שובר שגרה

לפני כשנה החליט אומן החושים ניר חיימוביץ להתחיל להופיע בחו"ל. הוא למד אנגלית והספיק להופיע כבר בסין וברוסיה. בנובמבר הקרוב ייצא לסיבוב הופעות בארה"ב. "מאתגר אותי להופיע בפני קהל יעד אחר", הוא אומר

עד לפני כשנתיים, אומן החושים ניר חיימוביץ לא ידע לדבר באנגלית, אבל בחצי השנה האחרונה הוא מופיע על במות ברחבי העולם ובנובמבר הקרוב ייצא לתור בארה"ב. איך זה קרה, תשאלו, הכל עניין של רצון.

חיימוביץ, שנולד כבן זקונים בקרית ביאליק, היה בן 12 כשהשתתף בתחרות קוסמים שהתקיימה בקריון וזכה במקום הראשון. "הייתי ילד ביישן, אבל מצד שני המופעים נתנו לי ביטחון, כי התחלתי להופיע בגיל. אחרי התחרות ראיתי מודעה בעיתון של הקוסם שזכה במקום השני בתחרות, הוא הוא מציע את עצמו לעבודות באירועים. פניתי אליו והצעתי לו שנופיע ביחד. אם לא הייתי רואה את המודעה, אולי לא הייתי נכנס לזה".

בא לעשות פאן. חיימוביץ
צילום: אילן הבשור

הוא התחיל כקוסמים, עבד בימי הולדת ואירועים פרטיים וכשהיה בן 14, עברה המשפחה להתגורר בנהריה, אבל הוא מצדו, עדיין מחובר אל העיר בה נולד. "גדלתי בקרית ביאליק וגם היום כשאני גר בנהריה, אני עדיין מרגיש שקרית ביאליק היא הבית, אני מאוד מחובר אליה ועדיין יש לי משפחה בקריות".

במהלך השנים האחרונות עבר תחום הקוסמים שינוי תדמיתית. הקוסמים הפכו לאומנים על חושיים, שפחות משתמשים במהירות ידיים ויותר מתמקדים בקריאת שפת הגוף ואולי מחשבות. "אני לא טוען שיש לי כוחות", הוא אומר, "אני לומד את זה מגיל 12, היה לי מורה, ליאור מנור שלימד אותי. נכון שחלק מזה נרכש, אבל צריך את הכישרון לדעת להשתמש ביכולות האלה, זיכרון טוב, שפת גוף, יש טכניקות ללמוד וכולן ביחד יוצרות את ההגדרה אומן על חושי. יש אנשים שעסקו בזה בעבר אבל טיפה שונה, כמו אולי אורי גלר שהיה אומן העל חושי הישראלי הראשון ואחר כך היה אורן הקטן והתחום הזה עבר תהפוכות. הרבה אנשים קראו לתחום הזה אילוזיות, כי במופעים היו אנשים שריחפו באוויר או שניסרו אנשים בתוך ארון. היום זה אחרת, אנשים היום יותר אינטליגנטים, יותר חשופים למה שיש באינטרנט, אז אמנות החושים הפכה להיות יותר אלגנטית. היום להגיד על מישהו שהוא קוסם נותן קונוטציה של יום הולדת לילדים ואומן על חושי זה יותר למבוגרים".

אחרי הצבא הבין שהוא רוצה לעסוק בזה והחליט להתמקד במופעים למבוגרים. היום הוא מופיע באירועים עסקיים לחברות, הוא לא עושה בר מצוות וימי הולדת.

"אנשים שואלים אותי שאלות שאני מעדיף לא לענות", הוא אומר. "הייתי הראשון בארץ שניחש את המספרים של הלוטו, פעמיים בערוץ 10 ובתוכנית הבוקר של גלית גוטמן ויואב לימור בערוץ 2. אנשים ניגשים אלי בסוף מופע עם שאלות הזויות. ניגשה אישה ושאלה אם בעלה בוגד בה, הרי גם אם אדע לא אגיד לה. הרבה פעמים אם אשאל אותו שאלה, אדע אם הוא בוגד, אבל אני לא נכנס לדברים האלה, המופע שלי הוא בידורי. מה שכן, אני מנחש שם של אקסית במופע, מנחש שם של חברה ראשונה ואומר לבחור שהיא נמצאת באולם, קורא לה להיכנס והוא מאמין לי. ברור שהיא לא נכנסת, אבל זה קורע אותם מצחוק".

אבל יש גם אנשים שלוקחים את המקצוע שלו ברצינות תהומית ומבקשים דברים מופרכים. "התקשרו אלי הרבה אנשים עם בקשות הזויות. צלצל איש עסקים חיפאי, מוכר ורציני וביקש שאמצא להם אוצר, שהסבא החביא. הוא הציע לי גם כסף, אמר שהסבא שלו השאיר ירושה בכרמל והם לא יודעים איפה הוא קבר את המטמון. אני מסביר שאני לא כוח על טבעי, אבל יש גם אנשים שמבקשים שארפא אותם ואני לא עושה את הדברים האלה, אני לא רופא ואני לא שרלטן, אני בא לעשות להם פאן בסך הכל".

אין מצב שאלמד סינית

לפני כשנה קיבל חיימוביץ החלטה להתחיל להופיע בחו"ל, באנגלית. "לפני שנתיים לא ידעתי מילה באנגלית", אומר אומר השבוע, "זה מטורף, אבל החלטתי שאני חייב ללמוד את השפה כדי להופיע. לקחתי קורס באנגלית ומורים פרטיים ובניתי מופע באנגלית והיום אני מדבר בחלק, את המופע שלי אני עושה באנגלית שוטפת".

בחצי השנה האחרונה יצא חיימוביץ לסיבוב הופעות בסין וברוסיה ובנובמבר הקרוב יצא לתור בארה"ב, בין השאר יגיע למיאמי, ניו יורק, לוס אנג'לס, לאס וגאס ועוד.

"בסין זה היה מצחיק, כי הסינים לא יודעים אנגלית ממש טוב והיו מתורגמנים. אני קוראת את המחשבות שלהם, היה תרגום ועוד תרגום, סוג של דיליי, אבל זה הצליח. היו מתורגמנים שידעו אנגלית ותרגמו לסינית ובסופו של דבר השגתי את התוצאה, כי הם הבינו מה אני רוצה להגיד והצלחתי לקרוא את המחשבות שלהם, כי סינית אין מצב שאלמד".

קראו לתחום הזה אילוזיות. חיימוביץ
צילום: אילן הבשור

לדברי חיימוביץ, בעולם כמעט ואין חשיפה למנטליסטיים כמו שיש בישראל. "הקהל הישראלי הוא קהל מאתגר אבל התגובות שלו הרבה יותר חזקות וטובות וזה שונה. בחו"ל, פחות מכירים את העולם הזה, בארץ יש לא מעט מנטליסטיים, אבל בחו"ל לא מכירים ולכן זה מאוד מפתיע אותם. הסיכוי שמישהו מהם פגש מנטליסט הוא אפסי, לעומת הארץ, פה כל אחד שמע או ראה, אנחנו מדינה קטנה ובחו"ל זה לא. בסין היו מקומות שהגעתי אליהם וזו הייתה פעם ראשונה בכלל שהם ראו מישהו מערבי, הצטלמו איתי והרגשתי סלב".

ומה הלאה? מי יודע. מבחינת חיימוביץ השאיפה היא להופיע כל יום בחו"ל וממש לא מסיבות כלכליות, יותר בשביל האתגר. "אני לא מחפש להיות סלב בחו"ל, לא אחפש להופיע שם בטלוויזיה, אבל אני שואף כל יום להסתובב בעולם ולהופיע. כלכלית אני לא בטוח שזה יותר כדאי להופיע בחו"ל מאשר להופיע בארץ, אבל אני עושה את זה בשביל הסיפוק, כי זה משהו חדש, עושה את כדי לשבור שגרה ולהכיר אנשים חדשים, זה מאתגר אותי".

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

מירי צור- לעצב את החלום שלך

מעצבת הפנים מירי צור, היא דוגמא מוחשית לרפורמה והחדשנות המובאת בימים אלו בעולם עיצוב הפנים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *