פסטיבל עכו חוגג: 40 שנים של תיאטרון אחר

הפסטיבל הוותיק ממשיך לחדש ומביא מופעים והצגות מהארץ ומהעולם, מחזיר יוצרים ותיקים כמו מייסד הפסטיבל עודד קוטלר

פסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר ה-40 יתקיים כמדי שנה במהלך חול המועד סוכות, בין התאריכים 14-17.10. בפסטיבל יופיעו מאות שחקנים ופרפורמרים מהארץ ומהעולם, שיעלו עשרות הצגות ומופעים חדשים וותיקים, מתוכן שמונה בכורות שייקחו חלק בתחרות הפסטיבל. זוהי השנה השנייה שהפסטיבל יתקיים תחת ניהולו האמנותי של השחקן והבמאי שלום שמואלוב.

לציון 40 שנה לפסטיבל עכו הבינלאומי לתיאטרון אחר, בחרה הנהלת הפסטיבל להעלות שתי יצירות ייחודיות: "נפוליאון א\12", מיצב אמנות חי ופרויקט דוקו פואטי של היוצר אבי סבג, יליד העיר עכו, מנהל בית הספר לאמנות מוסררה וחתן פרס 'תור הזהב'. הפרויקט שם במרכז את שחזורו של צריף מעברה, המבוסס על זיכרונותיו האישיים של סבג וכן על תחקור מעמיק. כמו כן תעלה היצירה "הקללה" בבימויו של עודד קוטלר, מייסד הפסטיבל, שיספר את סיפור נפילתה של שושלת אטראוס במלכות יוון העתיקה, ויעלה שאלות הנוגעות למדינה הדמוקרטית ורלוונטיות היום יותר מתמיד: היכן ניצבים הקווים האדומים בניהולה של מדינה דמוקרטית? איפה מתחילה טובת הציבור וגולשת לטובת ההנאה של שכבת המנהיגות? 

באבל טראבל. פסטיבל עכו ה-40 לתיאטרון אחר
צילום: בועז ניר שלום

כבכל שנה תתקיים תחרות בפסטיבל בה ייקחו חלק שמונה הצגות שנבחרו בקפידה מתוך 170 הצעות: "חוסר עניין לציבור"-מאת אינה אייזנברג ובבימוי מתן אמסלם, מספרת את סיפור נפילתו לתרדמת של אמן התיאטרון הרדיקלי גיל ברדוגו, ובוחנת את היווצרותם של מנגנוני הסתה ואלימות בתוך חברה מפולגת.

"סילוואן בין הזמנים"- מחזה מאת עלמה גניהר, בימוי סיני פתר וחן אלון. אנסמבל היוצרים והיוצרות הפלסטיני- יהודי שהציג את ההצגה "הטווס מסילוואן" בפסטיבל עכו בשנת 2012, חוזר למסע נוסף בעכו כדי לספר מה קרה לדיירי הבית.

"תלויים"- מאת מאיה ערד יסעור ובבימוי יגאל זקס, זכה בפרס הראשון בתחרות בינ"ל למחזאות של המכון הבינ"ל למחזאות של אונסק"ו, ומתאר את סיפורם של שני מנקי חלונות, פליטים של מלחמת אזרחים, התלויים על חבלי סנפלינג מחוץ לקומה ה-45 של גורד שחקים בארץ חדשה.

"מכוח אותה תנועה"-מחול תיאטרון חזותי ביצירת מיקה קופפר. מופע תנועתי המשלב דימויים חזותיים וסאונד ונע בין בנייה לפירוק, מופרכות ומציאות, מופשטות וקונקרטיות.

"GOD'S BLOCKBUSTER"- יצירתן של נעה פרדר ורומי צרפתי, רומן מונולוגי העוסק בעידן האפוקליפסה, אשר מחכה להסעה שתאסוף אותו לתפקיד חייו בשובר הקופות של אלוהים, והוא יוכל בפעם הראשונה לבכות מהתרגשות.

"סטו- רי"- בבימוי נועה בוקר, קומדיה נוגעת ללב המשייטת בין מציאות לבדיה, במסע אחר בית ואהבה.

"המשחטה"- טרגדיה תיאטרונית מאת ובבימוי וסים חיר, המתארת מחלוקת רבת שנים בין שני אחים שירשו מאביהם משחטה, שהופכת ביום סתווי אחד למריבה אכזרית שבסופה האחים רוצחים אחד את השני.

"ריריברסינג"- יצירה, ביצוע, מוסיקה, וידאו, חלל, תאורה, ומיתוג: Wackelkontakt Extended: אייל ללי ביטון, תומר דמסקי, מרקו מילבסקי, דנה טקץ', עופר לאופר, יואל פלד ועמוס פלד. סאגה אודיוויזואלית במהלכה קבוצת יוצרים ספק מחתרתית ספק אקסהביציוניסטית עם חלומות מופרכים כלואה במופע האודיו-ויזואלי שיצרה בעצמה.   

אקסודוס לתיאטרון אספלט. פסטיבל עכו ה-40 לתיאטרון אחר
צילום: cristo doul

לרגל השנה ה-40 לפסטיבל, תיחנך בו פלטפורמה חדשה: "במה קצרה למופעי פרפורמנס", שתעלה שלושה מופעים קצרים שיאפשרו מפגש אינטימי בין הקהל לבין אמני המחול והפרפורמנס.  אורך כל מופע, שאינו עולה על 30 דקות, יאפשר לקהל לראות יצירות מזווית אחרת ובמחיר של 25 שקלים בלבד למופע.

מופע נוסף אשר יעלה השנה בפסטיבל הוא "חוף מבטחים- קונצ'רטו לפליט ותזמורת", יצירתה של מאיה בואנוס בשיתוף עם סימפונט רעננה, שמציף את סיפורם של מסעות הבריחה של הפליטים: הכמיהה לחוף מבטחים, שמסתכמת במקרים רבים בדחייה ממנו. המסע, שמחבר בין סיפורי הפליטות מרחבי העולם, מעלה ומציף את הזיכרון הקולקטיבי של הציבור הישראלי.

השנה יתארחו בפסטיבל שלוש הצגות מרחבי העולם: ההצגה Maiden, פרי שיתוף פעולה של יוצרים מאיטליה וקוסטה ריקה, תציג את סיפורה של גרטה, בחורה צעירה שחיה במדינה ללא צבא, וחלומה הגדול הוא להיות חיילת. הצגה נוספת, "העכבר האחרון מטרזין", מגיעה לפסטיבל מארצות הברית ומתארת את מערכת היחסים המיוחדת שמתפתחת בין סופיה בראון, כוכבת הקברט של ברלין, לבין פאבל העכבר, במחנה הריכוז טרזינשטט. מופע נוסף שמגיע לפסטיבל מאיטליה הוא  "דקיני", מופע רב תחומי פמיניסטי המשלב בין תנועה, מוסיקה ווידאו ארט, במטרה לחקור וליצור גשרים דיאלקטיים בין בינה מלאכותית לבין תיאוריות חברתיות עכשוויות.

השנה הפסטיבל יחזיר עטרה ליושנה, ותחום תיאטרון החוצות יהפוך לגדול ומשמעותי יותר משהיה, תחת ניהולם של גבריאל כהן גרונדלנד וג'רום ארוש, ממובילי תחום תיאטרון הרחוב בארץ. במהלך הפסטיבל יתקיימו עשרות מופעי רחוב של אמנים מוכרים, מחלוצי התחום בארץ, שהיו מהראשונים להופיע בפסטיבל והשנה חוזרים אליו שוב עטורי ניסיון, וביניהם חיים דרעי, סטיוארט קינגסטון ואורי ונועה וייס. בנוסף יועלו יצירות של רקדנים, ואף יצירות נוער. אחת מן היצירות הללו היא "קירות מדברים", פרי שיתוף פעולה של שחקני 'בימת הנוער' בכפר סבא עם נערים תושבי עוטף עזה. כמו כן, אל הפסטיבל תגיע להקה מסין שתופיע עם ריקוד דרקונים אותנטי וכן יועלה מופע ריקוד עמוד הודי, בביצוע הרכב פופולרי שהשתתף בתכניות טלוויזיה שונות בהודו ובפסטיבלים ברחבי העולם.

כמו כן, תפעל בפסטיבל גם במת נוער שתאפשר חשיפה לתיאטרון נוער "אחר" ולא שגרתי, ובה יציגו נערים מבתי ספר בהרצליה, יפו ואשקלון הצגות עליהן עמלו לאורך השנה, וששתיים מהן זכו בפרס העבודה המצטיינת במגמות התיאטרון של משרד החינוך.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

ואולי כל מה שאנחנו צריכים עכשיו זה סטנדאפ עם אסף יצחקי ללא צנזורות?

מה באמת אתם צריכים כרגע? נדמה שלפתוח את מהדורות החדשות בחודשים האחרונים הפך עבור מרבית …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *