על נחיצותו של הסכם ממון

על נחיצותו של הסכם ממון

עו"ד שלומית סטרוגנו
צילום: גיל נחושתן

בני זוג אשר החליטו למסד את הקשר ביניהם מוצאים עצמם לא פעם מתחבטים ומתלבטים באשר לנחיצותו של עריכת הסכם ממון, באשר זה הפך במרוצת השנים ל"מצרך" הכרחי ומאוד מבוקש בטרם או במקביל לעשיית צעד שכזה, היינו, מיסוד הקשר הזוג. 

עריכת הסכם ממון תהא אלטרנטיבה מצוינת ויעילה במיוחד עבור בני זוג המצויים בפרק ב' בחייהם הזוגיים ואשר מעוניינים למסד את הקשר והן במצב דברים בהם קיים למי מהצדדים רכוש רב יותר ממשנהו.

במצב דברים זה ועוד בטרם יינשאו הצדדים, יחתמו בני הזוג על הסכם הממון אשר יסדיר ביניהם את מערכת היחסים הרכושית ומה יעלה בגורלה במקרה חלילה של פרידה ו/או גירושין. כמובן שחתימה על הסכם ממון תיתכן בכל שלב שלאחר מועד נישואי הצדדים.

כך או כך, על מנת שהסכם הממון יקבל תוקף מחייב יש חשיבות קרדינאלית בכל הקשור לאישורו כדין שכן, הסכם ממון שלא אושר כדין לא יהא בעל תוקף משפטי מחייב.   

באם בני הזוג ירצו לחתום על הסכם ממון בטרם הנישואין, הרי שניתן יהיה לאשרו גם בפני נוטריון וגם בבית המשפט לענייני משפחה ובמידה ובני הזוג יזדקקו לעריכת הסכם ממון לאחר שנישאו, הרי שניתן יהיה לאשר רק בבית המשפט לענייני משפחה ולא אצל נוטריון.

הנה כי כן, הסדרת מערכת היחסים הרכושית בין בני זוג בדרך של חתימה על הסכם ממון תהווה הדרך היחידה באמצעותה ניתן יהיה לקיים חלוקת רכוש במקרה של פרידה או גירושין באופן אחר ושונה מזה הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג.

הסכם ממון חתום ומאושר כדין, יוכל למנוע במרבית המקרים התכתשויות ומלחמות מיותרות בין בני הזוג בעת פרידה או גירושין ומכאן שיש בכוחו להוביל את הצדדים לסיים את מערכת הנישואין בדרכי נועם.

כפי שצוין לעיל, מומלץ לחתום על הסכם ממון במידה ובין הצדדים קיים פער גדול במאזן הרכושי ולשם הבטחת מעמדו הכלכלי של מי מהצדדים שהכף נוטה לזכותו ואשר לו אינטרס ברור לשמר מצב זה.

חתימה על הסכם ממון אינו בבחינת "סוף פסוק" שכן ניתן גם לאחריו לשנות חלק מהוראותיו ובמידה וברצונכם לערוך שינוי כאמור, הרי שיהא עליכם לחתום על הסכם ממון חדש ונוסף, במסגרתו ישונו אותם סעיפים הדרושים שינוי וכמובן שיהא עליכם לאשרו מחדש או בבית המשפט לענייני משפחה או אצל נוטריון, שכן רק כך יהיה הסכם זה בעל תוקף משפטי מחייב וניתן יהיה ליישם הקבוע בו.

חוק יחסי ממון כשמו כן הוא, מתעתד להסדיר את יחסי הממון בין בני הזוג ולפיו, במקרה של גירושין או פטירה חלילה של אחד הצדדים, יחולק הרכוש שנצבר במהלך חייהם המשותפים באופן שווה, בעוד שרכוש שהיה למי מהם ערב נישואיהם או רכוש שהתקבל אצל מי מהם בירושה או במתנה, לא ייכלל במסגרת איזון המשאבים.

ואם כך, נשאלת השאלה, מדוע יש צורך בחתימה על הסכם ממון?! התשובה על כך תהא משום שישנם מצבים בהם יתקשו הצדדים להוכיח אילו נכסים היו בבעלות מי מהם ערב הנישואין ולפיכך ועל מנת למנוע סכסוכים מיותרים במסגרת הליכים משפטיים מכוערים ומתישים, רצוי לערוך הסכם ממון אשר יסדיר כאמור את יחסיהם מן הבחינה הרכושית וחלוקתו בעת הצורך (פרידה או גירושין) והכל כפי רצונם ואומד דעתם בעת החתימה ובניגוד לחוק יחסי ממון הקובע כי החלוקה תעשה באופן שוויוני.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

קניות ברשת: איך תעשו את זה נכון

אין ספק שהישראלים גילו את הרכישות ברשת, בעיקר מאתרים מרחבי הגלובוס. מנכ"ל המועצה לצרכנות עופר …

3 תגובות

 1. סיגל סטרוגנו

  שלומית

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   שלומית היא עורכת דין טובה מאוד יחס חם. תמיד חיוך תמיד מילים חמות הצלחה שהיה לך

 2. סיגל סטרוגנו

  שלומית היא עורכת דין טובה מאוד יחס חם. תמיד חיוך תמיד מילים חמות הצלחה שהיה לך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *