניין ולגרום להם לצאת מהבית ולהכיר. פעם עוד הכרתי את כולם, דקלמתי, אבל בגלל שהקבוצה גדלה, החלטתי שכדי להקל, אאסוף את כל הפריטים הבסיסיים לקובץ אקסל וכשיפנו אלי ויבקשו להכיר, נגיד, בחור גרוש מקרית מוצקין אפתח את הקובץ. אני הופכת להיות שדכנית. היום בדיוק היה מקרה כזה, שניים פנו אלי, הוא גרוש עם ילד והיא רווקה. בגלל ששניהם כתבו לי באותו הזמן, חיברתי ביניהם. הפכתי להיות חכם חנוכה, אבל את יודעת איזה סיפוק זה? זה הכי אמיתי וכנה ורחוק מצביעות, זה ממלא אותי. אומרים שאתה אוהב מישהו זה לא כל הזמן לחשוב איך לקבל, אלא איך לתת וכשאני נותנת, זה הכוח שנותן לי את הכוח להמשיך. כשמישהו מסמס לי שיש זוג חדש אני עפה. אני מעלה והתגובות מפרגנות בטירוף, וזה נותן תקווה שזה עובד, זה קורה".

יש אינספור סיפורי היכרויות. יש זוג שהכיר בקמפינג שארז ארגנה בטבריה, והחיבור, לדבריה, היה מיידי. הסיפור של הזוג הזה הצליח לרגש את כל הקבוצה.

"הם עדכנו אותי על הזוגיות שלהם ואחרי חודשיים שלושה הוא התקשר אלי. כל הקטע של להביא ילדים לעולם מאוד חזק אצלו, לו יש ארבעה ילדים והיא גרושה בלי ילדים ולכן מאוד היה לו חשוב שיהיה לה ילד. נפגשתי איתם והוא התחיל לספר לי, שהיא לא יכולה להביא ילדים, אבל הוא אמר: ל'אישה הזו מגיע להיות אמא'. כמובן שהם מתכוונים להתחתן ולגור ביחד, אבל הם רוצים להתחיל את ההליך, שכרוך בתשלום והם לא יכולים להרשות לעצמם. הם שתפו שהתחילו בהליך ונתקעו בקטע של הכסף, מאוד התביישו, אבל הוא שאל אם זה בסדר, שהם ינסו להיעזר בחברי הקבוצה כדי לממן את עלות הטיפולים. לא היססתי בכלל, היה לי ברור שכן, כי אם זה יקרה, הוא יהיה הילד של הקבוצה. היה שם בכי בלי סוף, וכמובן שאמרתי שאעשה הכל כדי שזה יקרה. באותו ערב העליתי פוסט שמספר וביקשתי עזרה כפי יכולתו. קיבלתי ים של תגובות, הייתי המומה. שתיים פנו אלי ביקשו לתרום ביציות והיא הסבירה את הבעייתיות. פנתה אלי חד הורית בחצי משרה, שמפרנסת לבד ותרמה 300 שקלים, התחילו לתרום כספים, באו ורצו לתת מזומן לא הסכמתי, ביקשתי שיתרמו שוב".

מכירים את המשפט "הסנדלר הולך יחף", אז כשחושבים על ארז במונחים של זוגיות, זה כזה. היא מחברת בין מאות אנשים, אבל היא בעצמה לא מצליחה למצוא את זה שאהבה נפשה. "אני לא מסתכלת על הגברים שנכנסים לקבוצה, בשבילי, אני  כבר רואה איך אני משדכת אותו למישהי. כשמתחילים איתי, אני מתחקרת אותם כדי להכניס לקבוצה. בסוף זה יקרה. פעם אמרתי שאני לא יכולה לצאת עם מישהו מהקבוצה, מאז קצת התמתנתי בקיצוניות הזו, כי יש אחלה גברים בקבוצה".

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

מירי צור- לעצב את החלום שלך

מעצבת הפנים מירי צור, היא דוגמא מוחשית לרפורמה והחדשנות המובאת בימים אלו בעולם עיצוב הפנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *