פג שנולד בהליך פונדקאות בגיאורגיה נכנס לבידוד

פג שנולד בהליך פונדקאות בגיאורגיה נכנס לבידוד. רופאת רמב"ם הגיעה אל ביתו לביצוע הליך רפואי חשוב

כשעדי ואלון דויטש, תושבי אבטליון שבמשגב, הפכו להורים בהליך פונדקאות בחו"ל לפני כמעט חודשיים, הם לא תארו לעצמם כמה אתגרים יצטרכו לצלוח בדרך מגיאורגיה הביתה.
אחד המכשולים שאיתם התמודדו לאחרונה היה בדיקת עיניים חשובה שבנם הפעוט תומר, שנולד פג, חייב לעבור על מנת לוודא שהוא לא מפתח מחלת עיניים העלולה להוביל לעיוורון.
ברוח ההסתגלות בימי הקורונה, דר' יונינה רון, רופאת עיניים לילדים ברמב"ם, החליטה להתמגן ולצאת אל בית המשפחה שנמצאת למעשה בבידוד, כדי לבצע את הבדיקה החשובה.

הקשר עם דר' רון נוצר עוד לפני שמשפחת דויטש חזרה לארץ. "תוך כדי תנועה ובזמן שאנחנו מחפשים טיסה לישראל, הבנו שדברים משתנים בביה"ח בגיאורגיה", משחזרת עדי, האם, "הצוות היה שם מדהים ועזרו לנו בכל דרך אפשרית. קיבלנו גם המון תמיכה ועזרה מנציגי חברת הפונדקאות "מנור" שסייעו לנו לא מעט, אבל הנחיות חדשות התקבלו בכל יום. כך למעשה הבנו שהבדיקה שהיתה אמורה להתבצע לפני שאנחנו עוזבים את גיאורגיה, לא תוכל להערך ואנחנו צריכים למצוא פתרון עם חזרתנו לישראל. התחלנו לחפש רופאי עיניים לפגים וכך הגענו לדר' רון. בשיחה איתה מגיאורגיה היא הבטיחה לנו שיהיה בסדר".

"כל פג נולד עם כלי דם לא מפותחים דיים באזור הרשתית", מסבירה דר' רון, "הפגים עוברים עוד הפגיעה בדיקות על מנת לוודא שהם משלימים את ההתפתחות ולא מפתחים מחלות שעלולות להוביל לבעיות ראייה או עיוורון. במקרה הזה, בשל המצב הדינימי בימי הקורונה, הבדיקות לא הושלמו בבית החולים בגיאורגיה והיה צורך לברר את מצבו של הפעוט עם חזרתו לארץ".
כשהם חווים את ימיהם הראשונים כהורים במדינה זרה לתינוק שנולד פג, נאלצו בני הזוג להתמודד עם שינויים והנחיות חדשות שנובעות מהתפשטות הקורונה בעולם. עיקר הדאגה היה להוציא את בנם הפעוט בטיסה לארץ, כאשר אין טיסות סדירות או אפשרות להנפיק מסמכים, ולוודא, כאמור, שבריאותו תקינה. לבסוף עם הרבה מזל ועזרה הם צלחו את המשוכה הזו ולפני ימים אחדים נחתו בישראל.

עם הגעתם ארצה, יצרו בני הזוג שוב קשר עם דר' רון לתיאום הבדיקה, אך גם הפעם הסיטואציה היתה מאתגרת. השהייה בחו"ל חייבה אותם להיכנס לבידוד, מה שהפך את ההגעה אל בית החולים לעניין מורכב.

בתמיכת הנהלת רמב"ם ומחלקת העיניים, בניהולו של פרופ' איתן בלומנטל, הוחלט כי דר' רון תצא אל בית משפחת דויטש, כדי למנוע את חשיפת המשפחה בכלל והתינוק הרך בפרט אל צוות בית החולים ולהיפך. כשהיא מצוידת באמצעי מיגון, הגיע דר' רון אתמול אל בית המשפחה לביצוע הבדיקה בשני שלבים כשהיא נעזרת בהוריו של הפעוט. בסופן של כמה דקות מורטות עצבים עבור משפחת דויטש הסתבר כי הבדיקה יצאה שלילית ומצב עיניו של הפעוט תקין.

"זו עבודתנו", אומרת דר' רון, "יש כאן תינוק פעוט שזקוק לנו ואנחנו מחויבים לוודא שמצבו הרפואי תקין וטוב גם התנאים לא רגילים. לשמחתי המקרה הזה מסתיים בשלום".

"אנחנו פשוט מאושרים ושמחים שכל העניין הזה מאחורינו", אמרה עדי האם, "אחרי חודשיים מטורפים, בהם פגשנו כל כך הרבה אנשים טובים שעשו מעל ומעבר לסייע בתקופה לא קלה, אנחנו מתמקדים כעת בתא המשפחתי שלנו ומאחלים לכולם בריאות".

צפו: דר' רון יוצאת אל השטח פוגשת את משפחת דויטש:

צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *