רוחות העבר / דבי לזר

דבי לזר
צילום: עצמי

לא פעם בחיים, עמדתם בפני לקיחת החלטה, כמו איזו עבודה לבחור, איזה בן זוג או אפילו מה לאכול היום בערב. החדשות הטובות הן, שבסוף אנחנו מחליטים וכנראה שגם לרוב הבחירה תהיה לטובתנו, אבל החלק הזה שאנחנו שוברים את הראש מה יותר כדאי מעיק ולפעמים פשוט גוזל מאיתנו יותר מדי זמן.

השבוע פנתה אליי חברה וביקשה עצת קסם NLP שתעזור לה להחליט באיזה עבודה כדאי לה לבחור, היא סיפרה לי שהיא כבר הכינה לעצמה רשימה של יתרונות וחסרונות והיא עדיין לא מצליחה לבחור איזה עבודה תהיה טובה יותר עבורה.

אז קודם כל, למרות ש- NLP הוא באמת כלי שיכול ליצור קסמים ושינוי בחיים, אין לי באמת נוסחה מדויקת לקבלת החלטות והסיבה לכך היא שכל אדם הוא שונה ומקבל את ההחלטות שלו לפי הערכים והאמונות המדויקים לו. העניין הוא שבדרך כלל אנחנו לא ממש חושבים על איזה ערכים או אמונות מניעים אותנו לפעול, ואנחנו באמת חושבים במושגים של יתרונות וחסרונות, כמו האם המיקום של העבודה קרוב או רחוק, האם השכר גבוה או נמוך ועוד.

אז איך נבין מה הערכים שמפעילים אותנו?

ערכים לפעמים נשמעים לנו כמו איזה מושג גדול, שקשה לשים עליו את האצבע וכדי להבין אותו, צריך ממש להעמיק פנימה ולחפור על זה, אך האמת היא שאפשר די בקלות להבין מה הערכים שחשובים לנו. כדי לעשות זאת עלינו לשאול את עצמנו שאלה אחת פשוטה ולחזור אליה במידת הצורך, מה חשוב לי בזה?

ככה. למשל, אם אתם עומדים בפני קבלת החלטה משמעותית, במקום לשאול מה יקרה אם אבחר כך או אחרת, פשוט תשאלו את עצמכם מה חשוב כאן.? לדוגמא, מה חשוב לי בעבודה, אולי הדברים שהכי חשובים לי בעבודה הם חברה, אתגר, כסף או משהו אחר.

עשו לעצמכם רשימה של כל הדברים שחשובים לכם שיהיו במקום העבודה שלכם או בכל החלטה אחרת שעומדת בפניכם, אתם יכולים לכתוב את הדברים לפי סדר החשיבות שלהם וכך ליצור סולם שיעזור לכם להבין איזו בחירה משרתת בצורה הטובה ביותר את הערכים שחשובים לכם נכון להיום.

אם אתם ממש מתעקשים, תוכלו להעמיק עוד יותר ולשאול גם מה מניע אתכם לפעול ולמה כל ערך שכתבתם ברשימה חשוב לכם בחיים, לדוגמא מה חשוב לי בכסף? חוץ מהתשובה הברורה שצריך כסף כדי לשלם חשבונות 😉 יכול להיות שיש לכם גם איזה שהן אמונות לגבי כסף כמו 'בשביל כסף צריך לעבוד קשה' או 'כסף נמשך לכסף' , מה שגם עשוי להשפיע על אופן לקיחת ההחלטות שלכם. ולפעמים, רק עצם ההבנה שאנחנו פועלים לפי אמונה שלא משרתת את המטרות שלנו היום יכולה לעשות את כל ההבדל ולגרום לנו לבחור אחרת ממה שאנחנו רגילים אליו.

אז בפעם הבאה שאתם הולכים לקחת החלטה לפני שתאם ממהרים לחשוב על יתרונות וחסרונות תזכרו שיש גם דרך אחרת לצבור יותר נתונים על איך המוח שלכם עובד, איזה ערכים ואמונות מפעילים אתכם ומה באמת חשוב בכל בחירה שתעשו ! בדרך הזאת יהיה לכם הרבה יותר קל ומהיר לקחת החלטה שתתאים בדיוק למה שאתם רוצים וצריכים עכשיו.

דבי לזר היא מאסטר NLP, מטפלת בתטא הילינג ומומחית לדמיון מודרך. מלווה בתהליכי שינוי הרגלים, הגשמה עצמית, איזון ושיפור איכות החיים.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

החיים נמשכים / בקי מעוז

בקי מעוז (צילום: דורון גולן) שחור ולבן חלומות של בני האדם נרקמים בשנתנו, או לפחות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *