מגרד בהריון? מבוטחות כללית יוכלו לבצע בדיקת מלחי מרה במרפאות

צוות המעבדה המחוזית של כללית במחוז חיפה החל לבצע בדיקת מלחי מרה לנשים הרות וחוסך מהן המתנה ממושכת לתוצאות פניה לחדרי המיון

נשים בטרימסטר השלישי להריון אשר סובלות מגרד עז, בעיקר בכפות הידיים והרגליים, חשודות כסובלות מתופעה של עימדון תוך כבדי בהריון (ICP). זוהי מחלה שכיחה, שאחת מכל 400 נשים בהיריון סובלת ממנה, היא נגרמת כתוצאה מהצטברות מלחי מרה בדרכי המרה שבכבד שבעקבותיה חלה עליה ברמת מלחי המרה בפלסמה.

מעבר לאי הנוחות לאישה ההרה, הרי שמלחי המרה עוברים את השליה ועלולים לגרום לפגיעה בעובר, עד כדי לידה מוקדמת או מוות תוך רחמי.

מנהלת המעבדה המחוזית ד"ר הניג
צילום: דוברות כללית

הבדיקה לאבחון התופעה בוצעה עד כה רק במספר בתי חולים שונים בארץ, והתוצאות שהיו מגיעות באיחור לרופא הביאו למצב שהעמיד בסכנה את העובר. לפיכך, הרופאים נהגו להפנות כל אישה הרה שנחשדה כסובלת מהתופעה ישירות לחדרי המיון, בכדי לבצע את הבדיקה ולקבל תוצאה במקום, על אף שמדובר בבדיקת דם שאינה מחייבת תנאי חדר מיון ואשפוז. 

מלבד טרטור האישה שנאלצה להגיע למיון, נגרם עומס מיותר בחדרי המיון ועלות הבדיקה הייתה גבוהה במיוחד לקופות החולים בשל תשלום אגרת מיון. בכדי להקל על המטופלות ולייעל את התהליך החל צוות המעבדה לביוכימיה וסרולוגיה, בניהולה של ד"ר קלרה הניג, במעבדה המחוזית של כללית, השניה בגודלה ומהמתקדמות בארץ, לבצע כשיגרה בדיקה לרמת מלחי המרה. 

בהליך זה הנשים עוברות בדיקת דם רגילה במרפאה הסמוכה לביתן או בכל מרפאה אחרת והתוצאה מגיעה באותו היום לרופא המטפל, לשביעות רצונם הגבוהה של המטופלות וצוותי הרפואה.

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *