מנגישים את יום ראשון

בפעם הראשונה בישראל יונגש מתחם קניות עבור אוכלוסייה בעלת צרים במיוחדים. כל יום ראשון, הראשון בכל חודש, למשך ארבעה שעות בלבד, יהפכו מרכזי הקניות של ביג למתחמים שקטים

החל מהיום גם בעלי האוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים יוכלו לערוך קניות בשקט. רשת מרכזי הקניות ביג נרתמה להנגשת הסביבה לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים ובכל יום ראשון, הראשון בכל חודש, למשך ארבע שעות יהפכו מרכזי הקניות שלהם ברחבי הארץ, למרכזים שקטים.

גם איתי יוכל ליהנות. ליאורה ואיתי חזן
צילום: עצמי

בעלי הצרכים המיוחדים הם בעלי רגישות חושית ושונות נוירולוגית. מוזיקה, רעש, אורות מסנוורים ומסכים מרצדים במרכזי קניות הומי אדם, מהווים עומס גירויים גדול, שעלול לגרום להם לפתח סימני מצוקה וחרדה ולהשפיע עליהם לרעה מבחינה פיזית ונפשית. הדבר גורם לאנשים אלו, ילדים או מבוגרים, להימנע לרוב מחוויית הבילוי וכמובן שמשפיע גם על בני משפחותיהם הנמנעים לרוב מלהגיע עמם למתחמי בילוי וקניות.

ליאורה חזן שבנה איתי, בן השנתיים ועשרה חודשים מאובחן על הספקטרום האוטיסטי שמחה לשמוע שיהיו כמה שעות בחודש, בהן תוכל לטייל עם בנה במרכז קניות.

 "יש סיכוי שנוכל להיות כמו משפחה נורמטיבית ולטייל עם הילד, שנוכל להוציא אותו", אומרת חזן. "נכון להיום, אנחנו נמנעים מלבלות איתו במקומות רועשים, כי יש לו בעיה עם רעשים, עם דברים שמושכים את העין ותשומת הלב. כמובן שנעדיף ללכת למרכזי ביג, כדי שאיתי יוכל ליהנות, וגם אנחנו".

במסגרת המרכז השקט, כל מרכזי ביג יכבו, מדי חודש למשך ארבע שעות את מערכת הכריזה, המוזיקה והמסכים שלהם וימתנו את עוצמת התאורה והצפצופים. צוות עובדים מתודרך שניתן לפנות אליו לעזרה בנושא סביבת הקניות השקטה ישהה במרכזים ובנוסף לכך תאי השירותים והמדידה יהפכו למשותפים לכל המשפחה. המרכז השקט יופעל בכל יום ראשון, הראשון בכל חודש, בין השעות 16:00-20:00

היוזמה האנושית ויוצאת הדופן הינה בשיתוף וייעוץ מיזם "מקומות שמורים", בהובלתם של אור אלתרמן, שרון גבריאלוב והמרכז לטיפול וחקר באוטיזם. לדברי, מנהלת האחריות התאגידית במתחמי ביג יסמין אלעד, מדובר במהלך שיתקיים באופן קבוע ומתוך הבנה של הרגישות הנדרשת לכלל גווני האוכלוסייה.

"החלטנו להתגייס למען האנשים והמשפחות שזקוקים לסביבת קניות מותאמת אישית כמו אוויר לנשימה", אמרה אלעד. "מדובר באנשים עם וויסות חושי גבוה וסף רגישות גבוה יותר מאדם רגיל, שמעוניינים, אגב כמו כולנו, ליהנות לעיתים מקצת שקט ורוגע גם במרכז קניות ובילוי. יש לנו שיתוף פעולה מלא מהסוחרים ששמחו לשמוע על המיזם ולקחת בו חלק ומעוניינים לשמור על המרכז השקט גם בתוך החנויות שלהם".

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *