"במקום לפגוע בשמו הטוב של הבן שלנו, תחפשו צדק"

לאחר החלטת הפרקליטות, תעביר מח"ש את חומרי החקירה למשפחתו של סלומון טקה. בני המשפחה מצדם, איבדו אמון בגורמי אכיפת החוק. המחלקה לחקירות שוטרים הודפת כל ניסיון לפגוע במהימנות החקירה

המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים הודיעה למשפחת טקה, שחומרי החקירה לא יועברו לידיה וזאת עד שהפרקליטות תקבל החלטה בתיק. טקה נהרג בקרית חיים, לפני כשלושה שבועות, כתוצאה מירי של קצין משטרה שלא היה בתפקיד.

סלומון טקה (צילום באדיבות המשפחה)

ממח״ש נמסר: ״נשלחו מכתבי תשובה מטעם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בפרקליטות המדינה, אל באי כוחה של משפחתו של סלומון טקה ז"ל, בנוגע לטענות ובקשות שונות שהעלו בעניין חקירת נסיבות מותו של בנם".

בין היתר, ביקשו בני המשפחה לקבל את חומר החקירה לעיונם. בתשובה לכך הובהר להם כי ככלל, חומר החקירה אינו מועמד לעיון בא כוח משפחת המנוח לפני קבלת החלטה בתיק, זאת בין היתר מהטעם שעיון בחומרי החקירה לפני שמתקבלת החלטה אם להעמיד לדין או לא, יכול לסכל או להקשות מאוד על ניהול משפט אם יוחלט להגיש כתב אישום. מובן, כי לאחר קבלת החלטה יוכלו בני המשפחה לבקש לקבל את חומר החקירה והבקשה תישקל בלב פתוח על פי ההנחיות בנדון.

טענה נוספת שהעלו באי כוח המשפחה מתייחסת לכך שהבדיקה הבליסטית בוצעה על ידי משטרת ישראל. במענה מח"ש הובהר, כי מדובר במעבדה רשמית שעובדים בה מומחים בתחומם, אשר נותנים שירות לכלל גורמי האכיפה בישראל. למותר לציין, כי מדובר במומחים הנאמנים אך ורק ליושרה המקצועית שלהם ואין להטיל דופי בעבודתם. עוד צוין, כי המומחים אינם נחשפים לכלל הראיות בתיק, אלא רק לממצאים שנמצאו בשטח ועל בסיס מומחיותם והבדיקות שנעשות הם מחווים דעתם. במכתב צוין עוד, כי למח"ש אין מעבדות משלה והיא נסמכת מיום הקמתה על מעבדות משטרת ישראל.

בנוגע לעובדה שמדובר היה בנתז מהירי בקרקע שפגע במנוח, הרי שנתון זה מבוסס הן על הבדיקה הבליסטית והן על חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית, שכידוע אינו חלק ממשטרת ישראל. בנוסף, כאשר מדובר בחוות דעת מסוג זה קיימים גם תיקי עבודה ובהם תיעוד הבדיקות שנערכו. כל אלה יוצגו בבוא היום בפני מי שיהיה זכאי לכך, ובאופן זה ניתן יהיה לבחון ולבקר את תהליכי העבודה ואת תוצריה.

הבן שלו יצא לשחק עם חברים ולא שב. הוריו של סלמון טקה ז"ל
(צילום: דורון גולן)

באשר לטענה המשפחה על הדלפות מתוך החקירה, נאמר מטעם מח"ש: "אנו תמימי דעה, כי מדובר בפרסומים חסרי אחריות שיש לגנותם. יודגש שוב, כי אין בכוונתנו לגבש עמדה בנוגע לתיק בטרם תיערך בדיקה ובחינה של החומר כולו, הליך המצוי בעיצומו בימים אלה וטרם הושלם".

בפנייה נוספת מטעמם, ביקשו באי-כוח המשפחה, בין היתר, לבצע שורה של פעולות חקירה. במענה מטעם מח"ש לפנייה זו נאמר, כי במהלך החקירה נערכו מספר רב של בדיקות והתקבלו חוות דעת של מומחים מתחומים שונים, והכל בשים לב לצרכים החקירתיים, ובמטרה להגיע לחקר האמת. כן צוין, כי התיק עבר לאחרונה לטיפול הפרקליטים במח"ש, וכי בקשות בני המשפחה ייבחנו בתשומת לב, כאשר כל החלטה תתקבל בהתאם לחומר הראיות שכבר נאסף והמצוי בתיק ובהתאם לצורכי החקירה״.

עו"ד יאיר נדשי המייצג את קצין המשטרה החשוד בהריגתו של טקה מסר: "הממצאים שפורסמו בעניין רמת האלכוהול והסמים שנמצאו בדמו של המנוח תומכים בטענת ההגנה לפיה מרשי נאלץ לפעול מתוך הגנה עצמית נוכח מצב מסכן חיים אליו נקלע בעל כורחו עת הותקף על ידי המנוח ואחרים".

בהודעה שיצאה מטעם וורקה טקה, אביו של המנוח, נאמר כי המשפחה מביעה את חוסר אמונה בגורמי אכיפת החוק: "אני נאלץ לעמוד בפניכם ולשבור את שתיקתי, על רקע הפרסומים הכוזבים שמכפישים את שם בני. סלומון היה ילד שהיה המשענת שלי, היה הכל בשבילי. אני אספר לכם מה שאתם לא יודעים על סלומון. אדם שאהב את הבריות, היה מוכן להקריב עצמו למען החברים שלו. אלה דברים שאני ורעייתי גאים שהורשנו לו. הבן האהוב שלנו יצא לשחק עם החברים ולא שב. סלומון נורה ומת על ידי שוטר, שהיה אמון לשמור על ביטחון הציבור. מותו של סלומון השאיר חלל ריק. אנחנו מבכים את מותו ומרגישים את חסרונו והחיוך שלו חסר לנו", אמר טקה.

"כל מה שאני מבקש לכל הורה במדינת ישראל שלא תחוו את הצער שאני חווה כיום. כל התקווה שלי שילדיכם ייצאו מהבית ויחזרו בשלום. מותו של סלומון החשיך את האור והתקווה שהייתה לנו. הייתה לנו תקווה שרשויות החוק יחקרו ויגיעו לחקר האמת, אבל במקום זה אנחנו עדים להכפשות ולפגיעה בשמו הטוב של סלומון. אין לכם חמלה? אין לכם רחמים? איך אתם מוכנים להתאכזר לאנשים כמוני? איך אפשר לחלל את שמו של אדם שקבור באדמה שלא מסוגל להגן ולטהר את שמו? זה מעשה שאינו מתקבל על הדעת, אנחנו לגמרי מזועזעים. אני מגדיר את זה שהורגים לי את הבן פעם שנייה. כל מה שאנחנו מבקשים הוא שבמקום לפגוע בשמו הטוב של הבן שלנו תחפשו צדק. אני מבקש שהדין ימוצה עם השוטר שהרג את הבן שלנו. איך במדינה שחוקקה חוקים בשביל להגן על בעלי חיים, אפשר בכזו קלות לקפח חיים של נער? תהיו רגע במקומי, מה הייתם אומרים אם הבן שלכם היה יוצא מהבית ולא שב הביתה? סלומון לא עשה דבר כשנורה. הוא נורה ונהרג רק בגלל צבע עורו ומוצאו".

סלומון מטבעו ילד רחמן. כשהוא רואה שמבוגרים נושאים סל או קניות הוא היה מושיט עזרה. איך אפשר להכפיש את שמו של סלומון כשאתם לא יודעים מי הוא באמת? אני בטוח שיש בקרבנו פה הורים לילדים. מה הייתם חשים אם הבן שלכם היה יוצא ונהרג על ידי שוטר. אני אומר לכם את האמת – לא הייתה כל הצדקה לקפח את חייו של בני. הסמכות לשפוט היא רק לאלוהים למעלה, ולמטה אנחנו מחפשים צדק. כל מה שאני מבקש כרגע הוא שהחקירה תתנהל בלי שום הטיה. אנחנו רוצים שהחקירה תתנהל באופן ניטרלי, ואנחנו מביעים חוסר אמון בגורמי אכיפת החוק, נכון לעכשיו".

אודות דורון גולן

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *