שיעור חברה

פתיחת שנת הלימודים מפנה זרקור גם אל החינוך הלא פורמלי שפועל ליוזמות חברתיות וקהילתיות. לפני שנתיים וחצי הקים עידן ורון את המרכז לצדק חברתי. לקראת הבחירות, בחרו את השאלות הבוערות של חיפה וכינסו פאנל בחירות עם נציגי כל המפלגות. אתם מוזמנים להגיע

הראשון לספטמבר ממש כבר כאן ובעוד יומיים יחזרו מאות אלפי התלמידים אל ספסל הלימודים אול השגרה. אבל מעל לספרים והמחברות, המספרים והאותיות, לצד המערכת הפורמלית צומחת מערכת חינוך לא פורמאלית, בה אינספור יוזמות קהילתיות חשובות לא פחות.

עידן ורון (32) מתגורר בארבע השנים האחרונות בקרית חיים, כחלק מקהילת מחנכים של השומר הצעיר. הוא בכלל נולד וגדל בחולון, אבל כחניך של השומר הצעיר, מאז ילדותו, המשיך גם אחרי השחרור מהצבא לרכז סניפים של תנועת הנוער.

החליט להשתקע בחיפה. ורון
צילום: עצמי

"אני מגיע מהחינוך הבלתי פורמלי, ריכזתי סניפים של השומר הצעיר, מאז השחרור מהצבא ותמיד הייתי חלק ממחנכים. כשהצטרפתי לקהילה בקרית חיים, יצא לי לקחת חלק בהרבה יוזמות ומרכזים חינוכיים בחיפה", אומר ורון.

כחלק מקהילת המחנכים של השומר הצעיר, הקים לפני שנתיים וחצי את המרכז לצדק חברתי בחיפה, חלק מרשת של מרכזים מקומיים, שהתפקיד שלהם הוא לשמש בית והכשרה לתושבי העיר, לקידום יוזמות חינוכיות שמעודדות צמצום פערים בעיר.

"זה פרויקט של תנועת הבוגרים של השומר הצעיר", מסביר ורון, "ניסיתי לדמיין את החיים הבוגרים שלי בחיפה, לא רק להמשיך לעבור מעיר לעיר, אלא לדמיין את חיפה כמקום שאני רוצה לבנות בו את חיי. כששאלתי את עצמי מה אני רוצה לעשות למען העיר, זה התחבר לרצון שלנו כצעירים להתחבר לעיר חיפה וגם להשתקע בה. הדרך שלי לבטא את הרצון היה להקים את צדק חברתי, שזה מקום מפגש של תושבים בו מדברים על מה היינו רוצים. אנו מאפשרים את התשתית לתושבים, כדי להיפגש ולשוחח, ולקדם יוזמות דרך חיבורים עם חברי מועצה העירייה וארגונים נוספים".

המעורבות אולי הבולטת ביותר שלהם הייתה כשפרצה פרשיית סלמון טקה, הנער מקרית חיים שנורה על ידי שוטר. "היה לנו ברור מהרגע שזה קרה, שהשכונה עוברת חוויה מאוד קשה. גם לחבר'ה של השומר הצעיר וגם לכל המחנכים בשכונה, מיד התכנסנו לחשוב באיזה אופן אנו יכולים לתת מענה ולקחת אחריות על מה שקורה בשכונה. מהחשיבה המשותפת יצאו הרבה פעילויות כמו אוהל המחאה שיזמנו באותו סוף שבוע, שאפשר להרבה תושבים ובני נוער להגיע ולשוחח ולעבד את חוויות השבוע".

האירוע של אוהל המחאה בגן בית העם בקרית חיים פעל משעות הצהריים ומשך אליו מאות מתושבי השכונה ובני נוער שהגיעו לחלוק מרגשותיהם. בחצות, כשהיו אמורים לסיים את הפעילות, עדיין שהו במקום אנשים והמארגנים התקשו לסיים.

מאות הגיעו. מאהל המחאה בקרית חיים
צילום: עצמי

"פתאום היה מקום להיפגש, לדבר על הגזענות וחוסר השוויון, על האפליה בבתי הספר ובמקומות העבודה, על האלימות המשטרתית ומח״ש, על החוויה בשכונה, על החברים מהצבא ששותקים במחאה, על המחאות שכבר היו בשנים האחרונות ואיך צריך לפעול עכשיו", נכתב בהודעה לעיתונות שיצאה לאחר מכן.

המאהל כלל פינות ישיבה לשיחה ומשחק, כיבוד ושתייה. לצידן הופעל מתחם יצירה מחאתי, עם קיר גרפיטי ושלטים. בשיתוף פעולה עם שותפות חיפה בוסטון, הגיע למאהל אמן גרפיטי תושב השכונה שמעון וונדה, שיצר יצירת אומנות מדיוקנו של טקה ז״ל והנחה את בני הנוער ביצירת קיר המחאה.

המאהל פעל לאורך סוף השבוע, ביום שישי התקיימה בה קבלת שבת קהילתית ובשבת הוקרן סרט דוקומנטרי על הקהילה האתיופית בישראל. השיא היה, כשבמוצאי שבת הגיע למקום אביו של טקה וריגש את הנוכחים בדבריו.

"מה שמיוחד במרכזים לצדק חברתי הוא שאנו נותנים הרבה כלים לעשייה ומנחים איך לייצר שינוי מדיניות, איך לזהות שותפים פוטנציאלים", אומר ורון, "כששאלנו את עצמנו מה נרצה לעשות לקראת הבחירות, הרגשנו בתחושת ייאוש מאוד גדולה שבאה מכיוון הציבור, זה סיבוב שני של בחירות, המדינה הרבה זמן בלי ממשלה, זה התחבר להרבה מאוד קשיים חברתיים וכלכליים שאנו מתמודדים איתם, מעצם זה שאנו גרים בצפון והממשלה לא משקיעה מספיק משאבים כדי לאפשר לאנשים לחיות בצפון. זה בא לידי ביטוי במחירי הדיור והשכירות שנמצאים בעליה מתמדת בחיפה, אנו שיאני הארץ בעלית מחירי דיור, זה מתבטא בהגירה שלילית שקיימת והתחושה ההולכת וגוברת שהצעירים עוזבים את חיפה, ומתבטאת בזיהום אוויר".

חברי המרכז החליטו לפעול להעלות את שלושת הנושאים הללו על סדר היום של הפוליטיקאים. "המטרה הייתה לכנס את כל נציגי המפלגות הגדולות ולשאול מה יעשו כדי לקדם את חיפה, המטרופולין של הצפון, כדי לאפשר את איכות חיים והאפשרויות לתושבי הצפון כפי שמתאפשרות במרכז הארץ, וחיפה היא מטרופולין מרכזי שיכול לאפשר לדברים האלה לקרות. התכנסנו עם הפעילים שלנו, חשבנו מה אנו רוצים לשאול, בחרנו שאלות, פנינו למפלגות ויצרנו את הפאנל".

חה אפשר לעשות כדי לקדם את חיפה. חברי צדק חברתי
צילום: עצמי

ורון מדבר על הפאנל החברתי שיתקיים לקראת הבחירות, שיעסוק בנושאים החברתיים הבוערים בחיפה, כמו שהזכיר ורון, מחירי הדיור, ההגירה השלילית וזיהום האוויר.

את הפאנל ירכיבו נציגי המפלגות השונות, ביניהם ח"כ יעל גרמן מכחול לבן, ח״כ פוטא מלין מהליכוד, ח"כ עאידה תומה סלימאן מהרשימה המשותפת, ערן חרמוני מהעבודה, יפעת ביטון מהמחנה הדמוקרטי ושאדי חלול מישראל ביתנו. את הפאנל תנחה אשת התקשורת לינוי בר גפן והציבור הרחב מוזמן להגיע.

"לקראת מערכת הבחירות הקרובה חשוב לנו להביא למרכז השיח את חיזוקה של העיר כחיפה כמטרופולין של הצפון לשים זרקור על נושאים ערכיים ומשמעותיים שנוגעים לסוגיות היומיום שמשפיעות באמת על כולנו. אנחנו מתמודדים במערכת הבחירות עם שיח של ספינים ופייק ניוז הפוגעים קשות באמון הציבור במערכות הציבוריות, מטרת הפאנלים היא גם להנגיש ולקרב בין המועמדים לציבור וגם להביא לשיח סוגיות ערכיות משמעותיות, ולשים את חיפה על המפה", אמר ורון.

הפאנל יתקיים במוצאי שבת 7.9.2019 בסינמטק חיפה בשעה 20:00 ברחוב שדרות הנשיא 142. הכניסה ללא תשלום אך מותנית בהרשמה מוקדמת, לכן לחצו

אודות הילה מלמד

אולי יעניין אותך גם?

מבוקש באירופה. עוד קבוצה פוזלת לכיוון אבו פאני

ידיעות ברשתות ההולנדיות מציינות כי טוונטה ההולנדית סימנה את מוחמד אבו פאני למועמד רציני להצטרף …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *