עיריית חיפה תקים רובע חדשנות

בפגישה שהתקיימה בעירייה, השתתפו נציגי משרדי ממשלה והגופים הגדולים בעיר

ראש עיריית חיפה ד"ר עינת קליש רותם ארגנה מפגש להתנעת רובע חדשנות בחיפה, בהובלת משרד ראש הממשלה ובהשתתפות משרדי ממשלה ועוגנים כלכליים ומחקריים מקומיים חזקים. במפגש נכחו גורמי ממשל ארציים ומקומיים רבים, ביניהם משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון ונציגיו, מנהל תכנון מחוז חיפה, יו"ר דירקטוריון נמל חיפה, מנהלי שלושת בתי החולים בחיפה, הנהלת "הטכניון", הנהלת אוניברסיטת חיפה ועוד. שותפים למהלך גם "רשות מקרקעי ישראל", משרד הפנים ומשרד האוצר. את הפרויקט ילוו חוקרים בינלאומיים ממכון "ברוקינגס" בוושינגטון, המתמחים ברובעי חדשנות אורבניים ומסתמכים על הידע שהצטבר בעולם בנושא.

לא אשאיר אבן לא הפוכה. קליש
צילום: ראובן כהן

מטרת המפגש הייתה לכונן שיתופי פעולה בין כל המשתתפים העירוניים לבין רשויות התכנון ומשרדי הממשלה, כדי לעודד עיבוי של רובעי חדשנות בעיר, בהתחשב במבנה הייחודי שלה. נושא הטופוגרפיה העירונית, הייחודית לעיר חיפה, עלה רבות במפגש. ראש העיר הציגה את עמדתה וטענה שהמבנה הטופוגרפי הוא יתרון והזדמנות ליצירת סיטואציות עירוניות ייחודיות ואטרקטיביות. המשתתפים הביעו רצון להמשיך בסדרה של מפגשים משותפים שיובילו לתוכנית אסטרטגית עירונית לכינון רובעי החדשנות בעיר.

המפגש התקיים לאחר מספר פגישות וסיורים מקדימים שנערכו במוקדי העניין האסטרטגיים בעיר, דוגמת הנמל, פארק ההייטק מת"מ, מרכז החדשנות בטכניון, מגדל החדשנות בבית חולים רמב"ם ועוד.

נציגי משרד רוה"מ והשיכון הביעו במפגש תמיכה מלאה במהלך, יחד עם כל הנציגים המקומיים שהבטיחו מחויבות לתהליך ולתוכנית הפיתוח, כפי שתובל על ידי לשכת ראש העיר.

רובע החדשנות הינו מודל אורבני חדשני, בו יושבים באזור גיאוגרפי בעיר מוסדות עוגן מובילים וחברות מובילות, יחד עם סטארטאפים, אינקובטורים ואקסלרטורים, היוצרים אקוסיסטם של חדשנות. רובע החדשנות מתקיים בתוך מרקם אורבני נגיש, המאפשר חיבורים בין המוסדות והחברות, כמו גם עם תושבי העיר והקהילה. המודלמתבסס על זיהוי תחומי הידע והמסחר הקיימים והחזקים בכל עיר ועיר, ויצירת שיתופי פעולה בין כל השחקנים למטרת פיתוח כלכלי וצמיחת העיר. התגלמויות שונות של רובעי חדשנות נמצאות בכל העולם, דוגמת מלבורן, פילדלפיה, מילאנו ועוד.

"נבחרתי כדי להוביל את חיפה לשינוי גדול, ולא אשאיר אבן אחת לא הפוכה", אמרה קליש. "קיום המפגש מהווה נקודת ציון משמעותית, בה קיבלתי הסכמה ותמיכה מלאה של כל גורמי הממשל הרלוונטיים, יחד עם השותפים החשובים של חיפה – האוניברסיטאות ובתי החולים, הנמל ועוד גורמים נוספים. רק אם נביא את כולם לשבת סביב שולחן אחד נוכל להוציא לדרך את פרויקט רובעי החדשנות בחיפה, ולהתחיל לבנות את כוחה הכלכלי והיזמי מחדש. ילוו אותנו יועצים מקצועיים בינלאומיים, להם ניסיון רב בנושא זה בערים רבות בעולם. אני פועלת לקדם את הנושא הזה לילות כימים. חיפה צמאה לשיתופי פעולה כלכליים ובנייה של מערכות כלכליות מהמתקדמות בעולם; אין לי ספק שיהיו לנו שותפים נפלאים".

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *