שבץ מוחי: לא רק למבוגרים

למרות הנטייה הברורה לשייך שבץ לאוכלוסייה המבוגרת, אך הנתונים מראים ש-5 אחוזים מכלל מקרי השבץ קורים לצעירים מתחת לגיל 50

כשמדברים על שבץ מוחי, התפיסה הרווחת, מצביעה על תופעה הפוגעת באוכלוסייה המבוגרת. הסיבה העיקרית לכך היא הגיל הממוצע של חולי השבץ, שעומד על 69 שנים.  כמדי שנה, 18 אלף אנשים בישראל לוקים בשבץ מוחי, אך הנתונים מראים שלפחות 5 אחוזים מכלל מקרי השבץ מתועדים דווקא מאנשים מתחת לגיל 50.

למרות העובדה שמדובר בתופעה שנפוצה יותר בגיל מבוגר, הסיכון לחוות שבץ מוחי קיים בכל גיל, בקרב צעירים ואף בתינוקות. ולמרות שלא מדובר בתופעה שכיחה, לעיתים קרובות האבחון של שבץ מוחי בקרב צעירים מתעכב. הסיבה לכך היא שהמודעות לעובדה שגם צעירים יכולים ללקות בשבץ הינה נמוכה.

במקרה של דב כץ (48), האבחון המאוחר כמעט עלה לו בחייו. "בשעה שש בבוקר קמתי. הסתכלתי על הודעה בנייד ופתאום התחלתי לראות הכל מטושטש", סיפר כץ, "הייתה לי סחרחורת, החדר הסתובב והיו לי בחילות והקאות והזעתי המון. אמרתי לאשתי שיש לי ורטיגו".

צוות האמבולנס שהגיע לפנות את כץ אל בית החולים, חשד שמדובר בורטיגו ולא הפעיל "נוהל סטרוק", נוהל שמחייב את צוות האמבולנס לדווח לבית החולים על חשש לשבץ מוחי, מה שמאפשר לצוותים בבית החולים להיערך לקליטת החולה. "בזמן שהמתנו לסריקת  סי טי, החלה התדרדרות במצבי", סיפר כץ, "חשתי כאבים אדירים בבטן ובראש. הנוירולוג שבחן אותי הזעיק את מתאמת השבץ ולאחר הסי טי הכניסו אותי בבהילות לפרוצדורה אצל ד"ר יעקב אמסלם".

מתכונן לצינתור. ד"ר יעקב אמסלם
(צילום: יח"צ)

בשל התדרדרות הקיצונית והידע המוקדם שמדובר בדיסקציה, קרע של חלק פנימי של העורק שעולה לגזע המוח, הוחלט להכניס את כץ לחדר צנתורים. "הדיסקציה החלה משעות הבוקר וגרמה ליצירת קריש דם לעורק הבזילרי", סיפר ד"ר אמסלם את רגעי הלחץ, "אם לא מטפלים בבעיה, ההתדרדרות מאוד מהירה ויכולה להביא לנכות קשה עד למוות ברוב המקרים".

הפעולה הראשונה שביצע הצוות הרפואי הייתה שליפה של קריש הדם מהעורק הבזילרי. השלב השני כלל תיקון הדיסקציה על ידי החדרת של תומכן (סטנט) לעורק החולה במוח ועל ידי כך תיקון הנזק שנגרם לעורק וחידוש זרימת הדם לגזע המוח.

לדברי ד"ר אמסלם, למרות שדיסקציה באנשים צעירים הינה דבר נדיר, חלה עלייה במספר המקרים של אירוע מוחי בצעירים. "בהדמיות שאנו מבצעים בשנים האחרונות מספר החולים הצעירים הלוקים בשבץ מוחי הולך ועולה, ובקביל אפשרויות האבחון הכוללות הדמיה מתקדמת מאפשרות לנו לזהות בהרבה מהמקרים את מקור הבעיה, כמו במקרה הנ"ל. חשוב לזכור שמרבית החולים עם דיסקציה באחד העורקים העולים למוח מגיעים למיון עם סימנים ניורולוגים קלים ואינם מצריכים טיפול אגרסיבי אלא רק טיפול תרופתי למספר חודשים תוך כדי מעקב הדמייתי. מיעוט החולים עם דיסקציה קשה, עלולה לגרום לנכויות קשות ואף למוות מצריכות טיפול דחוף בחלון הזדמנויות מאוד קצר של מספר שעות".

במחקרים שפורסמו בשנים האחרונות מצביעים על כך שלמחצית מהמקרים קדם לאירוע המוחי חבלת ראש, אפילו קלה.

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *