מנגל מישהו?

כולם ינפנפו היום, רוצים לדעת איך לעשות את זה נכון? הקצב ראול סטביצקי ממליץ איך כדאי לצלות את האנטריקוט, לתבל את הכנפיים, לצלות את הצ'וריסוס ואיך להכין רוטב צ'ימיצ'ורי. בתיאבון

יום העצמאות הפך כבר מזמן ליום המנגל הלאומי. תחת כל עץ רענן, פיסת דשא ואפילו אי תנועה, ניתן למצוא את המוני בית ישראל עוסקים בנפנוף נמרץ על מנגל שעליו בשרים שונים כשסביבם פיתות וסלטים כיד המלך.

המאכל הלאומי
צילום: דורון גולן

מכיוון שהבשר הוא המאכל הלאומי של יום העצמאות, אין כמו יוצאי דרום אמריקה שידועים באהבתם לבשר, שייקחו חלק מרכזי בחגיגה. אחד האנשים הכי אהובים בקריות, לפני יום העצמאות, הוא ראול סטביצקי (55), בעליה של סטקיית ראול בקרית מוצקין. סטביצקי נולד בבואנוס איירס ארגנטינה ומאז נולד, הוא חי ונושם בשר. באופן מקצועי, הוא עושה את זה כבר שני עשורים.

"בארגנטינה הבשר זה חלק מהחיים", מספר סטביצקי, "כל סוף השבוע אוכלים בשר באופן שוטף כי זה משהו שעושים באופן רגיל. זה חלק מהעניין, בו כל בני המשפחה נפגשת ונהנית". אל העולם המקצועי של הבשר הגיע סטביצקי כשהתגורר באלוני אבא. "מיכה פרנק, שהוא אורים ותומים בתחום הבשר, פתח מטבח במקום וביקש שאעזור לו לרתך כל מיני דברים עבורו ודרך זה נוצר ביננו חיבור", הוא מספר, "התחלתי לעבוד אצלו ולמדתי איך להכין, לחתוך, לזהות את הבשר הטוב, להעריך איכות ולהביא לתוך זה משהו  אישי משלי ומאז, זה הפך להיות חלק בלתי נפרד מהחיים שלי. למדתי ממנו ופיתחתי דרכים משלי כדי לתת לבשר עוד משהו מיוחד".

בשר זה חלק מהחיים. ראול סטביצקי
צילום: דורון גולן

לאחר שנים כשכיר פתח סטביצקי את "ראול, קצביית בוטיק" במרכז המסחרי הקטן בשכונת נווה גנים בקרית מוצקין. "הלקוחות הפכו להיות חלק מהמשפחה שלי, אז החלטתי לעשות חיבור בין האהבה לבשר לאהבה ללקוחות ולתת את הלב שלי במקום אחד" אומר סטביצקי "ככה אני בטוח שהם מקבלים את הכי טוב שאני יכול לתת להם ובאהבה".

לגבי הכנת בשרים על האש אומר סטביצקי: "אני ממליץ לא להתחכם יותר מדי". על פי סטביצקי, ההמלצה האישית שלו לאוהבי הבשר היא נתח וסיו, חלק מנתח גדול יותר של הפרה, שהקצבים קוראים לו "פלדה" והוא אהוב במיוחד בדרום אמריקה. "לשים על המנגל שלוש עד חמש דקות מכל צד, ובמקביל להכין על מחבת יין ושום, עם נתחים של כבד אווז ולשפוך את התכולה של המחבת החם על הנתח לאחר שהוא פרוס לרצועות".

את סטייק האנטריקוט מציע סטביצקי להניח על מחבת פסים, או מנגל, ולפי העובי לצלות למשך שלוש עד חמש דקות בכל צד, ורק אחר הצלייה לפזר עליו מלח ופלפל.

מלח ופלפל רק לאחר הצלייה. אנטריקוט
צילום: דורון גולן

כנפיים של עוף ממליץ סטביצקי לחתוך לשניים ולטבול בתוך בלילה של פפריקה מתוקה, שמן, שום, פלפל ולהניח עם המנגל עד שמתקבל צבע של צלייה ואז להניח במגש עם רוטב כמו למשל חרדל ואז שוב להחזיר למנגל את המחבת כשהעוף בתוכה.

הנקניקיה הארגנטינאית, המוכרת בשם צ'וריסוס, שמכילה בשרים טחונים שונים ממליץ סטביצקי לשים על המנגל עד שבע דקות, לחתוך לאורכה ולשים בפנים רוטב צ'ימיצ'ורי ואז לחתוך לחתיכות של כסנטימטר וחצי.

את רוטב הצ'ימיצ'ורי המפורסם מציע סטביצקי להכין מפטרוזיליה קצוצה, בצל קצוץ, שום קצוץ, פלפלים אדומים קצוצים, חומץ ושמן לפי הטעם האישי ובסוף להוסיף מעט מאוד סוכר שמחבר את כל הטעמים של הרוטב יחדיו.

אודות דורון גולן

אולי יעניין אותך גם?

שוקולד טופי אנגלי, פשוט קל להתאהב בו

שוקולד טופי אנגלי אין ספק שמדובר באחד הממתקים וחטיפי השוקולד האהובים ביותר, ילדים וגם מבוגרים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *