על אתיקה ומשפט

אתיקה משפטית עוסקת ביחס ובהתנהגותם של עורכי הדין אל לקוחותיהם ואל בית המשפט. במאמר זה ננסה להבין מהי אתיקה משפטית וחוקיה ביחסים של עורך הדין ללקוחותיו וכיצד היא באה לידי ביטוי בתחום המשפטי.

מהי אתיקה משפטית?

עוד באקדמיות לימודי משפט נחשפים הסטודנטים למשפטים לקורס העוסק באתיקה מקצועית. בקורס נלמדות החובות החלות על עורכי הדין. כלומר, כל מה שקשור ביחסים שבין עורך הדין ללקוחותיו ובין עורך הדין למערכת המשפטית. חובת האתיקה חלה על כל עורך דין המסיים את לימודיו ומקבל רישיון והסמכה לעריכת דין. למעשה, עורכי הדין מצהירים בעת קבלת ההסמכה בלשכת עורכי הדין שהם מתחייבים לשמור על כללי המקצוע ועל האתיקה המשפטית. כתוצאה מכך, האתיקה המשפטית מתחלקת לחובות עורך הדין מול לקוחותיו וחובותיו מול בית המשפט שיפורטו בהמשך.

חובת הנאמנות והסודיות ללקוח

כחלק מקורס אתיקה מקצועית במוסד לימודי משפט לומדים הסטודנטים את חובת שמירת הנאמנות ללקוחות, ניגוד עניינים, חיסיון וחובת הסודיות. כשמדובר על נאמנות עורך הדין צריך לנהוג במסירות ואמון ולדאוג לעניינם של לקוחותיו, כלומר, לא להזניח את הטיפול בהם. בנוסף עליו להיות מיומן ובקי בתחומו ולא לייעץ ללקוח דברים שאינם בתחומו, כיוון שעליו גם להפעיל שיקול דעת מתוך תחום מומחיותו כאשר הוא מייצג את הלקוח בבית המשפט. כמו כן, הנאמנות באה לידי ביטוי גם בכך שעורך הדין יפעל למען הלקוח בגבולות החוק. כלומר, לא להפר את החוק. כמובן שהנאמנות כוללת גם רשלנות, מעילה כספית ולשון הרע וחובת עורך הדין  לשמור על החוקים. כשמדובר על סודיות, עורך הדין מחויב לשמור על סודיות לגבי עניינים המובאים לידיעתו במהלך הטיפול בתיק ולדאוג לשמירת סודיות גם על ידי הצוות המטפל במשרד. ישנם חוקים רבים באתיקה אליה דרוש עורך הדין מול הלקוח בכל המדובר בשכר הטרחה בכסף וללא טובות הנאה, איסור הקלטת הלקוח וכיוצא בזה.

כבוד בית המשפט

מלבד הנאמנות ללקוח ישנה לעורך הדין חובת נאמנות למקצוע ונאמנות מול בית המשפט. עורך הדין מחויב ביחס של כבוד לצד שמנגד וחלים עליו איסורים הקשורים באיומים או ביחסים עם הצד שמנגד או מהצד המיוצג על ידו. כמו כן, עליו להיות נאמן לחבריו למקצוע גם בחברה, ליישב סכסוך במידה ועולה ביניהם מחלוקת ולהתחלק בשכר הטרחה. מול בית המשפט על עורך הדין לייצג את לקוחותיו בצורה הולמת, הופעה מכובדת וחלים עליו איסורים כמו: הטעייה, תשלום לעד, מתן עדות, מגע עם עד וחובתו להיות הוגן בחקירה הנגדית של העדים. לסיכום, עורך הדין חייב להיות אתי כלפי כל המערכות מסביבו ובפרט אל מול לקוחותיו. הוא רשאי לא לקבל תיק על פי שיקול דעתו ואף להפסיק טיפול בתיק במידה של מחלוקת או מניעה חוקית או בשל אתיקה מקצועית.

על אתיקה ומשפט

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *