סוגיית הצוואות ההדדיות


סוגיית הצוואות ההדדיות

עו"ד שלומית סטרוגנו
צילום: גיל נחושתן

מוסד הצוואה ההדדית נולד, בין היתר, בעקבות לא מעט סכסוכי ירושה אשר הציפו את בתי המשפט במהלך השנים. צוואה הדדית הנה למעשה צוואה משותפת לבני זוג או לבני משפחה, בין אם היא נערכה על גבי מסמך אחד שהצדדים קראו לו צוואה הדדית ובין אם היא נערכה על גבי שני מסמכים שהצדדים קראו להם צוואות הדדיות, כשעריכת צוואה שכזו, מקובלת לרב בין בני זוג, שרוצים להבטיח כי במוות של מי מהם חו"ח, בן הזוג שנותר בחיים, לא יהיה נתון לחסדיו של אף אחד, ויוכל לחיות ברווחה מבלי לחשוש שהיורשים הנוספים על פי חוק הירושה (למשל הילדים), "ישימו" ידם על הירושה.

כך למשל, בין בני זוג, ההוראות שתכללנה בצוואה ההדדית שלהם הנן הוראות שעניינן בעיקר חלוקת רכושם של אותם בני זוג שערכו צוואה הדדית כשהמדובר הוא בהוראות זהות ושיחולו על שניהם. את אותן הוראות אשר נכתבו בצוואה ההדדית שנחתמה על ידי בני הזוג, לא ניתן יהיה לבטל לאחר שאחד מבני הזוג הלך לעולמו.

כמו כן, נהוג כי, הצוואות ההדדיות, יכילו בתוכן הוראות לגבי הורשת כלל הרכוש המשותף, תחילה לבן הזוג הנותר בחיים ורק לאחר ששני בני הזוג הלכו לעולמם הם יורישו את כלל רכושם לילדיהם ו/או למי מטעמם באופן שהסכימו עליו יחדיו. כלומר, רכושם של החתומים על הצוואה ההדדית יחולק לאחר מות שניהם, בדרך שהם קבעו בצוואה ההדדית.

ניתן לומר כי, עריכת צוואה הדדית, מקנה לחותמים עליה, סוג של שקט נפשי. זאת מכיוון שהחוק מקנה לחותמים על צוואה הדדית, את האפשרות להסתמך על אותו אדם אשר ערך יחד איתו את אותה צוואה. שהרי, לאחר מותו של אחד מהחתומים על המסמך הקרוי צוואה הדדית, לא יהיה ניתן לשנות ו/או לבטל את ההוראות הכתובות בו אלא אם כן מי מהצדדים שנותר בחיים ויתר מראש על חלקו בירושה.

מוסד הצוואה ההדדית, נולד למעשה בכדי למנוע מצב דברים שבו למשל, ילדי הצדדים אשר נחשבים ליורשים על פי דין של בני הזוג יבקשו לממש חלקם בירושה עוד כשאחד מבני הזוג נותר בחיים וסאת בהתאם לחוק הירושה ובהעדר צוואה כלשהי. כלומר – בהיעדר כל צוואה, יכולים ילדי הצדדים לבקש לממש חלקם בדירת הצדדים בהתאם לחוק הירושה וזאת אף בדרך של תביעה לפירוק שיתוף ובמצב דברים זה יהא על בן הזוג הנותר בחיים לרכוש את חלקם של ילדי הצדדים שירשו חלק מהבית או למכור את הדירה ולהעביר ילדי הצדדים את חלקם בתמורה.

כאן המקום לציין כי ההכרה בתוכנה של צוואה הדדית בישראל, כשעוד לא היה לכך עיגון בחוק, יצרה קשיים רבים והסעיף הרלוונטי בחוק הירושה שעניינו צוואות הדדיות, נוסף רק בחודש אוגוסט שנת 2005 מתוך ההבנה לפיה בצוואה הדדית קיים אינטרס הסתמכות אשר ראוי להגן עליו.

המדובר הוא בתיקון לחוק שהנו מאוחר יחסית, אך מקנה פתרון טוב למצבים בעייתיים כפי שפורט לעיל, אך חשוב לא פחות לנסח את הצוואות ההדדיות באופן שלא ישתמע לשני פנים ואשר עונה על דרישות החוק ובוודאי שעל דרישות המורישים.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

קניות ברשת: איך תעשו את זה נכון

אין ספק שהישראלים גילו את הרכישות ברשת, בעיקר מאתרים מרחבי הגלובוס. מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *