שוב לא שקט / דניאל זוהר

מה עשיתם בקיץ האחרון?

יש תקווה. דניאל זוהר
צילום: עצמי

שבוע לפני פתיחת הליגה, הנה הסיכום שלי לפגרה שעברה על הפועל חיפה. במאי האחרון, עוד בטרם החלה הפגרה באופן רשמי, הודיעה הפועל חיפה על החתמתו של הבלם בן והבה. בדיעבד, זה נראה כמו המהלך היזום האחרון של הפועל חיפה בחלון ההעברות הנוכחי.

לחיים סילבס היה די ברור, איך אמורה להיראות הפועל חיפה מודל 2019/20. הוא רצה קבוצה שמשחקת עם חמישה שחקני הגנה (שלושה בלמים ושני מגנים עם יכולות התקפיות), לפניהם שני קשרי אמצע חזקים ובחוד, שלישיה שיכולה להחליף תפקידים בינה לבין עצמה תוך כדי משחק והתכונה הכי חשובה שצריכה להיות בה להגשמת השיטה היא מהירות.

אז כאמור, את המשימה הראשונה הוא השלים מהר ובהצלחה ויצר שלישיית בלמים מרשימה לכאורה עם והבה, תמאש וקפילוטו. אבל משם, במקום ליזום עוד מהלכים, הפועל חיפה עברה לקיץ של כיבוי שריפות ותגובות מאוחרות.

הראש ישר קופץ למקרה של תמאש, שבו עסקה הקבוצה לעייפה עד ממש הימים האחרונים ולמעשה פירק את התוכנית הבסיסית של סילבס לשחק עם שלושה בלמים. ואכן, העיסוק הבלתי פוסק בתמאש, וחוסר היכולת "לחתוך" עניינים לגביו, הובילו למצב שהפועל נותרה בלי בלם שלישי, בטח לא כזה שאמור להוביל את ההגנה, דבר שמרסק את כל שיטת המשחק עליה בנה סילבס. אבל זו לא הפרשה היחידה שהותירה את הקהל, וכנראה גם את סילבס, מתוסכל.

גם פרשת שטקוס לא עשתה טוב לקבוצה. למרות שסיכם בבית"ר כבר באמצע העונה הקודמת, התעקש כץ שוב ושוב שיש סיכוי שיישאר ולא ממש נבנתה תוכנית ב' למקרה של עזיבה. דווקא כשעלו הדיווחים (שהתבררו כנכונים) שבית"ר מתחרטת על החתמת השוער, והיה סיכוי אמיצי להשאירו, הפועל חיפה חלמה כהרגלה ודווקא באר שבע זכתה בשירותיו. השוער שהגיע במקומו מגלה ניצוצות ובוודאי שלא ניתן לשפוט אותו בשלב זה, ועדיין, הפרשה כולה לא הוסיפה גם היא בריאות לאוהדי הקבוצה.

הסחבת הבלתי פוסקת במו"מ עם עדן בן בסט, שלכאורה כולם ידעו שיסיים את הקיץ בהפועל חיפה ועדיין איכשהו הסיפור הצליח להסתבך לשבועות ארוכים של משא ומתן, גם היא לא תרמה לתחושה שהפועל פשוט לא מצליחה לחתוך עניינים בפגרה הזו.

קווין טאפוקו הוא לכאורה חיזוק מרשים, שגם מתאים מאד לשיטה אותה רצה סילבס להנחיל. קשר אמצע חזק, שמחלץ הרבה כדורים ויש לו גם יכולות התקפיות לא רעות. זה לא סוד שסילבס רצה אותו. אך גם הוא לא הגיע בתנאים אידאליים. למעשה, הוא לא ממש רצה להגיע. רק כאשר באר שבע ממש התעקשה להראות לו את הדרך החוצה הוא ניאות להגיע. רק בעתיד נדע את ההשלכות של אותה הגעה בלית ברירה אך כבר בגביע הטוטו, עם שני משחקים די חלשים ומשחק אותו סיים כמורחק, ניתן היה אולי להבין את הכיוון.

על הקשר האחורי הנוסף, ג'וניור, והחלוץ וולשמן קצת קשה להרחיב את הדיבור בשלב זה אבל מה שכן ניתן לומר בוודאות שכחלק מהקיץ הלא מוצלח ומאד לא יוזם ומאורגן של הפועל, הם הגיעו בשלב מאד מאוחר, אחרי מחנה האימונים וייקח להם זמן להתחבר לקבוצה, זמן שיכול להיות קריטי ולהשפיע על הדרך בה תפתח הקבוצה את העונה.

הקאמבק של מאהרן לאלה הוא כמובן סיפור אנושי מרגש, וכל האוהדים מאחלים לו בהצלחה אבל בסופו של דבר גם הוא היה ברירת מחדל מבחינת סילבס ובכל מקרה לא מיועד להיות שחקן הרכב משמעותי.

בכל זאת, אי אפשר בלי קצת אופטימיות. אם לא יוזמה, אז לפחות הפועל מקבלת את הרכש הכי טוב שלה דווקא מבפנים. הכוונה כמובן לאלמוג בוזגלו שחזר מהפציעה ונראה חד ורעב. הוא מתאים בול לשיטה של סילבס והשילוב שלו עם כשרון נוסף שנשאר בקבוצה, נס זמיר, שמתאים גם הוא מאד לשיטה. הוא זה שנותן מעט תקווה לאוהדים.

גם אלי בליתי, שהובא כמגן גיבוי, מתגלה כמגן שמאלי לגיטימי לליגת העל ומפתיע לטובה את האוהדים.

ולאן עכשיו? אחרי קיץ מאד קשה, עם המון פרשיות שלא קשורות לכדורגל כמו פרשת תמאש ופרשת המנודים, נשאלת השאלה האם בכך סיימה הפועל חיפה את ההכנות שלה לעונה. אם התשובה לכך היא בחיוב אין ספק שסילבס יצטרך לחשב מסלול מחדש מבחינת שיטת משחק. שלושה בלמים טובים אין לו. גם המגן השמאלי הוא לא הבחירה הראשונה שלו. ג'וניור הוא סימן שאלה וכך גם שילובו של וולשמן עם החברים להתקפה. האם יבחר לשנות שיטה בשלב כה מאוחר של ההכנות? יכול להיות לכך מחיר כבד. מצד שני גם להתעקשות על שיטה עם שחקנים שלא מתאימים לה יכולה להיות בעייתית.

ואולי בכלל עוד נופתע. אולי במסגרת קיץ שכולל בנייה כל כך מאולתרת של סגל ועיסוק בכיבוי שריפות, בכל זאת נקבל ברגע האחרון בלם איכותי ומגן שמאלי. דיווחים על כך שכץ נאות בכל זאת להביא חיזוק נוסף כבר החלו לצוף אבל בהפועל כמו בהפועל, כנראה שלא נדע עד הרגע האחרון.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

ברק בכר: "למדנו אותם טוב ואנחנו מוכנים"

מסיבת עיתונאים מכבי חיפה – אולימפיאקוס הודעת מועדון: קהל הקוראים שלנו שמתכוון להגיע למשחק מחר, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *