עין תחת עין

שני מקרי חבלה בעיניים מקוץ הגדילן הגיעו אל בית החולים בני ציון. "יש להגביר את המודעות לסכנה מדקירה ופציעה חודרת בעין"

שני מקרים של חבלה בעין מקוץ של צמח הגדילן, טופלו במחלקת עיניים במרכז הרפואי בני ציון. במקרה הראשון הגיע ילד בן 11 למרכז הרפואי בני ציון, כשהוא מתלונן על כאבים בעינו, לאחר שטייל בטבע. לדבריו, נפגע מקוץ, כשחברו הלך לפניו, דרך על צמח וכשהוא עבר, הצמח חזר למקומו ודקר אותו. בבדיקה שעבר הילד במחלקת עיניים בבית החולים, אובחן פצע חדירה בקרנית, שהגיע עד לעדשה ועבר אותה מצד לצד. 

עלול לנקב עין. פרופ' גולדנברג – כהן
צילום: עצמי

במקרה השני הגיע אל בית החולים גבר בן 60, שגם הוא נדקר מגדילן במהלך הליכה רגלית בחיק הטבע. האיש הגיע אל בית החולים עם פגיעה בקרנית ונגיעה בעדשה, שדרשה תפירה של החתך בקרנית.

מנהלת מחלקת עיניים במרכז הרפואי בני ציון פרופ' ניצה גולדנברג – כהן: "הסכנות המידיות בפגיעה שממנה סבל הילד הן, חדירת זיהום ואיבוד ראיה, כשסכנות משניות הן הצורך בגיל צעיר בניתוח קטרקט ושיקום ראייתי בהמשך.  הנער עבר ניתוח של תפירת החתך בקרנית, הוצאת ירוד והשתלה משנית של עדשה. הוא טופל בטיפול נוגד זיהום רחב טווח ויצא מתחום הסכנה. גם במקרה השני, טופל הגבר בן ה-60 באנטיביוטיקה רחבת טווח מניעתית והחלים ללא סיבוכים. החולים טופלו על ידי מיטב הרופאים והמנתחים הבכירים במחלקה".

לדבריה, מדי שנה מדווחים מספר מקרים של פגיעות עיניות מקוצי הצמח החדים. "המקרים האלה מובאים לידיעת הציבור על מנת להגביר את המודעות לסכנה מדקירה ופציעה חודרת בעין. הקוץ גדל לגובה רב ומגיע  ל'גובה העיניים' וכאשר הוא נרמס  ומתרומם בתנופה חזרה למלוא גובהו, הוא עלול לנקב עין של הולך רגל תמים באזור".

גדילן מצוי קרוי על שם הקוצים הנראים כגדילים. הצמח פורח באביב ובראשית הקיץ. לצמח פרחים גדולים ועגולים בצבעים ורוד עד סגול. עלי הצמח שסועים וקוצניים, גדולים בבסיס הצמח והולכים וקטנים ככל שהם ממוקמים גבוה יותר. הצמח מתנשא עד לגובה של שני מטרים.

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *