52 שבועות / בקי מעוז

בקי מעוז ורוי פאר מעוז ז"ל
צילום: עצמי

מערכות יחסים לאחר אובדן

44  שבועות. יום שלישי הפציע ואני כבר שבוע חושבת על הפוסט של היום, רויצ'וק.

ראש השנה מתקרב. החג הכי יהודי, הכי משפחתי, הכי כייפי. ואני שואלת את עצמי איך ומה אני עושה בערב החג?

אתה יודע מאמי שלי, אתמול הצטרפתי להקמת כוסית של האתר בו אני כותבת לך. הבית שמארח את הטור שלנו. הטוב הכואב והבועט, הטור שאין בו פילטרים והוא נושא המון כאב, לצד התהליך שאני ואתה עוברים. הגעתי, כי הילה הזמינה וביקשה. הגעתי, כי היא כתבה לי שהם ישמחו לראות אותי ואני, שנמנעת להגיע לאירועים ולמקומות עם הרבה אנשים, החלטתי להגיע. נכנסתי ומהרגע שזיהו אותי לא הפסיקו לחבק ולעטוף בהמון אהבה.

מערכות יחסים חדשות שנרקמו בעקבות האובדן שלך. ומה הם בעצם מערכות יחסים?

איזה מערכת הייתה לנו, נשמה שלי? קשר של אמא ובן, קשר עוצמתי וחזק שלא היה ניתן להפרדה.

בכל רגע בחיינו אנו רוצים יחסים עם אנשים סביבנו ואני, שתמיד הייתי מוקפת באנשים, אם זה מהיכרות אישית ואם זה מתוך העיסוק שלי, שכלל לקוחות, תלמידים, ארגונים, שותפים, משפחה וחברים, פתאום, רויצ'וק, ביום בהיר אחד כל מערכות היחסים נבחנו תחת זכוכית מגדלת חדשה.

זכוכית מגדלת של התמודדות מול אמא, שאיבדה ילד ומה בדיוק עושים איתה ומולה. זכוכית מגדלת כזו שמראה את כל האמת תחתיה. אין מייקאפ. הכל פתוח וחשוף מאוד.

רוי שלי, תמיד אמרת לי "אמא, אני לא רוצה להיפרד ממך לעולם. אני לא רוצה להתחתן, כי את המלכה שלי. אני לא אלך לצבא, כי אני פוחד למות ואז לא תהיי איתי יותר".

והנה, ברגע אחד שהשמיים נפלו עלי והחיים הפכו להיות שחורים, נלקחו ממני מערכות יחסים שלמות. וזה לא שאני מתלוננת או שופטת, כי אני בעצמי לא יודעת מה הייתי עושה מול אמא שאיבדה את בנה ויחד עם זאת, רויצ'וק, המון אנשים התרחקו ממני.

שיעור ענקי במערכות יחסים. ענקי. כי על מה מתבסס קשר בין אדם לאדם? לפעמים האינטרס משותף, לפעמים לא. לפעמים צד אחד חזק ויכול לסחוב את הקשר מול החלש ולפעמים לא.

ראש השנה האחרון עם רוי
צילום: עצמי

קשרים שבבסיס שלהם קשר דם, מתברר שגם שם נהיה ריחוק. ושלא תבין לא נכון, רויצ'וק, כולם זוכרים אותך במשפחה. כולם עדיין בהלם ולא ממש מצליחים להמשיך הלאה, אך משהו התפרק בדרך. משהו נשבר וכדי לאחות אותו צריך לעבוד מאוד קשה.

מערכות יחסים שנבנו על בסיס שמחה לא יכלו להכיל את העצב שאני מביאה איתי כבר עוד מעט שנה.

רוב הזמן אני לבד, מאמי שלי. הולכת לעבודה, מסיימת מהר וחוזרת ישר הביתה. יש ימים, חיים שלי, שאני ממש מחכה שמישהו יתקשר וישאל לשלומי. ויש ימים שאני מוצפת ולא עונה.

סבא וסבתא כל הזמן איתי, אלינור ומאי לא משאירות אותי לרגע. לפעמים זה נדמה שבלכתך, פשוט פינית להם מקום בחיי. עצוב עד כמה שזה נשמע, רק היום אני מבינה כמה העולם שלי היה סביבך כל היום. אולי כי היית הקטנצ'יק שלי ואולי כי הקשר שלנו היה יוצא דופן.

אתמול ראיתי איך קשה לאנשים לשאול לשלומי ופשוט חיבקו ללא מילה. היו כאלה שממש רצו לשמוע אותי, פתאום האדם מאחורי הטור בא במלוא הדרו, מופיע מול פרצופם. עכשיו זה אמיתי, הנה היא, האמא שכותבת את הקרביים שלה החוצה.

מערכות יחסים נבנות בעיקר מתוך רצון להתקרב. רצון ליצור משהו יחד. קשר של גבר ואישה, קשר של הורה וילד, קשר של חברים מהילדות, קשר של חברים בעבודה, קשר של עובד מעביד, קשר של ספק לקוח. הכל הן בעצם מכלול של מערכות יחסים שיש בהם רגש, אך מערכות יחסים לאחר אובדן זה משהו אחר לגמרי.

כולנו עוברים משברים בחיים. למדתי להכיר אנשים חזקים מאוד ולמדתי להכיר אנשים שרק נראו חזקים, אבל ברגע האמת נהיו חלשים לגמרי.

לא, אני לא שופטת. לא את החזק ובטח לא את החלש, אך לצד כל זה, אני חייבת להודות שמערכות יחסים נבחנות בשעה צרה ולא בשעת שמחה. כי כשטוב לנו כולם רוצים להידבק לטוב, וכשרע, פתאום נכנס הפחד.

אז רויצ'וק שלי, תגיד להם שאני לא מחלה מדבקת ואני לא עין הרע. ואם אמרתי למישהי "איזה חמוד הילד שלך", לא צריך לעשות ישר חמסה חמסה.

התגובות כל כך עצובות, שהן אלו שהביאו להתרחק, להתבודד. כן מאמי, אתה צודק, אתה איתי ויש עוד הרבה אנשים טובים איתי, ועדיין, מערכות יחסים שלמות של אנשים קרובים התרסקו לחלוטין, התפרקו, התאדו, נעלמו.

לא יודעת להגיד אם זה בסדר, מסתבר שכל אחד מתמודד עם משבר אחרת. יהיו כאלה שמהר מאוד ידעו מה לעשות ויפרידו בין השכל ללב, ויהיו כאלה שישקעו מאוד ברגש ולא יצליחו להכיל.

ראש השנה בפתח, רוי שלי. בשנה שעברה עשינו את החג כולנו ביחד. בדרך כלל אנחנו מתפצלים ומשום מה כל חגי תשרי האחרונים חגגנו כל המשפחה יחד, אפילו בסוכות התקבצנו כולנו ונסענו לווילה, דבר שמעולם לא עשינו.

תפסו אותנו ישנים. רוי בן חמש ובקי
צילום: עצמי

אני זוכרת שאמרתי לעצמי, שתמיד בהתקבצות כזו פתאום מישהו נפטר ואז נשארים תמונות וזיכרונות. מי היה חולם על הסיוט הזה, שזה יהיה אתה, כפרה עלייך? אתה?

מערכות היחסים במשפחה הם אלו, שגם אם יתפרקו, אני חייבת להיות הדבק. תמיד הייתי וגם היום אני הדבק, אם אתפרק, כולם יתפרקו יחד איתי. אז לכל מי שצעדו וצועדים איתי לאורך כל הדרך, אני רוצה להגיד תודה. פשוט תודה. וחצי שלא, גם לכם תודה, כי לימדתם אותי שיעור ענקי על מערכות יחסים, על חוזקה וחולשה של בני אדם ועל כמה חשובות מערכות יחסים בין אנשים, בשעת צרה.

אני חושבת שאם יש משהו שהאדם חייב להבין, הוא המשפט – ואהבת לרעך כמוך. תבינו את מערכות היחסים שלכם, תסתכלו מה השנה שחלפה לימדה אתכם על קשרים, מה הייתם רוצים לשמר ומה הייתם משפרים.

תוותרו על האגו, תהיו כנים ובעיקר תתמודדו עם ראש מורם בכל משבר, אל תיכנעו לעולם.

רויצ'וק שלי, תשלח לנו ברכה לשנה החדשה. תמשיך לצעוד איתי ואל תעזוב אותי לעולם. תברך את כל המשפחה שלנו ואת כל עם ישראל.

ותזכרו תמיד, שאמא אוהבת אותך בכל נימי גופה.

שנה טובה 

#רויצוק_תמיד_איתי

אודות בקי מעוז

אולי יעניין אותך גם?

החיים נמשכים / בקי מעוז

בקי מעוז (צילום: דורון גולן) שחור ולבן חלומות של בני האדם נרקמים בשנתנו, או לפחות …

2 תגובות

  1. שני כהן

    וואוו בקי… חיבוק ענק. לא מכירות… אבל קוראת את הטור שלך כל שבוע . ובוכה איתך… אני מאחלת לך בריאות ושהלב השבור שלך ירגיש טוב… אוהבת אותך בלי להכיר אותךממש.

  2. וואו מרגשת!!
    זכיתי להכיר אשה חזקה , לביאה
    חיבוק ענק ממני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *