נערה עם צמה ארוכה / איילה לוי קלוסקי

"אל אשר תלכי אלך", או מהי חברות אמיתית?

" דליה היא אחת החברות המשמעותיות ביותר עבורי", אומרת נורית, "אני יודעת שהיא נמצאת עבורי בכל רגע נתון והיא יודעת שגם אני עבורה. דליה מצדה מוסיפה: "מצאתי את האחות שאין לי. היא לעולם לא תעביר עלי ביקורת והאהבה בינינו אינה תלויה בדבר, לא במספר הפעמים שאנחנו נפגשות ולא במספר שיחות הטלפון שלנו זו אל זו."

ביום ראשון בבוקר התיישבתי בבית הקפה השכונתי, במפגש השבועי שלי עם בתי ונכדתי. עד שתגיע ארוחת הבוקר שהזמנתי, התבוננתי באנשים, אמרתי "שלום" למכרים ובעיקר חייכתי. זה עושה לי טוב על הלב לפגוש אנשים מחייכים על הבוקר.

בהתבוננות שלי בנכנסים והיוצאים מבית הקפה, שמתי לב שרוב הנוכחים הן למעשה נוכחות, וכל אחת שמגיעה, מיד מתחבקת ומתנשקת עם רעותה. אז ברוב חוצפתי החיננית, התיישבתי מול שתיים שאני מכירה, נורית ביסקר ודליה וולמן, וחשבתי לעצמי, שזה יכול להיות מעניין לשמוע על מהות הקשר ביניהן והאם החברות היא אמיתית, או רק למפגשי קפה וסמול טוק.

אמרתי יפה "בוקר טוב" וגם אני התחבקתי והתנשקתי ומיד שאלתי איך הכירו. מכאן התפתחה השיחה על מהי חברות ומה הערכים שהיא מחייבת אותנו. יש לציין, שהפרטים היו מתואמים להפליא בין השתיים, תוך כדי שהן מחייכות אחת אל השנייה במבט חם ואוהב, ולמרות שהחברות ביניהן רק בת ארבע שנים, זה נראה כאילו גדלו ביחד.

" יש רגעי קסם בינינו והעולמות שלנו נפתחים זה מול זה, בלי כאב, בלי כעס, בלי משקעים, אנחנו חיות את הכאן ועכשיו", הן מסכמות. 

יש רגעי קסם. ביסקר וולמן
צילום: עצמי

נפרדתי מהן מהורהרת. האם חברות אמת היא רק על בסיס רקע משותף של ילדות, צבא, או לימודים? האם חברת אמת, אותה אני מכנה "אחותי" חייבת להיות דם מדמי?

גילוי נאות: אמי הייתה החברה הכי טובה שלי.

האם חברות אמת היא כמו אהבה ממבט ראשון כשמכירים והלב נפתח אחת אל השנייה כמו קשר מגלגול אחר? מהי חברות אמת ומי מגדיר אותה בכלל? איך מסבירים חברות בין נשים, על אף שזה נשמע הכי טבעי בעולם ולמרות שנשים הן גם האויבות הכי מרות אחת של השנייה.

נשים נפתחות באופן מיידי ומשתפות דברים עמוקים ואישיים, לכן הן מצפות אחת מרעותה לנאמנות וסודיות. חברות יתמכו אחת בשניה במיני מחוות, מילים טובות, פרגון או הרגעה ברגעים של רגשנות יתרה. יחד עם זאת, תהיינה מריבות, כשתגיע האכזבה ולעתים זה מגיע לידי ניתוק קשר.

אז האם יש חברות אמת שהיא גם חברות מושלמת?

לדעתי יש וזה תלוי הגדרה. ברשותכם, אתן את פרשנותי האישית. אצלי חברות אמיתית היא ערכים של קבלה הדדית. של רצון אמיתי להביע את דעתך הכנה ולא להיזהר, שמא הצד השני יפגע, אלא תשמח כשאומרים לה את האמת, ולהיפך.

חברות אמת היא לנהל דיאלוג ולא רק בענייני רכילות. היא הנוכחות שלה בחיי, הימצאותה ברגעים הכי קשים והכי לא נוחים וברגעים של  אושר ושמחה.

 כשאת מזהה בשיחת טלפון שמשהו נשבר בקולה והיא עצובה. לדעת שהיא בלבי ואני בליבה, גם ממרחק השנים או המרחק הגיאוגרפי. מחברת האמת שלי, לא התביישתי לבקש שתהיה ליד מיטתי בבית החולים, שתחזיק לי את היד, והיא הייתה שם.

חברתי האמיתית אמרה לי אמת, שלא הייתה נעימה לאוזניי ואני רק צמחתי מזה. חברותי האמיתיות תומכות בי ומקבלות באהבה גם את טעויותיי.

ובכן ידידיי, לחברות אמיתית אין נוסחה והיא איננה סוד, היא פשוט היכולת לראות את האחר, מי שאתן בוחרות.  להאזין, להכיל, ליצור תקשורת מכבדת ואוהבת, לחוות חוויות ביחד, לזכור אחת את השניה ולהיות שם ברגעים הכי חשובים שלכן.

**מוקדש באהבה לאפרת ויוכי

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

מטבח בהיר? מטבח כהה? הגיע הזמן לתפוס גוון

לקראת משימת עיצוב מטבח חדש, אנשים רבים מתלבטים אם לבחור בגוונים כהים או בהירים. אם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *