"שמחת החג לא תלויה בגודל המדורה"

ל"ג בעומר היום, אבל חם במיוחד. דובר שירותי הכבאות במחוז חוף נותן כמה טיפים, כדי שהמדורה שלכם לא תצא משליטה

ל"ג בעומר היום והשנה, החג יצא במזג אוויר חם במיוחד, עד כי נציב הכבאות הראשי הוציא צו האוסר לקיים מדורות ביערות, חורש או במרחק 500 מטרים מהם. צו נציב הכבאות שפורסם שלשום, מחמיר את ההנחיות לעניין גודל המדורה, לא יותר משלושה מטרים קוטר ולא יותר ממטר וחצי גובה, וגם אז רק במקומות שאושרו על ידי הרשות המקומית. דובר מחוז חוף של שירותי הכבאות אורי צ'ובוטורו אומר היום, שהשנה יש להיזהר במיוחד ליד המדורות ומעניק טיפים, שאולי ימנעו אסון.

גם אנחנו ילדים. אורי צ'ובוטרו
צילום: דורון גולן

"גם אנחנו היינו ילדים, היום כל שניים וחצי ילדים מדליקים מדורה. אנחנו קוראים לאיחוד וצמצום המדורות, להדליק כמה שפחות", אומר צ'ובוטורו, "היום אנשים מעמידים קונסטרוקציות שלמות, אבל מדורה גדולה מסכנת את יושביה, היא יוצרת קרינת חום גבוהה יותר ויש סכנה בקריסת המבנה. שמחת החג לא תלויה בגודל המדורה. על אף שההנחיות לא משתנות באופן דרסטי משנה לשנה, עדיין אנשים ממשיכים לסכן את חייהם", אומר צ'ובוטורו.

לדברי צ'ובוטורו, יש שלושה דברים שצריך להקפיד עליהם כדי שהמדורה לא תצא מכלל שליטה. "מיקום המדורה חשוב, אין להדליק מדורות בסמוך לבתי מגורים, מתחת לקווי טלפון או חשמל או בסמיכות למצבורי גז, פשוט שומרים מרחק מכל הדברים האלו, כמובן שלמדורה לא זורקים נפצים, תרסיסים וכל דבר שהוא אינו עץ", הוא אומר.

שהמדורה לא תצא משליטה. השריפה בכרמל
צילום: דוברות כבאות מחוז חוף

הדבר השני הוא החומרים איתם משתמשים להדלקת המדורה. "עץ מדליקים עם עץ, מתחילים מזרדים, אפשר 'לתבל' בחתיכת נייר קטנה בתור סטרטר, עד שהעץ נדלק. ברגע שהמדורה נדלקה כל ניסיון להחיות אותה באמצעות דלק, עלול להסתיים באסון, מכיוון שאדי הדלק דליקים יותר מהנוזל עצמו, פעולה כזאת גורמת לאש להכות בפנים בחוזקה".

אם עברתם את שני השלבים האלה בשלום, עכשיו יש לכבות את השריפה. "אם הייתם מספיק אחראים לאסוף קרשים, לקנות בשר, לארגן את החבר'ה באיזו קבוצת וואטסאפ, תהיו אחראי גם לכבותה", מפציר צ'ובוטורו. "על כל אחד להצטייד בבקבוק מים לצורך כיבוי המדורה, שהרי מדורה שנשארת דלוקה מהווה מטרד לאחרים וגם מהווה סכנה של ממש בעת התלקחות מחדש, לא משאירים מדורה בלי השגחה".

ובכל זאת, אם נשקפת סכנה לשריפה, אומר צ'ובוטורו, צלצלו מיד למוקד 102 של כיבוי אש. "כשרואים שהדברים משתבשים, כשאין שליטה באש ושנשקפת סכנה, יש להתקשר למכבי האש, צריך לגלות ערנות לסביבה גם ביום שאחרי, רוב הקריאות שלנו הם ביום שלאחר המדורות, לכן יש לכבות את המדורות היטב בטרם עזיבת המדורה. מבחינתנו ל"ג בעומר זה שגרה, אמנם שגרה מעובה, אבל עדיין שגרה. הכוח מתוגבר, אנחנו מסיירים כל הלילה וגם ביום שלמחרת, עבדנו על הפקת לקחים משנים קודמות, הוצאנו עלונים ויצאנו בקמפיין הסברה בתקשורת, החירום הזה השגרה שלנו, בשנייה אפשר לעבור ממצב סתלבט לזירת תופת. אני בהחלט קורא לילדים ולהורים לצאת לבלות ולחזור הביתה בשלום, כי זה בסופו של דבר מה שכולנו רוצים".

אודות אבירם פישר

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *