"עדיין מלקק את הפצעים"

המפיק ובעל פסטיבל הדוף, שחר זירקין לא מבין איך זה יכול להיות שאחרי 16 שנים בהם הפסטיבל מתנהל כהלכה, החליטה המשטרה להכריז על סגירתו, שלושה ימים לפני שנפתח. זירקין מדבר על הנזק הכלכלי העצום, על תמיכת ההמונים ועל צעדים משפטיים שישקלו בהמשך

לראשונה זה 16 שנים, בוטל פסטיבל דוף וגרם לאנשים לצאת למחות ברחובות. מיד עם צאת הודעת הביטול בעמוד הפייסבוק של הפסטיבל, יצאו רבבות של אנשים במחאה ספונטנית בקריאות "תנו צ'אנס לטראנס".

"לא יצא לי להיות בכיכר רבין, כי עד אתמול עוד הייתי בפירוק הציוד", מספר שחר זירקין, המפיק והבעלים של פסטיבל הדוף, שאמור היה להתקיים במהלך חג השבועות על חופי הכנרת כמו בכל שנה. "אגב, אני סמוך ובטוח שהמשטרה לא ציפתה ואם הם היו יודעים שזאת תהיה התגובה, הם היו חושבים פעמיים אם לנקוט בצעד כזה מטופש של ביטול פסטיבל כזה יפה, יומיים וחצי לפני".

הקש ששבר את גב הגמל

אין ספק שכמויות האנשים שיצאו לרחובות, לא יצליחו לשוות את רגשותיהם לאלו של זירקין בימים האחרונים. "כרגע אני עדיין מלקק את הפצעים, לא יודע אם יהיה עוד דוף, אבל גם אם יהיה, זה בטח לא יתנהל במתכונת הזו, בה אני הולך לבד למועצה או למשטרה כדי לקבל אישורים. סביר להניח שנבוא עם לובי מאוד רחב. אנחנו רוצים שיקום גוף חיצוני ובלתי תלוי שמולו המפיקים יתנהלו באופן שוטף. בנוסף צריך שלכל אירוע יהיו נהלים ברורים כדי שנוכל להיערך מראש, בהתאם לסוג האירוע ולא יהיו התקלות 72 שעות לפני הפקה כזו או אחרת".

פסטיבל הדוף בימים יפים יותר
צילום: תומר בראבי, מתוך דף הפייסבוק של הפסטיבל

ביטול פסטיבל הדוף היה הקש ששבר את גב הגמל וגרם לזירקין וחבריו להבין, שהם צריכים להיכנס למגרש המשחקים ולשנות את פני המצב מבפנים כפי שעשו קבוצות אינטרסים שונות לאורך השנים. "הדוף היה באיזשהו מקום הקש ששבר את גב הגמל וגרם לאנשים לצאת במחאה ספונטנית, כי עצם הביטול ניפץ לרבים, כולל לנו, את האשליה שיצאה מתוך מחשבה רווחת, שבגלל שהדוף מתקיים כל כך הרבה שנים, הוא בלתי ניתן לפירוק. במיוחד בהתחשב בעובדה שאנחנו באמת ממלאים את כל התנאים עד תומם".

לדברי זירקין, מפיקים רבים מרגישים שהדרישות לאורך השנים רק הולכות ומתקשחות ללא פרופורציות. "הצעדים שאנחנו מתכוונים לנקוט הם בעיקר פוליטיים, כי אחרת יהיה בלתי אפשרי להתקדם. כל מי שהייתה לו נגיעה בעולם ההפקות יודע, שהבירוקרטיה לעיתים, היא בור ללא תחתית. גם למד"א ולכב"א יש דרישות, אבל הגיוניות בהחלט ומותאמות לגודל המקום, לכמות האנשים ולסוג האירוע. ברגע שמגיעים למשטרת ישראל, הפירוש לדברים מאוד משתנה. זאת אומרת שלקצין אחד יהיו דרישות כאלה וקצין אחר ידרוש דברים אחרים, אין אחידות אין פרוטוקול ברור. פסטיבל הדוף מתקיים משנת 2007 באותו סדר גודל פחות או יותר, רק שאז דרישות המשטרה היו תשעה שוטרים בשכר ואילו השנה הדרישה הגיעה ל-60 שוטרים בשכר".
שני אירועים קשים קרו השנה באירועים המוניים בישראל, הראשון בפסטיבל "נוורלנד", שם נפטרו שני חוגגים והשני היה המוות של טוהר דוד. "מסיבות פירטיות שלא מקבלות אישורים, בכלל לא קשורות לפסטיבלים שאנחנו מארגנים בשום צורה", טוען זירקין.

הכל היה מוכן. צוות הדוף לפני ביטול הפסטיבל
מתוך עמוד הפייסבוק של הפסטיבל

לתרבות הטראנס אין לובי פוליטי

פסטיבלים של מסיבות טבע סובלים שנים רבות מתדמית ירודה, הרבה מהקהל הרחב בטוח שמסיבת טבע, שווה למאות סטלנים שצורכים סמים. כנראה שהסטיגמה של קהל אוהבי המוזיקה האלקטרונית יישאר שלילי בעיני הציבור הרחב. "דרך אגב, במעמד הגשת האישורים, קיבלנו תשבחות משוטרים וקצינים על הקהל של הדוף שליוו את הפסטיבל בשנים האחרונות. באופן כללי המשטרה מפחדת מדעת הציבור והקצינים מפחדים שבמשמרת שלהם יקרה משהו, בטח כאלה שמחכים לקידום ולכן הם מעדיפים פשוט לחסל את זה מראש. יכול מאוד להיות, שאם משטרת ישראל הייתה יכולה לחסל גם את מצעד הגאווה וגם עוד אירועים אחרים, הם היו עושים את זה. ההבדל הגדול פה הוא שלתרבות הטראנס אין לובי פוליטי חזק כמו שיש ללהט"בים ואנחנו נישה שקל מאוד לפגוע בה, אז פוגעים בה".

נשקול צעדים משפטיים. זירקין
צילום: יובל אבנשטיין

הרבה פסטיבלים גדולים לא התקיימו בשנה האחרונה, מידברן ואינדי-נגב הם השמות היותר בולטים ומוכרים. לדברי זירקין, העילה לביטול הפסטיבל היה מידע מודיעיני שהיה למשטרה, בדבר סמים שהוכנסו למתחם הפסטיבל. המידע גרם למשטרה להודיע כי היא איננה מסוגלת לקחת אחריות על שלום הציבור ולכן הפסטיבל בוטל.

"אנחנו אומרים דבר כזה", אומר זירקין, "אם יש למשטרה מידע מודיעיני קונקרטי על מצבורי סמים כאלה או אחרים במתחם, בבקשה תכנסו ותחפשו. שלושה ימים לפני הפסטיבל, אחרי שכבר שילמתי על 60 שוטרים, בתוכם גם שוטרים סמויים וגם כלבי גישוש. בואו ותעשו את העבודה שלכם, תמצאו את הסמים ואת סוחרי הסמים, תעשו חיפושים, תעשו כל מה שצריך. המשטרה יכלה לעזור למגר את הסיטואציות האלה ולתת לפסטיבל להמשיך, אך זה לא המצב. סגרו לנו את הפסטיבל 72 שעות לפני שהוא היה אמור להתחיל והנזק הכלכלי הוא אדיר, עדיין לא סיימנו להעריך את האומדן שלו, אבל מדובר בקרוב למיליון שקלים. יחד עם זאת, למזלנו הרב כבר קיבלנו הרבה פניות אישיות מאנשים רבים שרכשו כרטיסים לפסטיבל, שאמרו שהם לא מעוניינים לקבל את הכסף על הכרטיס בחזרה. זאת תופעה שמחזקת אותנו מאוד וגורמת לנו לחייך, כי גם בלי שנצטרך להחזיר כסף על כרטיסים, הנזק הכלכלי הולך להיות גדול ובהמשך נשקול גם צעדים משפטיים נוספים במידת הצורך".

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל פועלת במהלך כל ימות השנה לאפשר את קיומם של אירועים המוניים תחת כיפת השמיים, בהם אירועי תרבות, ספורט, פסטיבלים שונים ועוד. בהתאם, עם קבלת הבקשה לקיום הארוע, הבקשה נבחנה על ידי הגורמים המקצועיים במטרה לאפשר את קיומו של הארוע תוך שמירה על שלומם וביטחונם של אלפי המשתתפים הצפויים ליטול בו חלק. לצערנו, בבדיקות במשטרה שנערכו עלה כי קיומו של האירוע עלול לייצר סכנה מוחשית וממשית לשלום הציבור ומניסיון העבר מאירועים בהם קופחו חייהם של מבלים, הוחלט לדחות את הבקשה לקיום הארוע ולא לקחת סיכון מיותר, כי שלום הציבור ובטחונו חשובים מכל דבר אחר.

"המארגנים עתרו לשתי ערכאות שיפוטיות בבית המשפט המחוזי בנצרת ולבית המשפט העליון נגד החלטה זו ונדחו, שופטת המחוזי ציינה: 'סבורני כי החלטת המשיבה בענייננו, עומדת במבחן הסבירות כאמור ואין להתערב בה. בחנתי את המידע המודיעיני שהיווה בסיס להחלטת המשיבה וקיבלתי מנציגי המשיבה הבהרות ביחס אליו.כעולה מן הפרוטוקולים החסויים המסומנים בחתימתי. נוכחתי כי מדובר במידע שמהימנותו גבוהה ואשר בהחלט מבסס את מסקנת הגורמים המופקדים על קבלת ההחלטה אצל המשיבה, כי צפוי להתקיים באירוע סחר בסמים מסוכנים, בהיקף משמעותי, אשר מקים חשש ממשי לשלום ציבור המשתתפים באירוע'".

ושופט בימ"ש עליון ציין בהחלטתו:

"הגעתי למסקנה כי נוכח המידע המודיעיני שהוצג, לא ניתן להקהות עוקצה של הסכנה באמצעים אחרים. בשורה התחתונה השתכנעתי כי קיים טעם טוב בבסיס סירובה של המשטרה וכי נוכח המידע המודיעיני שהוצג, אין מקום להתערב בשיקול דעתה שלא לאפשר את קיום המסיבה…."

משטרת ישראל תמשיך לפעול לקיומם של אירועים המוניים תחת כיפת השמיים, בהם גם אירועי תרבות מעין אלו, אולם לא תתפשר על בטחונו, שלומו ובטיחותו של ציבור המשתתפים באירועים אלו ותנקוט בכל הצעדים הנדרשים מכוח החוק במטרה למנוע פשיעה חמורה שעלולה להוביל לפגיעה בציבור גם במחיר של ביטול האירוע."

אודות חגית פורטל

אולי יעניין אותך גם?

ואולי כל מה שאנחנו צריכים עכשיו זה סטנדאפ עם אסף יצחקי ללא צנזורות?

מה באמת אתם צריכים כרגע? נדמה שלפתוח את מהדורות החדשות בחודשים האחרונים הפך עבור מרבית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *