"רכס הכרמל תחת מתקפת תמ"א"

טענות קשות עולות מתושבי שכונות חיפה, על פרויקטים התמ"א שנבנים ללא תוכנית אחידה ופוגעים בתשתיות, בסביבה ובעיקר באיכות החיים. חברת המועצה שרית שטיינברג גולן, שמוחה על התופעה מסרה השבוע: "טיוטת תוכנית כבר הוכנה ואני מקווה שבקרוב נוכל לקדמה"

בונים על הרכס
צילום: עצמי

מתרבות הטענות בחיפה על פרויקטים של התחדשות עירונית, שנבנים ללא מחשבה תחילה וללא תוכנית מסודרת לכל שכונה. בתקופתו של יונה יהב, הייתה לראש העירייה הנוכחית ד"ר עינת קליש רותם, הרבה מאוד ביקורת על פרויקטים התמ"א והיא הבטיחה למגר את התופעה. בפועל, דבר לא השתנה.

על פי מצע הבחירות של קליש, מתוך רשימת 13 הנקודות, היא התייחסה לנושא והבטיחה לתושבים: "יש לשמור על הצמחייה הוותיקה בתוך מגרשי המגורים ככל שאפשר, ולהקצות שטחים מהותיים עבור עצים חדשים, שיוכלו לגדול לגובה רב ולהצמיח שורשים עמוקים. יש לצמצם את שטח מגרשי החניה התת-קרקעית עבור סימון מרחב מחיה לעצים גדולים".

יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן מתריע על מתקפת תמ"א ברכס הכרמל, שפוגעת בשמורת טבע ולא מתחשבת בשכנים. השבוע פרסם האן את הפרויקטים שיעלו לדיון בוועדה המקומית חיפה וכתב: "תוכניות תמ"א 38 ממשיכות במלוא הקצב. רכס הכרמל תחת מתקפת תמ"א ובנוסף גם על שמורת טבע רוצים לבנות".

התשתיות קורסות. ערן שולמן
צילום: עצמי

לדברי יו"ר ועד שכונת כרמליה ערן שולמן, דבר לא השתנה עם שלטונה של קליש. "מה שהיה הוא שיהיה", אומר שולמן. "הממשל התחלף אך התמ"אות ממשיכות כתמול שלשום. עצוב שפוגעים באופי של השכונה, שכבר כך פקוקה בבקרים ואין דרך יציאה נוספת, דבר שיכול להביא למצב של כליאה. אני לא רוצה לחשוב מה יקרה אם תפרוץ מלחמה ויפלו פה טילים ואנשים פשוט ילכדו ולא יוכלו לצאת. או מה יקרה בשריפה, לאן התושבים יברחו? התשתיות קורסות, מערכת הביוב לא מחזיקה את הכמויות ופשוט גולשת לוואדי, החשמל נופל כל שני וחמישי מפאת עומס. נותנים אישורים, אך לא מתייחסים למסביב, לשטחים הירוקים, לגני ילדים לבית ספר ועוד".

ליאור אפט, המשמש כאחראי פרויקטים תמ"א בוועד שכונת כרמליה, אומר שהתושבים רואים מדי יום דוגמאות להשלכות הבנייה. "בונים פה ואנו רואים משאיות רבות, חסימת מדרכות וכבישים, רעש, חסימת הנוף לבתים ברחוב צפרירים, ואיפההעצים? כל תמ"א פשוט מוחקת את כל העצים במגרש שלה. תוכנית המתאר הארצית היא ללא שום תכנון, פשוט קובץ תקנות והנחיות אחיד וגורף, שאינו מתחשב במשאב העיקרי, שהוא הקרקע ומחירה, ולא נותן שום מענה ואפילו התייחסות לעניין הבסיסי של התאמת התשתיות הנדרשת לתוספת של יחידות דיור".

תוכנית ללא תכנון. ליאור אפט
צילום: עצמי

לדברי אפט, תמ"א 38 מגיע באמתלה של חיזוק כנגד רעידות אדמה וביטחון, אבל בפועל זה לא המצב, אם בשכונות עניות לא עושים פרויקטים שכאלה. "הכל צביעות ואינטרסים כלכליים, אומר אפט. "המדינה פטרה את עצמה מאחריות, הרשות המקומית לא נערכת ומאשרת נקודתית, היזמים מרוויחים ואולי בעלי הדירות בבניינים שעברו תמ"א, בעיקר אלו שמוכרים, מרוויחים. הדיירים שנשארים, מקבלים עוד הרבה שכנים והתושבים מסביב רק נפגעים. בקיצור, קומבינה על חשבון הרכוש הפרטי של התושבים. בכרמליה יש בהליך הזה הרבה מאוד יחידות דיור שכבר נבנו או בהליכי תכנון ואישור. זה כבר יוצר עומס מטורף ומשנה את פני השכונה. אני ממש לא נגד תמ"א 38, אלא באופן שהיא מיושמת עד היום. שלא יובן שיש לי טענות ליזמים, תפקידם להרוויח. הטענות הן לרשויות, למדינה, לעירייה, שתפקידם לראות את התמונה המלאה, לתכנן ולהיערך, ולא לזרוק את תפוח האדמה הלוהט הזה לתושבים וליזמים, שיסתדרו".

נאבקת על השינויים. שרית שטיינברג גולן
צילום: מיכה בריקמן

חברת המועצה שרית שטיינברג גולן מסרה בתגובה: "מעלה מחמש שנים שאני נאבקת על השינויים לרעה שעוברת שכונת כרמליה בשל ריבוי פרויקטים, בעיקר של תמ"א 38. במשך כל השנים דרשנו ממנהל הנדסה להכין תוכנית כוללת לשכונה ולא לאשר בנייה רנדומלית של בניינים, תוך פגיעה באיכות החיים של תושבי השכונה. גם תוספת בניה, חשובה ככל שתהיה, צריכה להיות מאוזנת, כחלק מתוכנית רחבה של השכונה וצרכיה הציבוריים. מדובר בשכונה ששילשה את עצמה, מבלי שניתן מענה בסיסי לתשתיות כמו כביש נוסף היוצא מהשכונה. כל קיץ יש הפסקות חשמל בשל עומס, ביוב שמתפוצץ ועוד. לפני כשנה קיבלה הוועדה המקומית החלטה לעצור הבניה עד להכנת תוכנית לשכונה, אך זה לא עזר. רק אתמול עלו לדיון שבעה פרויקטים בשכונת כרמליה והמשמעות היא חיים בלתי נסבלים. עודכנתי כי טיוטת תוכנית כבר הוכנה ואני מקווה שבקרוב נוכל לקדמה".

מעיריית חיפה טרם נמסרה תגובה.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *