רפורמות בקזחסטן

בחודש שעבר נערכו בקזחסטן בחירות לבית הנבחרים (מג'לס). בעקבותיהן נכנסו אל הבית התחתון של בית הנבחרים שלוש מפלגות: נור אוטן (אור המולדת) מפלגת השלטון, שנחלשה בכעשרה אחוזים כשזכתה ב-76 מושבים (לעומת 84); מפלגת אק ז'ול (דרך צלחה), שהתחזקה בחמישה מושבים כשזכתה בכינוס הנוכחי ב-12 מושבים ומפלגת העם של קזחסטן (לשעבר המפלגה הקומוניסטית) התחזקה גם היא כשזכתה בעשרה מושבים לעומת שבעה בכינוס הקודם. למרות מגיפת הקורונה והחורף הקשה אחוז האזרחים שמימשו את זכות הבחירה עמד על מעל ל-60 (לעומת כ-75 בסבב הבחירות הקודם שהתקיים בתנאים נוחים בהרבה). מיעוט המפלגות שהצליחו לעבור את אחוז החסימה ולהיכנס אל בית-הנבחרים מוסבר, בין השאר, באחוז החסימה הגבוהה יחסית העומד היום על שבעה אחוזים מהקולות. הנשיא הודיע שבהמשך לשורת הרפורמות הפוליטיות שכבר ננקטו, לקראת הבחירות הבאות, בכוונתו להוריד רף אחוז החסימה לחמישה אחוז ועל-ידי כך לאפשר למפלגות מיעוט לקבל ייצוג הולם בבית-הנבחרים. בבחירות האחרונות, כעשרה אחוזים מן הקולות ניתנו למפלגות שלא עברו את רף אחוז החסימה. בנוסף לכך, וכדי להגדיל את אחוז המשתתפים בהליך הבחירות, הוחלט שבעתיד הבוחרים יוכלו להצביע ב"פתק לבן" (נגד כולם) ובכך לקבל אפשרות להביע את עמדתם האזרחית.

נשיא קזחסטן, קאסים-ז'ומארט טוקאייב, ציין כי על הממשלה, שהוא עומד בראשה, ללמוד וליישם את כל ההצעות הקונסטרוקטיביות שהעלו המפלגות. לדבריו, מבחינת הממשלה קיים צורך להתמקד בבניית רפובליקה יעילה וחברה צודקת. העדיפות העיקרית של ממשלתו נתונה לשיפור איכות החיים והגברת רווחת האזרחים.

הנשיא טוקאייב ציין כי מדיניות חברתית יעילה היא כלי מרכזי ליצירת חברה חזקה ומכילה ולכן על הממשלה להשקיע בדור הצעיר. השקעה שתשתלם פי כמה וכמה וכל המדינה תרוויח מכך.

בנוגע למגפת הקורונה המשתוללת בעולם, נשיא המדינה הזכיר כי "מערכת הבריאות צריכה להיות מוכוונת לחולה, ולתעדף קודם כל את הצרכים שלהם, את בריאותם ואת חייהם. המעבר למודל כזה אפשרי באמצעות הכנסת כלים דיגיטליים והרחבת נגישות האנשים לטיפול רפואי מוסמך". בהקשר זה, לדעתו, התפתחות הרפואה המונעת המבוססת על מניעה ואבחון מוקדם של מחלות משחקת תפקיד חשוב.

הנשיא טוקאייב הורה להקים מערכת מכוונת לעתירות אזרחיות. מערכת זו נועדה לסייע להרחיב וליישם באופן מדויק יותר את הנגשת השירותים, הקשר של האזרח אל רשויות המדינה ומעורבותו בתהליך קבלת ההחלטות. כיום, בקזחסטן מתקיימים כל התנאים לקבלת מגוון רחב של שירותי ממשלה, דרך רשת האינטרנט. בדירוג העולמי של האו"ם של פיתוח ממשל אלקטרוני בשנת 2020 קזחסטן תפסה את המקום ה-29 מתוך 193 מדינות בעולם ומוקמה ראשונה בדרוג זה באירואסיה. לשם השוואה, בדרוג זה, ישראל מוקמה במקום ה-30.

בתוך כך, הוחלט שמשרדו של הממונה על זכויות האדם (נציב תלונות הציבור) יתרחב ויוקמו סניפים אזוריים שיטפלו בפניות האזרחים. מהלך זה נועד לחזק את מעמדו ולהעניק לו יותר סמכויות. בנוסף, המדינה תגבש צעדים לעידוד והסדרה של פעילות התנדבותית של אזרחים במסגרות גופי חברה אזרחית.

בעתיד הקרוב הממשלה תקים מערך משימות למתן מימון אשראי מועדף בשנים הראשונות להקמתם ופיתוחם של עמותות, וכן אפשרות לשימוש מועדף ברכוש המדינה על-ידם. כמו כן, ניתנה הנחייה להרחיב משמעותית את התמיכה הכספית והארגונית לעמותות ולמתנדבים, הן מהמדינה והן מהסקטור הפרטי. בשנים האחרונות חל שיפור נוסף של מערכת הבקרה הציבורית ואומץ חוק על פיקוח ציבורי שמטרתו לשפר את יכולתם של מועצות ציבוריות ומוסדות חברתיים אזרחיים אחרים לבדוק את יעילותן של מוסדות ממשלתיים. הנשיא הדגיש כי היוזמות המוצעות הן רק חלק מהרפורמות הסוציו-אקונומיות והפוליטיות ארוכות הטווח העומדות כעת על הפרק. לדעתו, חברי הפרלמנט יצטרכו לקחת חלק פעיל בעבודה זו ולבסס יחסי עבודה איתנים עם משרדי הממשלה. בסיכום דבריו ציין בנשיא כי הפרלמנט הוא מוקד הפעילות שמטרתה להגן על האינטרסים של הרפובליקה. הוא קרא לחברי הפרלמנט להפגין אחריות גבוהה ביותר בעת קבלת החלטות ולזכור תמיד שאזרחים מצפים מהם להוביל תמורות מרחיקות.

היוזמות החדשות של הנשיא קאסים-זומארט טוקאייב הן המשך של הרפורמות הפוליטיות שכבר החלו בשנה האחרונה. יישומן יהפוך לשלב חשוב בהבטחת ההתקדמות ההולכת וגוברת של קזחסטן בתחום הגנת זכויות האדם, פיתוח החברה האזרחית, חיזוק הרשות המחוקקת של השלטון והמשך הדמוקרטיזציה של הרפובליקה.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

מירי צור- לעצב את החלום שלך

מעצבת הפנים מירי צור, היא דוגמא מוחשית לרפורמה והחדשנות המובאת בימים אלו בעולם עיצוב הפנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *