375 רוכבי דו-גלגלי צעירים נפגעו בחיפה ובקריות בעשור האחרון

כלי הרכב הדו גלגלי, חוסר היציבות שלו וחוסר הניסיון בכביש של הרוכבים הצעירים שזה עתה קיבלו את רישיון הנהיגה מכניס את אותם צעירים בני 15-24 לקבוצת סיכון מוגבר להיפגע בתאונות דרכים.

על פי נתוני עמותת אור ירוק בקריות נפגעו 100 רוכבים צעירים (15-24) בעשור החולף (2009-2018) מהם רוכב אחד נהרג. בשנת 2018 נפגעו בתאונות דרכים בקריות 12 רוכבים צעירים. בקרית אתא נפגעו 58 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים בעשור החולף מהם רוכב אחד נהרג. בשנת 2018 נפגעו בתאונות דרכים בעיר שבעה רוכבים צעירים. בקרית ביאליק נפגעו 11 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים בעשור החולף. בקרית ים נפגעו 16 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים בעשור החולף. בשנת 2018 נפגעו בתאונות דרכים בעיר שני רוכבים צעירים. בקרית מוצקין נפגעו 15 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים בעשור החולף. בשנת 2018 נפגעו בתאונות דרכים בעיר שלושה רוכבים צעירים. בחיפה נפגעו 275 רוכבי אופנוע וקטנוע צעירים בעשור החולף מהם חמישה רוכבים נהרגו. בשנת 2018 נפגעו בתאונות דרכים בעיר 42 רוכבים צעירים, זהו מספר הנפגעים הגבוה ביותר בעשור בחיפה.

בשנת 2018 נפגעו בתחום העירוני 695 רוכבי דו גלגלי צעירים, מהם שבעה נהרגו ו- 127 נפצעו באורח קשה. בעשור החולף נפצעו בתאונות דרכים בתחומי הערים והישובים קרוב ל-7,500 רוכבים צעירים.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "זה לא נתפס שנערים שעוד לא סיימו את התיכון נהרגים בכבישים, המספרים הקשים צריכים להטריד את כל הגורמים האחראיים לבטיחות בדרכים ועליהם לפעול בהקדם למניעת התאונות המיותרות האלה ולצמצום מספר הצעירים שנפגעים בהן. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייב לשפר את אופן הכשרת הרוכבים הצעירים כדי ללמד אותם לא רק לשלוט באופנוע אלא גם לקרוא את מפת הסכנות שהכביש מציב. אופן הכשרת הנהגים חייב להיות יסודי יותר כדי לצמצם את מספרם של הרוכבים הצעירים המעורבים בתאונות דרכים".

רישיון לאופנוע ניתן לקבל בגיל מוקדם יותר מאשר רישיון לרכב, תהליך קבלת הרישיון הוא זול ומהיר, כלי הרכב ותחזוקתו פחות יקרים מכלי רכב אחרים ובנוסף השימוש בדו-גלגלי מקל על בעיות החניה והפקקים שמאפיינים את מדינת ישראל. לאור כל אלה, בוחרים צעירים רבים בישראל ללמוד ולנהוג על דו-גלגלי.

 הבעיה המהותית שמאפיינת את רכיבת הצעירים על דו גלגלי, היא הסכנות הכרוכות ברכיבה עליהם. אופן ההכשרה שניתן לצעירים שבוחרים לעשות רישיון על כלי הרכב הדו גלגליים הוא בעייתי ולוקה בחסר ובנוסף בעת קבלת הרישיון לא נדרשים הצעירים לנהוג תקופה מסוימת בליווי נהג ותיק, שידריך ויגשר על חוסר הניסיון שלהם בכבישים. אלו, מובילים לכך שאחוז הצעירים המעורבים בתאונות אופנוע הוא גבוה מאד ביחס ליתר הגילאים.

רבים מאותם צעירים, כמחצית על פי הערכות בענף הדו-גלגלי, רוכבים ללא ביטוח בגלל המחירים הגבוהים ביותר שחברות הביטוח דורשות ומכיוון שהם מעורבים יותר בתאונות דרכים, המדבר מהווה סיבה לכך שחברות הביטוח בישראל מנצלות זאת על מנת לחייב את כל רוכבי הדו-גלגלי ברכישת ביטוחים יקרים יותר מרכבי יוקרה ורכבים מסחריים.

אודות דורון גולן

אולי יעניין אותך גם?

קבוצת תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח'

קבוצת תשובה בראשותו של איציק תשובה חתמה על שיתוף פעולה עם קבוצת ג'בארין אלשייח' בראשותו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *