עלייה בפליטות בז"ן

המשרד להגנת הסביבה פרסם הבוקר את נתוני מרשם הפליטות של 570 המפעלים הגדולים בישראל לשנת 2018. על פי הנתונים, במפרץ חיפה התרחשה עלייה של 16 אחוזים בפליטות תחמוצות גופרית, בשל עלייה בהיקף פעילות בשמן תעשיות שמנים

זו השנה השניה שהמשרד להגנת הסביבה מפרסם היום (יום ב') את נתוני מרשם הפליטות לסביבה (מפל"ס, ה"מ) לשנת 2018. בנתונים מופיעים 570 המפעלים הגדולים בישראל והנתונים שמורים בדיוק מה הם פולטים לאוויר, לים ולקרקע.

עלייה של 12 אחוזים. בתי זיקוק
(צילום: דורון גולן)

המפל"ס מציג הפחתות בפליטות לאוויר, לרבות במפרץ חיפה, הפחתות בצריכת מזוט, השוואה של פליטות מזהמים מזיקוק דלקים בישראל ובאירופה ועוד. המצאי העדכני רחב יותר וכולל בנוסף למידע שפורסם בעבר גם פליטות של מתכות החשודות או מוכרות כמסרטנות (קדמיום, כספית, ניקל, ארסן, עופרת) וחומרים נוספים (אמוניה ובנזו-א-פירן). המצאי כולל גם פליטות ממקורות שלא חושבו בעבר: תחבורה ימית, רכבות, צמ"ה, שריפות מסוגים שונים (פסולת עירונית, חקלאית, עץ לחימום ביתי בקמינים, פחמי עץ) גידול בע"ח (רפתות לולים ועוד).

על פי הדוח, בהשוואת פליטות מבתי הזיקוק בישראל עם בתי זיקוק באירופה, בנרמול לפי כמות זיקוק נפט גולמי, מעידה על תמונת המצב הבאה: פליטות תחמוצות חנקן בישראל דומות לממוצע באירופה; פליטות תחמוצות גופרית נמוכות ביחס לפליטות באירופה; ופליטות NMVOC ובנזן בישראל הן הנמוכות ביותר מבין המדינות שנבדקו.

עוד על פי הדוח, במפרץ חיפה חלו הפחתות מצטברות בפליטת חומרים מזהמים לאוויר של 45-81 אחוזים משנת 2012. בשנת 2018 לבדה התרחשו הפחתות של 10-45 אחוזים, כולל הפחתה של 23 אחוזים בפליטות תרכובות אורגניות נדיפות למעט מתאן, בשל סגירת חיפה כימיקלים וכן לאור הפחתות שבוצעו בשמן תעשיות בשמנים ובגדיב. במפרץ חיפה התרחשה עלייה של 16 אחוזים בפליטות תחמוצות גופרית בשל עלייה בהיקף פעילות בשמן תעשיות שמנים ועלייה של 12 אחוזים בפליטות בז"ן.

פליטת חומרים חשודים או מוכרים כמסרטנים לאוויר במפרץ חיפה פחתה בשנת 2018 ב-45 אחוזים, בעיקר בגלל השבתת מפעל שמנים בסיסיים חיפה של בז"ן, ופחתה ב-81 אחוזים במצטבר משנת 2012.

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *