שנה דבש

מועצת הדבש: שפע דבש ישראלי טהור לשנה החדשה. שיא בתפוקת הדבש העומד על 4,000 טונות הודות לחורף רווי גשמים. בחגי תשרי ישווקו כ- 2,000 טונות דבש, 40 אחוזים מהביקוש הישראלי. ויש גם פסטיבל

במועצת הדבש מברכים על שיא בתפוקת הדבש השנתית, הודות לכמות גשמי החורף והיקפי פריחה קיצית רחבה מהרגיל. מנכ"ל מועצת הדבש, זאב מידן אומר: "השנה יעמוד ייצור הדבש על היקף של כ-4,000 טונות דבש איכותי ישראלי, המיוצר מכ- 120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, ובחגי תשרי ישווקו בישראל כ-2,000 טונות דבש שהם כ-40 אחוזים מהביקוש השנתי בארץ, בשווי כולל של כ- 90 מיליון שקלים במונחי מחיר לצרכן".

יותר דבש. מידן
צילום: מועצת הדבש

עוד מציין מידן, שבשנה שעברה עמדה תפוקת הדבש על כ- 3,500 טונות והשנה צפויה עליה של כ- 12.5 אחוזים בתפוקה, תוספת של כ- 500 טונות דבש. "מזה חמש שנים לא נרשמה עלייה בסדר גודל כזה בתפוקת הדבש, החורף שעבר מסתמן כאחד הגשומים בשנים האחרונות, הן מבחינת כמות המשקעים הכוללת והן מבחינת הפיזור הגאוגרפי של המשקעים ברחבי הארץ לאורך העונה, אשר הבטיחו את פריחות האביב והקיץ בפרדסים, במטעים, בשטחי פרחי הבר בגליל, ברמת הגולן, במרכז ובאזור הדרום", אמר מידן.

מנתוני מועצת הדבש לקראת ראש השנה עולה כי, צריכת הדבש בקרב הציבור הישראלי מסתכמת בכ-5,000 טונות בשנה. ישראלי צורך בממוצע, בחודש תשרי כ- 250 גרמים דבש, מתוך צריכה שנתית של כ- 600 גרמים לנפש. במסגרת הסכמי הסחר עם האיחוד האירופי, ארה"ב ודרום אמריקה, העומד בהתאם לדרישות התקניות שנקבעו בסטנדרטים בינלאומיים, ביבוא פטור ממכס, מיובא לישראל כ-1,000 טונות דבש בשנה.

בשונה מהדעה הרווחת, כי מחירי הדבש בארץ יקרים בהשוואה למחירי הדבש במדינות המערב, מבהירים במועצת הדבש, כי מחירי הדבש לצרכן זולים ברובם או קרובים למחירי חו"ל. המחיר הקמעונאי הממוצע לצנצנת של 1 ק"ג עומד על כ- 45 שקלים כולל מע"מ (כ-38.46 שקלים ללא מע"מ).

מאחר וקשה מאוד להבחין במראה או בטעם בין דבש מזויף לאיכותי, מפעילים מועצת הדבש ומשרד הבריאות, תכנית איכות וולונטרית קפדנית, במסגרתה כ- 70 אחוזים מהדבש המיוצר בישראל נמצא בפיקוח משלב הייצור ועד השיווק. מועצת הדבש ממליצה לרכוש דבש שעל האריזה מוטבע סימן תו האיכות- "דבש איכות תוצרת ישראל" או חותמת יצרן ולתמוך בחקלאות תוצרת הארץ.

בתוך כך, ממשיכים להתמודד בארץ ובעולם עם היעלמות של שליש מכמות הדבורים, תופעה היוצרת חשש גדול לעתיד יצור המזון בעולם ועתיד האנושות. דבורת הדבש בעלת חשיבות אדירה עבור האדם, עקב היותה המאביקה המרכזית בטבע שאחראית להפריית 80 אחוזים מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם. בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל כ- 2.5 מיליארד שקלים בשנה. כמו בכל העולם, גם בישראל מקדמת מועצת הדבש את המודעות לצורך שמירה על ענף גידול הדבורים ומעודדת נטיעות צופניות והרחבת שטחי המרעה בשיתוף קק"ל ובהקצאה שנתית של 100 אלף שתילים לנטיעה על ידי הדבוראים.

מכוורת פורת עין יהב
צילום: דן בלילטי

על פי נתוני מועצת הדבש, פועלים כיום בישראל כ- 510 דבוראים המטפלים במאה ועשרים אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן 80,000 כוורות משמשות להאבקה.

"פסטיבל הדבש" יתקיים במכוורות ברחבי הארץ, בין התאריכים 19-21.9, 26-30.9, הדבוראים יפתחו את שערי המכוורות, שם ייפגשו משפחות וילדים עם הדבוראים בשטח, יטעמו דבש, ויכירו בדרך חווייתית וחינוכית את עבודת המכוורת המרתקת ואת חשיבות הדבורה.

לפרטים אתר מועצת הדבש- www.honey.org.il ובפייסבוק- פסטיבל הדבש.

אודות כתב מקומי

אולי יעניין אותך גם?

מתנות יוקרתיות – מארזי השוקולד לאירועים מושלמים

שוקולד פרלינים מהווה חלק מהאמנות של עולם השוקולד. מארזי פרלינים הפכו לסמל של יוקרה בכל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *