לראשונה בכרמל: השתלת רקמת שחלה

ההליך בוצע לראשונה בחולת סרטן ויאפשר לה להביא ילדים לעולם, כחלק מפעולות שונות, המאפשרות לחולות סרטן, שמערכת הרבייה שלהן נפגעת בעקבות הטיפולים, להפוך לאמהות

השתלה ראשונה של רקמת שחלה במטופלת חולת סרטן בוצעה בהצלחה במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית. עד היום בוצעו בכל מדינת ישראל ובעולם בכלל מספר קטן ומועט של השתלות מסוג זה והם מבוצעים בדרך כלל במרכזי העל הרפואיים הגדולים.

המטופלת בת 32 שעברה את ההשתלה בכרמל, שוחררה אמש לביתה והיא מרגישה טוב . הגינקולוג ד"ר גיל פאר, מהיחידה לשימור פריון בכרמל ובמרכז רפואי לין, שליווה את הטיפול והשתתף במהלך הניתוח הסביר: "השתלת מקטע השחלה אמורה לאפשר לאישה אפשרות להרות ולהביא ילדים לעולם, אפשרות שבעקבות מחלת הסרטן וטיפולים קרינתיים וכימותרפיים שהיא עברה נפגעו בצורה אנושה. המטופלת שלנו אובחנה לפני כ 4 שנים כחולת סרטן צוואר הרחם בדרגה שלא אפשרה לנו לצערנו לבצע שימור פריון כירורגי כמו כריתת הנגע של הגידול הסרטני או כריתת הצוואר ושימור הפריון, והיא התחילה בסדרה של טיפולי קרינה".

רקמות השחלה המופשרות לפני ההשתלה
צילום: אלי דדון

על פי מחקרים רפואיים ידוע כי קרינה ישירה לאזור האגן פוגעת קשות בתפקוד השחלות, דבר העלול להביא להפסקת הפרשת הורמוני המין, מצב הדומה לניתוח לכריתת שחלות. מידת הפגיעה תלויה במינון הקרינה הישירה ובמידת החשיפה לקרינה בסמוך לשדה הקרינה. קרינה לבטן או הקרנה כלל גופית  גורמת ל כ- 97 אחוזים כישלון שחלה בנשים  ועד כ –70 אחוזים כישלון שחלה בילדות טרם בשלות מינית. כדי לאפשר לחולה בעתיד את האפשרות להביא ילדים לעולם. מיד לפני תחילת ביצוע הטיפולים הקרינתיים לקח הצוות של כרמל מהמטופלת מספר רקמות שחלה באמצעות ביצוע ביופסיות בטכניקה מיוחדת והם נשמרו בהקפאה עמוקה של 197- מעלות במעבדות הפריון של כרמל.

רק לאחר כשלוש שנים מאז נלקחו ממנה רקמות השחלה ורק לאחר שסימה את הטיפול האנטי סרטני והוגדרה ככבריאה לחלוטין ממחלת הסרטן, הגיעה המטופלת למפגש חוזר עם צוות המקצוענים של כרמל. בצוות הרב מקצועי ישבו ודנו, מנהלת מכון הפיריון של כרמל פרופ' מרתה דירנפלד וד"ר גיל פאר מהיחידה לשימור פיריון, ד"ר לודמילה אוסטרובסקי המנתחת האונקולוגית, פרופ' עופר לביא מנהל המערך שהוא גם מומחה לגינקואונקולוגיה ובנוסף הצטרף לצוות פרופ' דרור מאירוב מביה"ח תל השומר. פרופ מאירוב נחשב לאוטוריטה בינלאומית בתחום שימור הפיריון והוא הרופא הראשון בעולם שהצליח להביא לידי לידת ילד חיי לאחר הקפאה והשתלת רקמת שחלה.

לאחר דיון ארוך ומעמיק החליט הצוות המקצועי על ביצוע השתלת רקמת השחלה אשר הוקפאה בטרם הטיפול. ד"ר גיל פאר מסביר כי התהליך כלל הכנת האישה לניתוח אנדוסקופי, הפשרת רקמת השחלה המוקפאת והשתלה של הרקמות המופשרות בגוף האישה.

ההשתלה של רקמות השחלה שבוצעה על ידי הצוות של כרמל אשר כלל את ד"ר לודלמילה אוסטרובסקי ד"ר גיל פאר ופרופ' מאירוב בוצעה בארבעה אתרים. בתוך השחלות מימין ומשמאל ובשני אתרים בסמוך לשחלות בצידי קרום הצפק במטרה להגביר את הסיכוי לקליטת רקמת השחלה.

בהמשך הטיפול ולאחר ההחלמה של המטופלת תבוצע המתנה של 4 חודשים עד ניטור הפעילות השחלתית  על ידי בדיקות דם, ולאחר מכן בתיאום ותזמון עם האישה ישקל ביצוע גירוי של הרקמה המושתלת לצורך הפקת ביציות.

פרופ' מרתה דירנפלד מנהלת יחידת הפיריון וה  IVF של כרמל מעדכנת כי היחידה בכרמל מציעה כיום לנשים בישראל את כל מגוון האפשרויות לשימור פריון באיכות וברמה הבינלאומית הגבוה ביותר. " אנו מציעים כיום לנשים שירות של הקפאת ביציות, הקפאת עוברים וגם הקפאה של רקמת שחלה. כל הטיפולים נעשים כאן אצלנו ביחידה בדיסקרטיות מלאה ומוצעים לנשים חולות סרטן ,לנשים לצורך שימור פיריון סוציאלי המתכננות הריונות מאוחרים.טיפולי שימור הפיריון המתקדמים שלנו בכרמל מצטרפים לשורה ארוכה של שירותים בתחום הפיריון וההפריה החוץ גופית הנעשים כאן ביחידה עם אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, צוות סיעודי  וצוות סוציאלי רגיש וחם ושירותי מעבדה צמודים עם צוותי מעבדה ואמבריולוגים מקצועיים מיומנים ובעלי ניסיון רב".

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *