"עלינו אפשר לדרוך"

סייעות הגנים בקרית ביאליק, קיבלו הודעה שהחל ממשכורת חודש יולי, לא יקבלו רכיב ביגוד

סייעות הגנים בקרית ביאליק קיבלו הודעה מהעירייה, לפיה ממשכורת חודש יולי הקרוב, תנוכה ממשכורתם תשלום רכיב הביגוד, בטענה שרק עובד שעוסק בקבלת קהל רשאי לקבל רכיב זה במשכורתו.

הסייעות בקרית ביאליק מצוותות למוסדות חינוך, מגני ילדים ועד בתי ספר, כשתפקידן המרכזי הוא לדאוג לילדים שחווים קשיים שונים כמו שינויים במצבי רוח, הפרעות קשב וריכוז וכדומה. בפועל, הסייעות עוזרות לכל הילדים במוסדות החינוך ובעיקר לאור העובדה, שכיום נהוג לאבחן ילדים רבים ככאלו שסובלים מהפרעות קשב וריכוז. פעמים רבות הסייעות הן אלו שניגשות לילדים שחווים התפרצויות רגשיות, דואגות להן ומטפלות בהם עד אשר ניתן להחזירם לכיתת הלימוד.

עם זאת, על אף האחריות הכבדה שמוטלת עליהן, גם מבחינה רגשית, הרוב המוחלט של הסייעות מרוויח בקושי משכורת מינימום. הסייעות במוסדות החינוך בקרית ביאליק קיבלו עד היום רכיב ביגוד במשכורתן של כ-240 שקלים, אולם כעת נודע להן כי רכיב זה ינוכה החל ממשכורת חודש יולי הקרוב.

במכתב שנשלח לסייעות כתבה מנהלת אגף משאבי אנוש, אלה גמליאל: "הריני להודיעך כי עיריית קרית ביאליק שוקלת להפחית את תשלום רכיב ביגוד המשולמת לך במשכורת חודש יולי". עוד נכתב, כי העירייה סבורה שאין הסייעות זכאיות לתשלום רכיב ביגוד כפי ששולם בעבר. סייעות שמעוניינות להעלות טענות בעניין זה הוזמנו לוועדה בלשכת היועצת המשפטית של העירייה.

החלטה זו של העירייה מעוררת תסכול קשה בקרב הסייעות אולם משיחות עם חלקן מתברר כי הן נאלצות להסכים עם רוע הגזירה. "אנחנו דרג העובדים הנמוך ביותר", אמרה אחת הסייעות ל"מקומי", "אנחנו נותנות את הנשמה שלנו לילדים האלה, אנחנו כמו אימהות שלהן בזמן בית הספר ואנחנו דואגות להם בדיוק כמו שאנחנו דואגות לילדים שלנו. עלינו אפשר לדרך בקלות כי בעירייה יודעים שאין לנו כוח והפחד הגדול שלנו זה שיפטרו כל מי שתעז להתנגד למהלך הזה".

יעקב בוחבוט. צילום: דורון גולן

חבר האופוזיציה העירונית מסיעת אופק חדש לביאליק, יעקב בוחבוט אמר: "זו גזירה מיותרת שציבור עובדי עיריית קרית ביאליק נאלצים להתמודד איתה. נו באמת ? להוריד 240 שקלים לעובדים עם המשכורות הנמוכות ביותר בעירייה, שוב ושוב דופקים את החלשים". בוחבוט מבקש להעלות את הנושא לדיון במועצת העיר למצוא פתרון לניכוי רכיב הביגוד ממשכורת הסייעות.

מעיריית קרית ביאליק נמסר בתגובה: "בהתאם לסעיף 26.933 לחוקת העבודה, קיימות רמות קצובת ביגוד למקבלי קהל וסכום הקצובה לה זכאי עובד שמהות תפקידו הוא קבלת קהל ושחלק ניכר מעבודתו עוסק בכך. בנוסף, מציבה החוקה הסדר מיוחד לגבי עובדים שונים, הזכאים למכסות ביגוד בהתאם לתפקידיהם על פי הפירוט המצוי בסעיף 26.938 לחוקה, שכותרתו "מכסות ביגוד לפועלים". ההסדר הקבוע ביחס למכסות ביגוד לפועלים הוא ההסדר הרלוונטי ביחס לאותם עובדים המנויים בסעיף 26.938 לחוקה, ולא ההסדר הכללי המעוגן בחוקה בנוגע לתשלום קצובת ביגוד מקבלי קהל, זאת לאור הוראת סעיף 26.931 לחוקת העבודה הקובעת כי ההוראות הנוגעות למתן קצובת ביגוד מקבלי קהל אינן חלות על עובדים המקבלים ביגוד מיוחד".

אודות דורון גולן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *