נגע זעיר בעור אובחן כסרטני בזכות ערנותו של הרופא

מומחה העור בקרית בריאות 'זבולון' של כללית הציל חיי מטופלת תודות לאבחון נגע זעיר שהעיד על סרטן עור נדיר ביותר

למרפאתו של ד"ר ראיד חורי, מומחה ברפואת עור בקריית בריאות זבולון של כללית פנתה מטופלת עם תלונה על גרד מטריד. למזלה של הנבדקת, ד"ר חורי לא הסתפק בבדיקה זו וערך בדיקה מקיפה בעזרת דרמוסקופ שהינו מכשיר המסייע באיתור ואבחון נגעים בעור. הוא הבחין בנגע אדום זעיר שקוטרו פחות מאחד סנטימטר, אך עלה חשד שמדובר בנגע מסוכן. לכן החליט שיש לבדוק לעומק והמליץ על נטילת ביופסיה. המטופלת רצתה לוותר על כך כי לא הייתה מוטרדת מהנקודה הזעירה אך הרופא הסביר עד כמה הבדיקה חשובה ובדיעבד הסתבר שבדיקתו היסודית והתעקשותו הצילו את חייה, כי בבדיקת מעבדה נמצא שמדובר סרטן עור מתאי מרקל.

צילום: דוברות כללית
ד"ר חורי ריאד
צילום: דוברות כללית

ד"ר חורי מסביר, "זהו סרטן עור נדיר ואלים, שמקורו מתאי מרקל האחראים על תחושת המגע בעור. הוא מופיע רק ב- 0.2-0.45 מקרים לכל 100,000 אנשים באוכלוסייה, בתדירות של פי 100 ופחות מאשר מלנומה. הוא מתפתח בדרך כלל במהירות, ללא כאבים, לרוב באזורי עור החשופים לשמש. מופיע בדר"כ כבליטה מבריקה בגוון אדום/סגול על פני העור. הסיכון להתפתחות מחלה גרורתית גבוה ועלול להיות קטלני".

תודות לאבחון הופנתה המטופלת בדחיפות לכירורגיה פלסטית והחלה טיפול אונקולוגי כאשר על אף הדרך הלא קלה הצפויה לה, הרי שהגילוי המוקדם שבוצע על ידי המומחה מכללית הציל את חייה.

ד"ר חורי, שהתמחה בבית חולים סורוקה, מציין בצער כי לאחרונה יש תופעה שבה אנשים בוחרים לפנות למטפלים בלתי מוסמכים או למכוני יופי לצורך הסרת נגעי עור "בלי צלקת". התוצאה היא שנגעי עור מוסרים ללא אבחנה ובדיקה. תרחיש כזה יכול להוביל בקלות לפספוס של גידול עורי ממאיר או לעיכוב באבחנה ולכן חשוב להגיע לבדיקה כשיש נגעים ולבצעם אך ורק על ידי רופא עור או פלסטיקאי מומחה.

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *