מזוג לשלישייה – התמודדות עם זוגיות והורות לאחר לידה

הפכתם להורים וזו כמובן ברכה נהדרת ומגיע לכם הרבה מזל טוב. יש כל כך הרבה מדריכים וטיפים איך לגדל תינוק נכון, איך לדאוג למה, למה צריך לשים לב אבל מה איתכם? הזוגיות שלכם עוברת שינוי משמעותי ומהותי אחרי שהילד שלכם נולד, וכעת אתם כבר לא זוג שחי לבדו, אלא שלישיה שצריכה לתפקד. אז איך שומרים על הזוגיות שלכם אחרי הלידה, איך משלבים זוגיות בריאה עם הורות טובה, ומה עושים כשנתקלים בקשיים בזוגיות?

להבין שיש שינוי

בראש ובראשונה אתם צריכים להתרגל לרעיון, שעליכם לצפות לכמה וכמה שינויים מרחיקי לכת בזוגיות שלכם, לפחות בהתחלה. סביבכם יהיו הרבה מאד קרובי משפחה שיבואו לבקר. לפחות בהתחלה, האם צפויה לשהות עם התינוק זמן רב יותר מהאב. הגוף של האישה גם צריך להשתקם אחרי הלידה, כך שייקח זמן עד שתוכלו לקיים שוב יחסי מין (ועל החשק לקיים אותם נדבר בהמשך). הקשב של שניכם הולך להיות הרבה יותר מופנה אל התינוק ופחות לעצמכם ולבת או בן הזוג שלכם. בקיצור, אתם נכנסים פה למשהו חדש, אז לא צריך להעמיד פנים שהכול כרגיל ושכלום לא השתנה. צריך להבין כי תינוקות מביאים איתם שינוי – וצריך להתמודד איתו.

שמרו על ערוץ תקשורת פתוח

הדבר הכי חשוב לעשות  כשיש ילד חדש במשפחה שלכם, הוא לשמור על ערוץ תקשורת פתוח כל הזמן ביניכם. למה הכוונה? ביר להניח שהשיחות ביניכם יהיו רוב הזמן על התינוק שהצטרף ועל מה צריך לעשות בקשר אליו, סידורים שונים וכו'. חשוב לא לדבר רק על זה. דברו ביניכם באופן קבוע על התחושות שלכם, על הרגשות, ואיך עבר עליכם היום. אם קשה לכם – הביעו זאת בפני בני הזוג שלכם. אם התאכזבתם מבני הזוג – דברו איתם ואל תשמרו בבטן. אם אתם רוצים להציע רעיון לפעילות, אל תדחו את זה אלא נסו להציע בהקדם. ככל שתרבו לדבר ביניכם על כל מיני נושאים, כך יהיו פחות משברים והתפרצויות מאוחר יותר.

מה עם יחסי מין?

בואו נדבר על הפיל שבחדר – סקס אחרי הלידה. האם חוזרים לקיים יחסי מין אחרי הלידה? התשובה היא חיובית, אבל יש כמה דברים שהשתנו. קודם כל הגוף של האישה צריך להתאושש מהלידה, וככל שהלידה ארוכה יותר, כך משך ההתאוששות יהיה ארוך יותר. בכל מקרה, רופא הנשים ינחה את האישה לגבי הזמן בו תוכל לחזור לקיום בטוח של יחסי מין לאחר שהאזור השתקם מהלידה. אבל יותר מהעניין הרפואי ישנו העניין הנפשי – החשק של שני בני הזוג עלול לרדת אחרי הלידה. בין אם זה בגלל ששניהם עייפים, בין אם בגלל שהאם טרודה במחשבות על התינוק, או בגלל שהאב מתקשה לראות בבת הזוג שלו אדם מיני כשהוא רואה אותה אימהית כל כך. חשוב לדבר על הדברים והתחושות ואם צריך להתקדם בהדרגה – לעשות זאת. אם עברו חודשים רבים מאז הלידה והחשק לא חזר – אין להתבייש ומומלץ לפנות לטיפול.

החיים לא נגמרים אחרי הלידה

אחרי הלידה יש איזו נטייה של שני בני הזוג להתחפר בתוך הבית ולא לצאת. אפשר להבין למה -הטיפול בתינוק גוזל הרבה אנרגיות, ולפעמים פשוט רוצים לקרוס למיטה בסוף היום. בכל זאת, שריינו לכם ביומן יציאות החוצה וממש קבעו לעצמכם דייטים שהם רק של שניכם, בלי התינוק. בינתיים הזמינו סבא, סבתא, דודים או כל בייביסיטר אחר שיהיה עם התינוק. אתם יכולים להיות רגועים – התינוק יהיה בסדר, ועכשיו אתם צריכים להקדיש קצת זמן לעצמכם ולהמשיך ולפתח את הקשר שלכם. הלידה היא לא נקודת הסוף שלו – זו בסך הכול התחלה של שלב חדש.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

מתנות יוקרתיות – מארזי השוקולד לאירועים מושלמים

שוקולד פרלינים מהווה חלק מהאמנות של עולם השוקולד. מארזי פרלינים הפכו לסמל של יוקרה בכל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *