בית החולים רמב"ם ישלם מעל מיליון שקלים למשפחת חולה שנפל ונפטר

מדובר בפסק דין חריג, בו מתח בית המשפט ביקורת קשה על בית החולים, בשל אי-הקפדתו על נהלים בכל הנוגע לחולים המועדים לנפילות

פסק דין חריג משית תשלום של למעלה ממיליון שקלים למשפחת חולה, שנפל במחלקה בבית החולים רמב"ם ונפטרץ/את התביעה הגיש בשם משפחתו של המנוח עו"ד מאור גלבוע, והיא נדונה בבית משפט השלום ברמלה בפני כבוד השופט מנחם מזרחי.

לא דאגu למניעת נפילות של מטופלים. עו"ד גלבוע
צילום: פוטו יחזקאל

על פי התביעה, בדצמבר 2013, הגיע המנוח (71), נכה מערכת הביטחון, שסבל ממחלות רקע שונות, לאשפוז בבית החולים רמב"ם עקב קשיי נשימה. בתביעה נטען כי הצוות הרפואי רשם לו טיפול במדללי דם, ונקבע כי רמת הסיכון שלו לנפילה היא הגבוהה ביותר, על פי סיווג שקבע בית החולים עצמו. בשל השילוב המסוכן של סכנת נפילה וטיפול במדללי דם, על הצוות הרפואי ברמב"ם היה לנקוט באמצעים שונים שהיה בהם כדי למנוע את נפילת המנוח ולעדכן את המשפחה על הסיכון האמור.

על פי פסק הדין, צוות בית החולים לא טרח לעדכן את בני המשפחה, שלא משו ממיטתו, בדבר הסיכון הגבוה לנפילתו. וכך, בעוד בנו יושב לידו בחדר, קם החולה לשירותים, ובדרכו לשם – נפל ארצה בעוצמה ונחבל בראשו. חרף הוראה לביצוע בדיקת סי טי למנוח, בדיקה זו, ובדיקת נוירולוג, נערכו רק כשעתיים לאחר נפילתו, ובשלב זה כבר פשה שטף דם מסיבי בראשו, וגרם לו לנזק בלתי הפיך. לאחר מספר שעות הלך המנוח לעולמו, חרף מאמצי הרופאים להצילו.

בפסק דינו, מותח השופט ביקורת חריפה על הצוות הרפואי ברמב"ם, ובין השאר מצטט מעדות מנהל המחלקה בה אושפז המנוח וקובע: "אם זוהי רוח המפקד, קל להבין איזו אווירת עבודה שררה במחלקה בכל הקשור לאבחון הסיכון לנפילה בכלל ולנפילת המנוח בפרט"

כמו כן נזף כבוד השופט מזרחי ברמב"ם על טענות סותרות בכתב הגנתה. רמב"ם טענה כי המנוח היה עצמאי ולא נמצא בסכנת נפילה, ומאידך – שלמשפחה יש אשם תורם במותו, מאחר שידעה לכאורה על הסיכון לנפילתו.

השופט קיבל את טענת בני המשפחה, כי הצוות הרפואי לא יידע אותם בסיכון לנפילת יקירם, והתרעם על כך שבית החולים קבע נהלים למניעת נפילות, אך התכחש לתוקפם, ולא דאג לאמצעים פשוטים ביותר למניעת נפילות של מטופלים.

השופט מזרחי קבע כי אי ביצוע בדיקת הסי טי במהירות לאחר נפילתו, למעשה חרצה את גורלו, ופסק פיצויים חסרי תקדים למשפחתו בסך של מעל מיליון שקלים.

אודות בת-אל הרמן

אולי יעניין אותך גם?

מימוש זכויות אי ספיקת כליות

מידע על מימוש זכויות והחזרי מס לחולים באי ספיקת כליות

בשנים האחרונות יותר ויותר חולים מאובחנים כסובלים ממחלות כליות שונות ובהם גם אי ספיקת כליות, …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *