"עזרו לנו להציל את אבישג"

אבישג כוכבי בת השנה נולדה, כשהוושט מחוברת לקנה הנשימה ולא לקיבה והיא זקוקה לניתוח מציל חיים בארה"ב, שעלותו מיליון דולר. להוריה אוריאן ומני כוכבי, חסרים 250 אלף שקלים והם יצאו בקריאה לעזרה

אבישג כוכבי בת השנה נולדה עם תסמונת נדירה, בה הוושט לא מחוברת לקיבה אלא לקנה הנשימה. אחרי מספר ניתוחים שלא הצליחו, הגיעו הרופאים למסקנה כי רק בבית חולים בבוסטון, בו קיימת מחלקה המתמחה בתסמונת יוכלו לנתח את אבישג ולתת לה איכות חיים.

גם לה מגיע להיות תינוקת רגילה. אבישג כוכבי
צילום: עצמי

"כל ההיריון לא ידענו כלום, לא ראו בבדיקות ועשיתי סקירה ומי שפיר", סיפרה השבוע אמה אוריאן. "חצי שעה אחרי הלידה, בעלי בא אלי נסער ואמר שכנראה לילדה יש מום נדיר. אחר כך הגיעו הרופאים והסבירו לי שזה קורה אחת ל-4000 ילדים, ההתפתחות של העובר לא הייתה כמו שצריך ובמקום שהוושט תתחבר לקיבה, הוא התחבר לקנה הנשימה וזה אומר שהיא לא יכולה לאכול".

יום אחרי הלידה הוכנסה כוכבי לניתוח, בו הופרד קנה הנשימה מהוושט, כדי שהיא תוכל לנשום. אבישג הייתה מאושפזת בבית החולים בני ציון כחצי שנה ואז עברה ניתוח נוסף.  "היא עברה ניתוח שארך תשע שעות, אבל אחר כך הרופאים יצאו ואמרו שהניתוח הצליח. היא הייתה מורדמת שבוע, כי אסור היה לה לזוז ואחרי שבוע, יום אחד מצלצלים אלי ואומרים שהילדה עברה החייאה במשך שמונה דקות, הם חשבו שזהו. היא עברה החייאה ממושכת, אפילו האחיות שטיפלו בה בכו כי הן נקשרו אליה. התברר שהניתוח לא הצליח והכל התפרק. לאט לאט העירו אותה מההרדמה, הכניסו אותה לניתוח חירום ועשו לה מין חור בגרון, כדי שהרוק יצא משם ולא ילך לכיוון הריאות".

אחרי שבעה חודשים בבתי חולים, השתחררו הביתה, אבל אחרי שבועיים שלושה נאלצו לחזור אל בית החולים. "פתאום היא התחילה להיחנק בבית ולהיות כחולה", סיפרה אמה, "הזמנתי אמבולנס ומסתבר שהחור שעשו לה בגרון היה קטן מדי והיא נכנסה לניתוח נוסף להרחבת החור. היא הייתה מאושפזת בבית החולים שניידר שלושה חודשים, כי באחד מהניתוחים נגרם לה נזק בקנה הנשימה והיא צריכה לישון בלילה, עד היום, עם בלון חמצן".

ועדה של איגוד הכירורגים בישראל קבעה, שהכי טוב שאבישג תעבור ניתוח בבית חולים בבוסטון, שמתמחה בסוג הבעיה הרפואית. בהליך ניתוחי שמוערך במיליון דולרים, אמורים לקחת לה חלק מהמעי הדק ולהשלים את הוושט עד לקיבה, סוג של השתלה. "הניתוח אמור לגרום לאבישג לאכול כמו שצריך לאט לאט ולסדר לה את הנשימה. נצטרך להיות בבוסטון שלושה חודשים וכרגע שנינו לא עובדים, בעלי בדיוק פתח עסק כשאבישג נולדה, אבל הוא לא יכול היה להשאיר אותי לבד, יש לנו עוד ילדה בת חמש, אז הוא סגר את העסק".

לדברי אמה, אבישג היא תינוקת חייכנית וחבר'מנית אבל ההתפתחות שלה לא תקינה, כי רוב חייה הייתה על הגב. "הברירה היחידה שנותרה לנו היא לבקש עזרה, כי אין לנו אפשרות לגייס את הסכום הזה. התביישתי לעשות את זה, אבל אין לנו ברירה", אומרת כוכבי. "לפני שילדתי את אבישג, כשהייתי רואה מצבים כאלה של תינוקות שזקוקים לעזרה, תמיד הייתי משתפת ולא האמנתי שזה יקרה לי. תעזרו לנו להציל את אבישג, כי גם היא רוצה להיות כמו כל התינוקות. היא בקושי זזה, רוב היום היא מחוברת לאוכל, אז היא צריכה לשבת או בעגלה או בכיסא אוכל אז אין לה אפשרות יותר מדי לזוז".

גם חיי השגרה לא קלים, בטח לא לאמא צעירה כמו אוריאן (29). "כל יום אני עושה לה הרחבות של הוושט, שרק כירורגים עושים את זה, אבל בגלל שאבישג צריכה לעשות את זה כל יום, הרופאים לימדו אותי. זה מוט ברזל שאני צריכה לדחוף לה כל יום לגרון וזה סבל גם בשבילה וגם בשבילי. בהתחלה הייתי רועדת, לא יכולתי לעשות את זה והייתי עושה את זה רק עם הרופאים, עד שהבנתי שאין ברירה. היום אני עושה את זה, היא בוכה ואני בוכה יחד איתה, אבל אין ברירה".

אם תרצו לתרום לאבישג, כדי שיהיו לה חיים טובים יותר, אתם יכולים לתרום לחשבון בבנק הבינלאומי, סניף 070 בקרית מוצקין, מספר חשבון: 176370. אפשר לתרום גם בביט, בטלפון: 0525179484.

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *