מוסד הידועים בציבור על קצה המזלג

מוסד הידועים בציבור על קצה המזלג

עו"ד שלומית סטרוגנו
צילום: גיל נחושתן

ידועים בציבור הם בני זוג שאינם נשואים כדת וכדין אך עדיין נחשבים מבחינה משפטית כבעלי זכויות שונות. זוגות אלו שאינם באים בברית הנישואים מקיימים ביניהם חיי זוגיות ומשק בית משותף ומי שיבקשו הכרה כידועים בציבור יהיו מעוניינים לרוב, כי על מערכת ביניהם תחול מערכת דינים, כגון דיני נישואין, גירושין וירושה.

מי נחשב כ"ידוע בציבור"? כיום לא קיימת חקיקה מסודרת הקובעת באופן נחרץ מי נחשב ידוע בציבור ולפיכך הקביעה האם זוג הוא ידוע בציבור או לא, נתונה לשיקול דעתו של בית המשפט. כלומר- מדובר בסטטוס טעון הוכחה.

כיצד ניתן יהיה להוכיח כי אכן מדובר בזוג ידוע בציבור? ברמת העקרון, מי שיבקשו הכרה כידועים בציבור יתבקשו להוכיח באמצעות הוכחה סובייקטיבית, כי הם נחשבים ידועים בציבור ולעניין זה יסתפק המחוקק בקבלת הוכחה לקיום מסגרת של חיים משותפים בין בני הזוג . היינו, יהא על בני הזוג המבקשים הכרה כידועים בציבור להוכיח שני תנאים עיקריים – האחד, ניהול מערכת יחסים זוגית – קיום חיי אישות, והתנאי השני- ניהול משק בית משותף.

לעניין הגדרת בני זוג כידועים בציבור, ישנן לא מעט השלכות אופרטיביות כלכליות. למשל, באם זוג כזה יחליטו להיפרד, הרי שבזמן הפרידה יחולו עליהם כל השיטות הנהוגות בעולם המשפט כאילו היה מדובר בזוג נשוי אשר מחליט לפנות להליך כזה של גירושין ולצעד זה השלכות כלכליות לא מבוטלות, לרבות בכל הקשור עם מזונות, חלוקת רכוש וכיוצ"ב.

כך למשל, יתכן ובזמן פרידת בני זוג ידועים בציבור, ימצא עצמו בן הזוג מחויב לפתע במזונות אישה וכד'. באותה מידה, בעת פירוק השיתוף בין בני זוג ידועים בציבור עשויים הם להיות מחויבים בהתאם לכללי חלוקת רכוש הקיימים ונהוגים בבתי המשפט בכפוף לחוק יחסי ממון בין בני זוג.

בנוסף, ישנן לא מעט השלכות כלכליות גם בתחום דיני ירושה. כך למשל, בעת פטירת אחד מבני הזוג הנחשבים ידועים בציבור, יתכן ויחולו עליהם בנוסף, דיני הירושה כפי שהיו נהוגים על בני זוג נשואים.

לפיכך, מאחר ולקביעה האם בני זוג היו ידועים בציבור או לא, ישנן לא מעט השלכות כלכליות, הרי שבעת הצורך ובכפוף לרצונם, יצטרכו לנהוג משנה זהירות בכדי להגן על זכויותיהם הכלכליות וזאת עוד בטרם תינתן להם הכרה משפטית כידועים בציבור.

על כן, בני זוג הנחשבים ידועים בציבור ושאינם מעוניינים שאי אילו דינים כגון המוזכרים לעיל (דיני גירושין או דיני צוואות וירושות) יחוללו עליהם, יהא עליהם להסדיר זאת, אם באמצעות עריכת הסכם ממון, עריכת הסכם חיים משותפים, עריכת צוואה או צוואות.

במסגרת הסכם ממון ניתן למשל להסדיר את כלל הנושאים הרכושיים בין בני זוג ידועים בציבור, בהתייחס הן לתקופת החיים המשותפת והן בזמן פרידה, ככל ותתרחש. כך הדבר גם לגבי עריכת צוואה או צוואות, אשר יסדירו את כלל העניינים הרכושיים במידה ואחד מבני הזוג ילך לעולמו חו"ח.

במידה והצדדים לא יערכו הסכם ממון ו/או הסכם לחיים משותפים בין בני זוג ידועים בציבור החיים תחת אותה קורת גג, הרי שבית המשפט לענייני משפחה, לאחר שיסיק מסקנותיו בנוגע למהות מערכת היחסים ביניהם, יוכל לקבוע כי קיים הסכם כזה לחיים משותפים מכללא (אף ללא עריכת הסכם כתוב), ובהתאם לכך ייקבע כי בני הזוג נחשבים ידועים בציבור ומכאן ניתן יהיה לקבוע כי יש להחיל עליהם את השיטות המקובלות בדיני הגירושין.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

יועץ פיננסי בחיפה

בניית אסטרטגיית פעולה עסקית מצליחה

ניהול פיננסי יעיל הוא המפתח להצלחה של העסק, ולעיתים קרובות דורש ידע מתקדם בנושא. המציאות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *