צאו מהמסך ובואו לשחק

לפני שבע שנים, כשהקים איציק אוחנה את מכבי קרית חיים בכדורסל, לא הרבה אנשים האמינו בו, אבל עם האהבה שלו לילדים ולכדורסל, הוא הפך לאחד המאמנים האהובים בקריות

מעטים האנשים שמגדירים את עצמם כקרייתים אסליים, שלא מכירים את איציק אוחנה, או בכינויו הנפוץ "איציק מהכדורסל". אוחנה, בן 43, הוא אבא לארבעה ילדים ולמרות שהיום הוא מתגורר בקרית ים, הוא גדל והתחנך בקרית חיים, שתופסת עד היום חלק משמעותי בחייו.

בשנת 2012 ייסד אוחנה את מכבי קרית חיים, מתוך רצון להעניק לילדי הקריה את ההזדמנות לשחק כדורסל במסגרת תומכת. "הקמתי את העמותה כדי לפתח את הכדורסל בקרית חיים, לתת לשחקנים במה ומעטפת ספורטיבית חמה", הוא מספר, "הורים מגיעים אלי ואומרים: 'איציק, אם הילד לא בכדורסל הוא ברחוב'. במגרש הילד יכול לפרוק דברים ורגשות, לקבל ערך מוסף והכי חשוב לקבל מסגרת חינוכית. המועדון שלנו הרבה יותר משפחתי ומפרגן, מאשר תחרותי, וזה אחד הדברים שאני יותר גאה בו. אני אומר, תחליפו את הסמארטפון בכדור, צאו מהמסך ובואו לשחק".

אם תקבצו באולם אחד את כל הילדים ששיחקו אצל אוחנה במהלך השנים, האולם יהיה מלא עד אפס מקום ולמרות זאת, התחושה בו תהיה הכי משפחתית שיש. "אני מרגיש שאני מכיר את כולם", אומר אוחנה, "ילדים ששיחקו אצלי כשהיו בבית הספר היסודי היום קצינים בצבא, זו הגאווה שלי, לדעת שהם שיחקו אצלי".

כשפתח אוחנה את מועדון הכדורסל לא ממש האמינו בו, לא הבינו איך אדם פרטי יכול לעשות זאת בעצמו, אבל אוחנה הצליח להראות לכולם, שכשיש רצון, הכל אפשרי.

הגאוה שלי. איציק אוחנה (צילום: עצמי)

"כשפתחתי את המועדון כולם הרימו גבה, איך איציק אוחנה יוכל להרים מועדון שהוא עמותה, לא האמינו בי שאוכל לנהל את המועדון, כי לא היה לי גב כלכלי", הוא אומר.

חרף זאת, אוחנה ואשתו מתפעלים ביחד את המועדון, זה שבע שנים, במהלכן, זכו בתארים שונים קבוצות הילדים והקט-סל. לדברי אוחנה, מטרת המועדון כרגע, היא לעלות ליגה בקבוצת הבוגרים, שמשחקת בליגה ב'.

"מרכז איל"ן בקרית  חיים משמש המקום לאימונים ולקייטנות שאנחנו מפעילים, בשלוש השנים הראשונות קיימנו פעילות שנקראת 'סל-גל', בו קיימנו משחקי ידידות בין קבוצות משולבות של השחקנים ממכבי קרית חיים עם נערים בעלי נכויות".

אוחנה אחראי גם למנהג הסטריט בול, מסורת שהוא החל לפני כשלוש שנים ומדי שנה צובר יותר ויותר תאוצה. "התחלתי את זה כי הרגשתי שזה חסר, הרבה אנשים אוהבים לשחק כדורסל, גם לא באופן מקצועני והסטריט בול זה המקום שלהם להתבטא. הטורניר נושא פרסים ומתקיים כל שנה בחול המועד פסח, זה טירוף איך קבוצות מכל הצפון מגיעות עד לכאן בשביל הטורניר הזה".

אוחנה מספר שכילד, לא נדרש כישרון ייחודי לכדורסל כדי להתחיל  לשחק כדורסל במועדון, "אנחנו מקבלים כל ילד לכדורסל, המטרה היא לקדם את הילדים ברמה האישית ולפתח את המיומנויות החברתיות, לדעת להתמודד בצוות ובמרחב, הילד צריך לקבל שיעור בחיים ולאו דווקא בכדורסל".

אמא לאחד מהילדים שמשחק במכבי קרית חיים, קבוצתו של אוחנה, סיפרה השבוע: "לאיציק פשוט יצא שם של אלוף עם ילדים, אנחנו מקרית מוצקין וכשביררנו לגבי חוג כדורסל לילד שלנו, כולם דחפו אותנו לאיציק, וטוב שכך".

אודות אבירם פישר

אולי יעניין אותך גם?

מירי צור- לעצב את החלום שלך

מעצבת הפנים מירי צור, היא דוגמא מוחשית לרפורמה והחדשנות המובאת בימים אלו בעולם עיצוב הפנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *